Tesla Smartphone 6 je prvi domaći Android uređaj koji je odlično zamišljen, još bolje izrađen, ali nije savršen! Pročitajte naš detaljan test!
Tesla - ime koje u IT svetu danas može da se opiše kao najpoznatiji srpski Kinez. Znate da iza Tesle stoji domaća kompanija, ali se Tesla proizvodi daleko, daaaleko, u Kini. Srbija u domenu proizvodnje nema ulogu, osim nadzora, ali o čemu sve ima rekli smo vam u tekstu ISTINA o srpskom smartfonu.
Zovite ga srpskim ili ga nemojte zvati tako, ali nećemo se više baviti ovom temom!
Ipak, Tesla Smartphone 6 vodi računa o Srbiji, pa je galerija napunjena slikama Ivana Strahinića, sa najlepšim slikama Srbije, a dopunjena je i dugačkim video klipom u kojem su te slike oživele.
Tesla je bila ekskluzivno na našem testu "prvi utisci" još pre mesec dana, i to u beloj boji. Od tada se promenilo nekoliko dizajnerskih stvari, ali i dodato je nekoliko novih funkcija. Recimo, softver telefona i dalje radi na Androidu 4.4.2 KitKat, ali je Tesla Build napredovao do 1.0.4 verzije (pre mesec dana imali smo Build 1.0.0 na kratkom upoznavanju).
Tesla Smartphone 6 crni:
Tesla Smartphone 6 zaista izgleda dobro! Bela i crna boja lako se uklapaju u svaki stil, a dizajna se ne bi postideli ni mnogo skuplji telefoni. Kombinacijom zaobljenih kontura i oštrih ivica proizvođač je postigao da telefonizgleda atraktivno, a na kvalitet izrade nemamo zamerku. Izbrušene ivice sa strane, hromirani elementi oko kamere i na dnu, kod konektora punjača i USB veze daju mu moderan izgled, a poleđinska maska, koja se skida nema lufta i savršeno prijanja na kućište. Jedino na debljinu zadnje maske imamo zamerku - imamo osećaj kao da će se slomiti svaki puta kad je skidamo, mada se to nije desilo, ali očekivali smo nešto čvršće. Teslina baterija se vadi, ima 2.100 mAh i izguraće ceo dan prosečne upotrebe. Punjenje je nešto duže nego što biste očekivali, oko tri sata, jer je u paket spakovan punjač jačine 700 mAh, kako bi baterija mogla da izdrži što veći broj ciklusa punjenja bez oštećenja kapaciteta.
Kad smo već kod prodajnog paketa reći ćemo da proizvođač nije štedeo - u kutiji su,pored telefona, solidne slušalice, dve zaštitne "presvlake" za displej, mat masku za zaštitu zadnjeg dela telefona i bokove,slušalice solidnog kvaliteta, USB kabl, punjači-adapter i uputstva na srpskom i jezicima regiona. Ništa od toga ne izgleda jeftino i ne ostavlja "made in China" utisak, koji smo imali sa nekim drugim telefonima koji nisu bili top brendovi.
Tesla Smartphone 6 beli:
Prvi domaći smartfon ima displej dijagonale pet inča (skoro 13 centimetara), IPS matricu i HD rezoluciju (1.280 x 720 piksela, uz 292 ppi) dobrog odziva na komande (touch). Displej je zaštićen Gorilla Glasss staklom, a na suncu će izbledeti drastično, ali će ostati čitljiv, moći ćete da pročitate SMS, recimo. Displej i performanse telefona smo testirali sa igrom Mortal Kombat X i nije bilo previše "promašenih" udaraca. Pod haubom je MediaTek 6582 Quad-Core procesor, brzine 1.3 gigaherca sa 2 GB RAM i 16 GB memorije. Telefon dobro i bez štucanja izlazi na kraj sa uglavnom svim zadacima, a u pomenutoj igri primećuje se mučenje, ali ne toliko značajno da Mortal Kombat X učini neigrivim. Frejmrejt pada u situacijama kada ima puno efekata i vatre na ekranu, ali se situacija pegla za par sekundi, što obično ne dovodi do gubljenja partije. Takođe, igrali smo Asphalt Overdrive i Minionei nismo imali loše iskustvo, a jako je dobro to što se ni u situacijama kada je opterećen telefon ne greje.
Lollipop Android je u razmatranju i ako se pokaže dobrim biće pušten na Tesla Smartphone 6. Do tada KitKat će se peglati ukoliko se uoče neki propusti ili zarad poboljšanja performansi. Android je gotovo "stock", neopterećen, mada postoje Launcheri, koji menjaju izgled interfejsa u potpunosti, ali već sledeći korak, podmeni, otkriva "goli" Android. To je dobro, jer telefon radi brzo, stabilni i za nedelju dana, koliko je telefon bio kod nas nije bilo padova, niti resetovanja. Tesla 6, naravno, podržava Google servise u potpunosti, ima Google Play i dovoljno memorije da sve aplikacije rade dobro i bez ceplanja. Podržane su i microSD kartice kapaciteta do 32 GB, a tu je, naravno, i danas sve popularniji Dual SIM (jedna kartica je klasičnog oblika, sa do 3G podrškom, a druga micro, sa do 2G vezom).
Telefon podržava povezivanje na 2G i 3G mreže, dakle ništa od LTE 4G brzine, a tusu i standardan Bluetooth v4.0, Wi-Fi, GPS + A-GPS, audio.3.5 mm i microUSB 2.0 priključak. Tesla podržava i deljenje sadržaja bežično na audio i video uređaje, preko Wi-Fi Direct podrške.
Smartphone 6 ima dve kamere, glavnu pozadinsku rezolucije 13 megapiksela i pomoćnu, prednju, rezolucije 2 megapiksela, obe sa modom za ulepšavanje lica. Taj mod je automatski i osim ukoliko ne želite da izgledate kao da vas je "ispegalo" Deki Milićević - preskočite ga za sada, jer je preagresivan, a ne može ručno da se podesi nivo retuširanja kože i ivica. Verujemo da će ovo biti predmet ispravki u budućim nadogradnjama softvera. Kamera nema fizički okidač, to je propust, a naš utisak o kvalitetu glavne kamere je da je ona dobra. Ne više od toga, jer su prisutni problemi sa balansom belog, a i šum ume da "pojede" sliku, posebno ako fotkate unutra. Pogledajte galeriju da vidite kako automatski balans bele promaši pri fotkanju, kao i primere ostalih fotki koje smo napravili u smanjenoj i punoj rezoluciji. Svakako, za neobavezno fotkanje i izrađivanje slika, uz prethodnu korekciju na telefonu ili računaru ova kamera je sasvim adekvatna, posebno ako će se fotografije i Full HD video kačiti samo na društvene mreže, pregledati na nekom smart TV-u ili računaru. Kamera je opremljena blicem (i ti primeri su u galeriji), HDR opcijom, autofokusom, naravno, gomilom dodatnih opcija koje će rešiti problem pogrešne procene pri automatskog balansa belog, ali za to će korisnik morati da utroši značajno vreme, pa se će se ručna podešavanja, ipak manje koristiti. Video se snima u Full HD rezoluciji sa do 24 fps, što je prosek danas. Kvalitet video snimaka je solidan.
I da zaključimo! Tesla Smartphone 6 je odlično izrađen, sposoban telefon srednjeg segmenta, koji će uglavnom izaći na kraj sa svim zadacima koje mu stavite pred hardver. Otvorenog je softvera, lagan za korišćenje, a neke aplikacije koje dolaze sa njim čak možete da obrišete, ako vam ne trebaju. Kvalitet izrade odličan, displej dobar, kamera dobra, spikerfon zvučnik izuzetno jak i kvalitetan, a zamerku nemamo ni na kvalitet dodatne opreme i prodajno pakovanje. Ono što zameramo je svakako izostanak 4G (LTE) podrške, izostanak kamera-tastera, kao i povremeno "uletanje" zaostalih kineskih reči. Recimo, u meniju kamere je kineski često vidljiv. Tesla, naravno, podržava srpski, a to i izgled menija i celog interfejsa možete pogledati u galeriji.
Cena telefona je 24.990 dinara, što je oko 108 evra (po kursu 120), pa se u skladu s tim Tesla Smartphone 6 mora i posmatrati - dobija se puno za uložen novac. Ipak, Tesla nije bez konkurencije, Lenovo S60, recimo košta isto toliko, ali ima manje interne memorije, a bolji čipset. Ostale konkurente i njihove cene možete pogledati NA LINKU, a vas pozivamo da nam pošaljete svoje utiske o Tesla Smartphone 6 telefonu i da li biste ga kupili!
Čekamo komentare ispod testa.
Tesla Smartphone 6 specifikacije:
- Dimenzije: 143 x 72 x 6.5 milimetara
- Težina: 128 grama
- Operativni sistem: Android 4.4.2, KitKat, Launcher aplikacija
- Procesor: MediaTek 6582M Quad-Core 1.3 GHz
- Grafika: Mali400-MP2
- Memorija: RAM 2 GB, Interna do 16 GB, microSD do 32 GB
- Kamere: poleđinska SONY CMOS, 13 MPx, Full HD, AF + HDR, prednja 2 MPx
- Ekran: IPS, 5 inča, 720 x1.280 px, 294 ppi, Gorilla Glass
- Veze: HSPA+, Wi-Fi i Wi-Fi+, BT 4.0, DLNA, USB + OTG
- Dodatno: GPS i A-GPS, FM radio, Dual SIM
- Dizajn: Metalan ram, blago zakrivljeno staklo displeja,
- Baterija: 2.100 mAh, ceo dan autonomije, do 15 sati razgovora