"Ovo je priča o tome kako je jedan veliki kamen oživio. Sve je to potpuno nevjerovatno, a ipak – evo nas ovdje“ Bivši astronaut Kris Hadfild
Serija "Jedan čudni kamen" premijerno će biti prikazana na kanalu Nacionalna geografija, 25. marta u 20:55.
Daren Aronofski („Majko!,“ „Crni labud“, „Rekvijem za snove“) i Džejn Rut (“America: The Story of Us,” “The 80s: The Decade That Made Us”) otkrivaju izuzetnu priču o našoj planeti u emisiji "Jedan čudni kamen".
Počevši od 25. marta u 20:55, desetodjelna kinematografska serija će svake nedjelje sa voditeljem nominovanim za Oskara, Vilom Smitom, istraživati krhkost i čuda planete Zemlje, neobično kalibrisane mrvice od planete u surovom univerzumu. Ova serija je vizuelno putovanje koje se mijenja iz mikroskopskog u kosmičko i otkriva našu planetu kroz oči vanzemaljca.
Serija istražuje neka pitanja koja mnogi od nas uzimaju zdravo za gotovo: Zašto je Zemlja jedina planeta (za koju znamo) na kojoj postoji život? Koliko su krhki savršeno podešeni sistemi koji održavaju ovu živu planetu? Koje su najveće prijetnje po životnu sredinu i postojanje ljudi na Zemlji? Jesmo li sami i odakle smo došli? Zar zaista nigdje nije kao kod kuće?
Vil Smit razmatra ova pitanja i vodi gledaoce u jedinstveno istraživanje za sva čula, uz podršku elitne grupe koju čini osam astronauta koji nude svoje posebne perspektive i povezuju svoje lične uspomene o planeti viđenoj iz daljine.
„Kad ste u svemiru 400 km iznad naše planete, ceo svet vidite na potpuno nov način“, kaže bivša astronautkinja Nikol Stot.
Bivši astronaut Liland Melvin dodaje: „Ta nova perspektiva koja daje izuzetan osećaj povezanosti sa svima i svim stvarima, poruka je koju želimo da donesemo dole na planetu.“
„U emisiji Jedan čudni kamen, stvaramo vizuelnu bibliju miješajući sve - astronomiju, antropologiju, biologiju, hemiju i fiziku – da bismo otkrili Zemlju iz svemira kao nevjerovatnu kombinaciju funkcionalnih sistema,“ kaže Daren Aronofski koji je lično sarađivao sa astronautom Paolom Nespolijem iz Evropske svemirske agencije (ESA), da bi snimio ekskluzivne kadrove sa rekorderkom NASA, astronautkinjom Pegi Vitson, tokom njene misije na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS).
„Ovo je epska serija sa snimcima šest kontinenata i 45 zemalja, i izvanrednim pristupom ISS-u,“ rekla je Džejn Rut, direktorka i osnivač kompanije Nutopia. „Da bismo dobili potpunu širu sliku, narator i naša inovativna tehnologija snimanja prenose gledaoce na malo poznate lokacije pune kosmičkih i makro slika, i zadivljujućih, ekstremnih paradoksa.“
Zemlja je mjehur pun života u tami svemira, a to su omogućile dinamične sile i obrti sudbine koji se otkrivaju tokom serije. Svaka epizoda otvara fascinantne činjenice sa temama koje nas tjeraju da ponovo razmislimo o tome šta znamo o planeti. Na primjer, polovina kiseonika koji održava život potiče iz jednoćelijskog fitoplanktona, a stotinu njih može da stane u glavu čiode, i naše kamere uranjaju pravo u izvor.
Sam naziv emisije Jedan čudni kamen potiče od kompleksnih, fino podešenih i savršeno prilagođenih sposobnosti naše planete da održava život.
Serija je bila u produkciji više od dvije godine, na 195 lokacija sa 139 snimaka u trajanju 22-godišnjeg filmskog maratona.