Zbog usredsređenosti na bezbednost i privatnost korisnika, Telegram se brzo nametnuo kao jedna od najpopularnijih aplikacija za komunikaciju, ali svakako nije bez mana...
Protiv Pavela Durova, vlasnika aplikacije Telegram, koji je sinoć uhapšen u Francuskoj, vodi se predistražni postupak. On se tereti da je zbog odbijanja da uvede strožu kontrolu sadržaja daljenog putem Telegrama postao saučesnik brojnih krivičnih djela, uključujući tu terorizam, trgovinu narkoticima, pedofiliju, sajber nasilje...
Telegram je besplatna aplikacija za razmjenu poruka lansirana 2013. godine. Razvio ju je Durov, poznat i kao osnivač ruske društvene mreže VKontakte (VK).
Zbog svoje usredsređenosti na bezbjednost i privatnost korisnika, Telegram se brzo nametnuo kao jedna od najpopularnijih aplikacija za komunikaciju. Koje su prednosti, a šta su mane ove aplikacije?
#FreePavel
— Elon Musk (@elonmusk)August 25, 2024
pic.twitter.com/B7AcJWswMs
Prednosti Telegram aplikacije
Visok stepen privatnosti
Telegram je poznat po insistiranju na privatnosti korisnika. Aplikacija nudi "end-to-end" enkripciju za privatne chat-ove, pa samo učesnici u konverzaciji mogu da čitaju poruke.
Funkcionalnost i fleksibilnost
Telegram korisnicima nudi brojne, uključujući tu mogućnost slanja velikih fajlova, kreiranje grupnih chat-ova sa velikim brojem članova, kao i korišćenje botova i tematskih kanala.
Dostupnost na više platformi
Aplikacija je dostupna na različitim platformama, uključujući tu Android, iOS, Windows, macOS i Linux. Ova kompatibilnost omogućava korisnicima da pristupe svojim porukama sa više različitih uređaja.
Izvor: Nikolas Kokovlis/NurPhoto/Shutte / Shutterstock Editorial / ProfimediaOtvoreni kod
Telegram koristi otvoreni kod, što znači da je njegov kod dostupan stručnoj zajednici koja može da provjeri njegovu bezbjednost. To može da doprinese većem povjerenju korisnika u aplikaciju.
Mane Telegram aplikacije
Kontroverze i bezbjednosni rizici
Iako Telegram korisnicima nudi visoki stepen zaštite privatnosti, aplikacija je često bila meta kritika zbog njenog korišćenja za navodno širenje dezinformacija i organizovanje aktivnosti koje su povremeno bile u suprotnosti sa zakonima ili pravilima.
Pravni problemi
Telegram se suočava sa različitim pravnim izazovima zbog svojih politika i funkcionalnosti. Na primjer, aplikacija je često u sukobu sa vlastima različitih država koje je optužuju za neadekvatnu kontrolu sadržaja i komunikacija. Hapšenje Durova može dodatno da zakomplikuje takvu pravnu situaciju i da utiče na dalje funkcionisanje aplikacije.
Izvor: Stanislav Kogiku / AFP / ProfimediaMogućne nelegalne aktivnosti
S obzirom na svoju fleksibilnost i anonimnost, Telegram je korišćen za različite nelegalne aktivnosti, uključujući trgovinu drogom i oružjem. Iako aplikacija ne podržava takve aktivnosti, njeno funkcionalno okruženje može da olakša takve prakse.
Kompleksna za nove korisnike
Za razliku od nekih drugih aplikacija za razmjenu poruka, Telegram može biti složen za nove korisnike zbog svojih mnogobrojnih opcija i funkcionalnosti. To može da stvori prepreke za korisnike koji su slabije tehnološki pismeni ili koji nisu upoznati sa naprednijim funkcijama aplikacije.
(SmartLife/Kurir)