Novi zakon u Rusiji traži od proizvođača tehnike da pored uobičajenih na svojim uređajima imaju i ruske aplikacije, kako bi korisnici imali izbor - ruska ili globalna verzija aplikacije.
Donald Tramp je svojevremeno kroz šalu izjavio da bi bilo najbolje da se internet ukine, da ga deca ne bi koristila.
Sličan stav dele i neke od njegovih kolega širom sveta, s tim što se oni - ne šale!
Pošto istinsko ukidanje nikome ne ide na ruku, plan B je pojačan nadzor korisnika. U zemljama poput Rusije i Kine, odavno se planira izolovana verzija globalne mreže, gde je daleko lakše uočiti pretnju po bezbednost.
Dotle ima još da se radi, a jedan od koraka u tom pravcu preduzela je Državna duma (Donji dom ruskog parlamenta). Zakon koje je ovo telo izglasalo nalaže da se, počev od jula 2020. godine, zabranjuje prodaja bilo kojih pametnih uređaja (telefoni, televizori, kompjuteri), koji u sebi nemaju fabrički instalirane programe proizvedene u Rusiji.
Proizvođači koji se o ovu odredbu ogreše, biće kažnjeni sa 200 hiljada rubalja (3.125 dolara), a ukoliko prekršaj ponove sledi isključenje sa ruskog tržišta.
Jedan od autora zakona, poslanik Nikolajev Oleg Aleksejevič, pravda ovakav potez kao težnju da se promoviše lokalni softver, koji, kako sada stvari stoje, ne može da se takmiči sa zapadnim ukoliko nije vidljiv. Zakon ne propisuje da će neka kompanija morati da zameni svoju aplikaciju, već samo da će i alternativa morati da bude prisutna. Na ovaj način, potrošači će imati izbor.
Pored (opravdane) bojazni da će lokalno proizvedene aplikacije služiti za praćenje korisničkih aktivnosti (2017. godine je Google bio primoran da na Android uređajima Yandex bude podrazumevani pretraživač), smatra SK, odredba bi mogla da odvrati velike kompanije od poslovanja u Rusiji.
Pitanje je kako će se Apple snaći po ovom pitanju, koji slabo miriše tuđi softver na svojim telefonima, pa strani mediji spekulišu da bi iPhone u Rusiji sledeće godine mogao da bude u problemu.