Koristili smo telefon bez Google bilo čega i nakon mesec i po dana svakodnevne upotrebe ovo su naši utisci i preporuke.
Znate već da je Google kompaniji zabranjeno da posluje sa kompanijom Huawei i da je zbog toga kineska kompanija morala da pređe na svoj Huawei Mobile Services ekosistem.
Sad na Huawei telefonima Serije P40, Serije Mate 30, na Mate Xs i drugim imate AppGallery umesto Google Play prodavnice i nemate Google Mobile Services, nego HMS, koji smo već pomenuli.
Pre nego što počnemo - da, postoje i korisnici, koji jednostavno ne žele da se bave ovim i kupiće svakako drugi telefon. Ovaj tekst je zamišljen kao ZA i PROTIV vodič za sve one, koji razmišljaju o kupovini Huawei HMS uređaja i šta bi to moglo da znači za njih, odnosno šta će ih dočekati kad kupe takav mobilni. Ako ovo nije vaš sistem - slobodno potražite neke naše druge teme u Recenzije i Tips & Tricks rubrikama
U čemu je razlika između GMS i HMS sistema upravo ćemo da objasnimo.
Ukratko - svo što je Google nemate i sve aplikacije, koje podržavaju isključivo GMS neće raditi. Dobra vest je da te aplikacije ne čine većinu dostupnih niti najpopularnijih aplikacija i da će većina njih, koje rade na svakom Android telefonu raditi i na Huawei P40, Mate 30 i Mate X serijama pametnih telefona svih cenovnih kategorija.
Android je Android, kao OS je potpuno isti. Na ovim telefonima je to Android 10 sa EMUI 10.1 korisničkim okruženjem i bezbednosna ažuriranja stižu na svakih mesec dana ili dva meseca. Naravno, Huawei ažurira sistem svakog od modela po uobičajenom rasporedu, što se tiče unapređenja samog softvera, kao i pojedinačnih funkcija (nedavno je stiglo ažuriranje baš za P40 seriju i kod nas).
Ne gubi se ništa što se samog Android OS-a tiče, jer Huawei koristi Android Open Source Project (AOSP) verziju sistema, koju samostalno nadograđuje i, ako ste imali bilo koji telefon Huawei kompanije do sada - sve će biti isto što se navike korišćenja telefona tiče i njegovih funkcionalnosti.
Ono što se menja su - aplikacije.
Za aplikacije ćemo se upustiti u opisivanje deo po deo. Pre svega na raspolaganju imate AppGallery, koji se zaista gotovo svakodnevno puni novim aplikacijama i u Huawei prodavnici se već nalaze gotovo sve domaće aplikacije iz Srbije, ali i regiona, a brz trend ubacivanja novih domaćih aplikacija će se nastaviti i dalje. Više o domaćim aplikacijama pročitajte u našem detaljnom testu AppGallery za taj deo.
Programeri, izdavači, programerski studiji jednostavno imaju potrebu sami po sebi da se nađu u AppGallery ponudi, jer Huawei ima stotine miliona korisnika, koji su potencijalni novi korisnici aplikacija na HMS sistemu. Recimo, Viber je dosad preko AppGallery prodavnice preuzet šest miliona puta, Speedtest.net preko pet, Snapchat preko 10 miliona puta, Game of Thrones: Beyond the Wall igra 300.000 puta, Lords Mobile 400.000 puta, Asphalt 9 preko milion puta, PicsArt peko 100.000 puta, Fortnite preko dva miliona puta i ovo je sasvim dovoljno da shvatite da je potencijal Huawei Mobile Services ogroman i da će kad-tad svi, koji nešto znače u Android svetu biti deo ponude AppGallery prodavnice.
Što se bankarskih aplikacija tiče - sve će uskoro biti dostupne u AppGallery prodavnici, a veliki broj banaka je već tamo.
Sve aplikacije, koje ne postoje u AppGallery ponudi u ovom trenutku mogu da se instaliraju kloniranjem sistema pomoću Phone Clone aplikacije i redovno ažuriraju putem dodatne Android prodavnice, kakva je APK Pure (ili neka druga), a kolekciju aplikacija, koje korisnici najčešće koriste, zajedno sa linkom za preuzimanje ponudiće aplikacija More Apps, koju smo, takođe detaljno predstavili, pa pročitajte sve opise na tom linku.
Ipak, aplikacije nisu jedina stvar, koja definiše tzv. iskustvo korišćenja telefona, a kako dosad kod nas nije bilo telefona na Android sistemu, a BEZ GOOGLE podrške, red je da vam detaljno opišemo kako to sve funkcioniše.
Život bez Google aplikacija i podrške
Odmah na početku da kažemo da vam za pokretanje telefona Google nalog nije potreban. Korišćenje telefona se podešava u potpunosti bez Google-a i da biste ga aktivirali tj. pokrenuli rad Google nalog vam nije potreban. Nije vam potreban Google nalog ni za preuzimanje aplikacija iz AppGallery prodavnice niti preko More Apps ili APK Pure prodavnice (ili neke druge).
Korišćenje mejla: Ovo je funkcija, koja brine mnoge, ali to ne treba, zapravo da brine nikoga. Osim, ako niste baš totalno zaljubljeni u GMail interfejs, onda ćete biti potpuno OK i sa Huawei Mail aplikacijom ili Outlook Mail aplikacijom, koja je dostupna zvanično na HMS sistemu putem pune Office podrške sa besplatnom Microsoft aplikacijom. Mejlovi stižu redovno, sa prilozima, uz korišćenje svih opcija, na koje smo navikli i uz redovno ažuriranje poštanskog sandučeta.
Upišete GMail podatke u Huawei ili Outlook Mail i redovno koristite mejl, kao i svaki GMail. Takođe, rade i svi drugi popularni nalozi - Yahoo, Hotmail, Outlook itd.
Navigacija: Google Maps rade u potpunosti, ali nije moguće upisivanje Google naloga. Osim, ukoliko ne želite da doprinosite razvoju mapa i ne zavisite od HISTORY-ja, odnosno nije vam bitno da vam aplikacija pamti šta ste pretraživali poslednje, Google nalog u Google Maps vam neće nedostajati. Sve ostale funkcije mapa će raditi, kao i na GMS telefonu, a ažuriranje aplikacije je moguće preko bilo koje dodatne prodavnice aplikacija.
Zgodno je i to što je Huawei u AppGallery ubacio HERE WeGo navigaciju, koja vam je dostupna kao i na svakom drugom telefonu. Tu je i aplikacija MAPS.ME, ali i vrlo popularna Moovit: Bus & Train Live Info. Ove aplikacije preuzete su blizu tri miliona puta do sada!
Pregledanje interneta: Slična situacija kao i sa Google Maps. Chrome je preko dodatne prodavnice svim HMS korisnicima na raspolaganju, ali ne podržava upisivanje naloga i nema HISTORY-ja, odnosno zapamćenih poseta. Umesto Chrome-a tu su i Huawei Browser, ali i Vivaldi, Opera, Brave, UC Browser i mnogi drugi pregledači interneta, pa zaista nema potrebe za brigu ni u ovom slučaju.
Kalendar i podsetnici: Google kalendar nije podržan, ali Huawei Kalendar podržava Google zapise, pa ćete moći da ga sinhronizujete sa obavezama i podsetnicima kao da vam je Google Calendar na raspolaganju. Jedna od alternativa je i Outlook, koji je isto tako popularan, pa nećete propustiti ni sastanke, a ni podsetnike na važne događaje - potrebno je samo da pravilno podesite saradnju aplikacija Huawei sistema i ovih, koje smo spominjali.
YouTube: Ne postoji opcija da se instalira YouTube aplikacija, ali je na raspolaganju YouTube Vanced, koji je vaš Premium YouTube na HMS telefonu, koji ima identičan interfejs, ali bez reklama i sa podrškom za rad u pozadini, kad je telefon zaključan i ekran isključen. Omogućeno je upisivanje Google naloga, kako bi se sinhronizovale omiljene stavke i regulisala opcija pregledanja.
Pretraga i Drive: Google Search i Google Drive nije moguće koristiti kao zasebne aplikacije na HMS sistemu, ali je to moguće činiti preko pregledača interneta, a linkove je moguće otvoriti iz Outlook, Huawei Mail i drugih aplikacija, u kojima se razmenjuju.
Umesto Google Search opcije na raspolaganju su vam sve druge kroz sistem telefona ili web-a, na kojem je moguće koristiti i Google Search, kako smo već rekli.
Hangouts: Nijedna aplikacija ne radi, ali ga je moguće koristiti putem web pregledača - bilo kojeg, koji smo pomenuli dosad. Aktivirajte push notifikacije za web lokaciju hangouts.google.com i primaćete u obaveštenja svaki put informaciju kad vam stigne nova poruka u čet na ovom servisu.
Reklame za besplatno igranje i dodatke: Za ovo ne brinite, jer sistem puštanja reklama da biste dobili besplatne dodatke ili produžili igranje igara, nakon što izgubite život rade i moći ćete i dalje da odgledate reklamu, da biste dobili sve to.
Šta vam neće raditi bez Google podrške
Google Play Games: Ne postoji mogućnost da sinhronizujete svoje gejmerske uspehe putem ovog servisa, pa pre prelaska na novi Huawei telefon to uradite ili preko mejla tj. naloga direktno ili preko Facebook opcije. Recimo, Candy Crush Saga igru ćete lako nastaviti tamo gde ste stali koristeći Facebook sinhronizaciju, umesto Google Play Games.
Kupljene aplikacije i upovine u aplikacijama: Aplikacije, koje ste kupili u PRO verziji, recimo za vežbanje ili bilo koja aplikacija, koja zahteva aktivaciju kupovine nakon ponovne instalacije da bi vam vratila kupljene dodatke, koje ste sinhronizovali isključivo preko Play Store-a neće vam raditi. Nažalost, od tih aplikacija, makar u PRO verziji moraćete da odustanete.
Za ovaj problem bi moglo da se ponudi rešenje kad se aplikacije zvanično pojave u AppGallery prodavnici, ali ne smemo da tvrdimo da će tako biti kad se to jednom desi. Svakako će korisnici znati na čemu su jednom kad aplikacije budu dostupne i kroz AppGallery.
Takođe, neće raditi kupovine u aplikacijama. Recimo, u pomenutoj igri Candy Crush Saga prodavnica će se učitavati non-stop, ali neće raditi nikad i nećete moći da kupite dodatne živote za novac, odnosno preko kartice. Ovo će, naravno biti popravljeno kad ova i bilo koja druga aplikacija bude u ponudi AppGallery prodavnice, ali do tada neće raditi.
NAPOMENA: Da se razumemo, online plaćanje i plaćanje sertifikovanim načinima plaćanja će raditi uobičajeno, kao i na bilo kom drugom telefonu, uključujući beskontaktno plaćanje putem NFC usluge (bankarske aplikacije), ali u pomenutim aplikacijama zbog nemogućnosti pristupa Play Storu kupljene stvari neće moći biti vraćene.
Aplikacije koje zahtevaju isključivo GMS, odnosno koje zavise od GMS-a u potpunosti neće raditi. Nismo našili na mnogo takvih aplikacija, ali igra Tekken je jedna od takvih, recimo. Aplikacije, koje podržavaju isključivo Google Maps neće u aplikaciji prikazati mapu, recimo lokacija benzinskih pumpi, ali će vam prikazati obaveštenje da aplikacija radi isključivo sa Google Play uslugama, koje uređaj ne podržava. Isključite to obaveštenje i nastavite dalje da koristite aplikaciju, sa nekom drugom mapom.
Isplati li se život izvan Google carstva
Ako nemate ogroman broj PRO aplikacija, koje su vam neophodne baš u tom izdanju, ako ne kupujete opsesivno dodatke za igre i aplikacije, koje ste preuzeli izvan AppGallery prodavnice i ne smeta vam da neke Google aplikacije koristite preko web-a, a u nekima da ne koristite nalog - onda se više, nego isplati.
Recimo, na našem test telefonu Huawei P40 Pro, nismo zažalili zbog prelaska, jer su Huawei sa svoje strane (AppGallery, Phone Clone), a zajednica korisnika sa druge (APKPure, MoreApps) odradili svoje i telefon je u potpunosti funkcionalan.
Pitanje je samo da li ste voljni da koristite alternative ili niste. Ipak, sudeći po našoj anketi o najboljem uređaju u Srbiji trenutno, a u kojoj je glasalo gotovo 5.000 ljudi, najveći broj korisnika je više nego voljan da se ispiše sa Google spiska, makar što se sistema tiče.
Dobra stvar iz svega ovoga je to što će se pogurati nešto što nije Google monopol i Google kontrola svega u Android sistemu, iako to verujemo nije bila namera Huawei kompanije, a posebno Google-a. Kao što smo rekli, svako će imati interes da se pojavi u AppGallery prodavnici, jer ona već ima desetine miliona korisnika svaki dan, a Huawei je ponudio uslove programerima, koji su čak i bolji nego u Google Play prodavnici (tiču se naravno podele zarade i drugih sličnih uslova poslovanja).
Ovo će biti idealna prilika da vidimo koliko je svet spreman da živi bez Google servisa, jer osim mejla, koji su mnogi i koristili samo da se registruju na Android, svi drugi servisi kompanije Google bili su nekako nametnuti, jer su bili tu, isporučeni sa sistemom, pa korisnici nisu puno lutali. Mnogi Google servise koriste po inerciji, pored ljudi, koji ih svesno biraju - da ih koriste, jer tako žele - a ovo će biti možda i dobra situacija da se otkriju i uzdignu mali ili veliki programeri sličnih aplikacija, koje su dobre ili će biti bolje sad kad ljudi ne moraju i nisu u mogućnosti da koriste isključivo Google servise na Android telefonu.
Ima još dosta posla ne samo za Huawei, nego i za sve koji podrže ovakav način rada, ali kako verujemo da su svi oni ovo vrlo ozbiljno shvatili, jer ne postoji alternativa - ili će razviti nešto što valja ili će propasti. S obzirom na to da je Huawei već “upumpao“ milijarde dolara u programere i razvoj ne samo AppGallery prodavnice, nego i servisa, koji će obezbediti bezbedno i pravilno funkcionisanje jednog ovakvog sistema, verujemo da su smrtno ozbiljni i da će uskoro pronaći rešenje za sve.
Da, neće to biti rešenja, koja će stići sutra, ali će biti pre, nego kasnije, sigurni smo!
Google nas više ne prati?
Neki korisnici su oberučke prihvatili ovaj novi HMS sistem, jer je nezavistan od Google sistema, odnosno oni smatraju da će sad mnogo manje zavisiti od Google i smatraju da će ih kompanija mnogo manje pratiti kad su se oslobodili nekih od Google servisa.
Ovo može biti tačno, ali i ne mora, jer niko ne zna kako to do kraja funkcioniše i koliko je Google u stanju da otkrije o korisnicima ovih telefona. Jedno je sigurno - Huawei Mobile Services korisnici neće biti deo novog sistema praćenja korisnika zbog COVID-19 kontrole širenja zaraze, jer Google svakako nema ingerencije niti način da svoju aplikaciju plasira na ove uređaje, koji ne podržavaju GMS. To će biti moguće jedino, ako Huawei pruži podršku za ovaj slučaj, o čemu do sada nismo saznali ništa, pa verujemo da Huawei nema u planu da se bavi time.
Šta vi želite još da znate?
Bez obzira ne to o kome se delu radi - softver, hardver, aplikacije, servisi, mogućnosti… - spremni smo da odgovorimo na sva vaša pitanja u vezi sa ovom temom i zato smo i ostavili tri tačke u naslovu našeg teksta, kako bismo ga dopunjavali i proširivali novim saznanjima, kako ih budemo otkrivali.
Kao i uvek do sada, molimo vas da u komentarima podelite svoje utiske o radu na Huawei P40, Huawei Mate 30 i Huawei Mate Xs serijama telefona, kao ih već koristite.
Vaša iskustva, zajedno s našim pomoći će drugim korisnicima da znaju šta da očekuju i da na pravilan način formiraju mišljenje o ovoj temi, koja interesuje mnoge!