• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Tražite najbolji telefon za svoje pare: Evo!

Jedan potpuno drugačiji test ili bolje reći opis dva trenutno najbolja telefona na tržištu, uz najbolje fotke tih telefona koje ste videli!

 Tražite najbolji telefon za svoje pare: Evo! Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Naravno, već vam je jasno da pričamo o Samsung Galaxy S7 i Samsung Galaxy S7 edge telefonima. I ne mislimo samo mi da je Samsung trenutno „megacar“ smartfon tržišta. Rekli su to i neki ljudi koje svakodnevno čitaju milioni, a koji nisu bili preterano oduševljeni ranijim Samsung telefonima (ili su naprotiv bili preterano oduševljeni), poput nezavisnog medija Consumer Reports, The Verge (koji je S7 i S7 edge ocenio višom ocenom nego iPhone - nečuveno za taj portal, istorijsko svrgavanje iKralja s trona), PhoneArena, AndroidPolice, GSMArena, Gizmodo, Metro Tech i mnogih drugih uglednih ili manje uglednih sajtova na koje svraćate (osim MONDA, naravno). Uglavnom, još nismo naišli na negativan test, „review“, kako god hoćete to da nazovete. Vi, ako jeste, komentari su dole, dajte linkove, da uporedimo iskustva.

Pametan je Samsung…

I kako to uvek biva kod nas, sad će da se bune svi ostali - kako sad Samsung najbolji, zašto, zar drugi ne valjaju i slično...

Valjaju, naravno, više nego dobri su, ali S7 i S7 edge trenutno nemaju adekvatnu konkurenciju. To, naravno ne znači da za sve ostale nema mesta, ali će njihova pozicija na tržištu zavisiti od toga da li kupci žele prvo da vide (kupe) Samsungove uređaje, jer ovi telefoni trenutno i nemaju protiv koga da biju bitku! Aktuelni iPhone modeli su više-manje odradili svoje, Huawei P9 se tek stidljivo reklamira u Srbiji, LG G5 takođe, HTC 10 tek treba da stigne, a ostali konkurenti su mali da bi mogli na bilo koji način da ugroze prodaju Samsungovih smartfona. I tu je najveći deo „ključa“ uspeha - Samsung je Galaxy S7 i Galaxy S7 edge plasirao do korisnika u pravo, idealno vreme!

Drugi "ključ" uspeha je odmah u sledećem pasusu…

Pogledajte Samsung Galaxy S7 edge galeriju:

Sve OK, ali koliko to košta?!

Krećemo od poslednje stavke koja je našem čitaocu najvažnija - cena! Jeste, Samsung Galaxy S7 i Galaxy S7 edge su preskupi za naše uslove. Ali isto tako su preskupi i svi ostali takmičari, preskupe su veš mašine, kompjuteri, novi kauč, tepih... Jednostavno, nepotrebno se trošimo u raspravama oko toga da li je suludo za telefon dati kvadrat stana u Novom Sadu ili dva u Nišu, tri srpske plate ili sedam dnevnica bogatog političara. Nebitno, jer ko želi da ih kupi - uradiće to. Za dinar, na crno, ispod tezge ili za 855 evra, koliko u Samsung prodavnici košta S7 edge, odnosno 730 evra koliko „staje“ model S7. I to je to. Ko ima daće, ko nema, nažalost, neće. Ili hoće za nekoliko sezona…

BILI SMO na premijeri u Srbiji, pogledajte slike i tekst!

Dobra stvar je to što oba modela koštaju dosta manje od Galaxy S6 i Galaxy S6 edge u trenutku objave na tržištu prošle godine. To pokazuje da je Samsung, ipak, nešto naučio iz prethodnih loših odluka kad se precenjivao. To što 855 ili 730 evra u našim uslovima zvuči "svemirski" nismo mi (a ni vi) krivi, jednostavno je tako...

A šta je u kutiji? Je li i Gear VR?

Kutija je standardna, slična onoj u kojoj su stizali i S6 i S6 edge modeli. Ali se u njoj krije brzi punjač, dodatak koji omogućava pretvaranje Galaxy S7 ili S7 edge uređaja u mini kompjuter (kad mu se zakače tastatura i miš, a isti dodatak može se iskoristiti za USB on the Go funkciju. Baterija je u telefonu, ne vadi se i S7 ima 3.000, a Galaxy S7 edge 3.600 mAh.

Obe su dovoljne za dan do dan mešovite upotrebe, što i nije neko veliko unapređenje u odnosu na prethodnike, ali makar na raspolaganju imate pomenuti brzi punjač koji telefon puni „do vrha“ za oko sat i po ili bežično punjenje, za čiji punjač ćete morati da se snađete sami. Tu su, naravno i sluške, iglica za vađenje vratanaca microSD i SIM kartice, kao i uobičajene brošure i garancija.

Galaxy Gear VR nije u kutiji, on ima posebnu kutiju, suviše je veliki za ovu od telefona… Gear VR možete da ugrabite kao deo promocije uz kupovinu telefona (ne samo kod operatera, nego i u nekim ovlašćenim radnjama), ali samo ako zalihe još uvek traju ili da ga kupite posebno za oko 115 evra po zvaničnoj ceni.

Gear VR je odličan dodatak za „narodnu“ virtuelnu realnost, ali nemojte se nervirati, ako ga ne dobijete sa telefonom, posmatrajte to kao dodatni period za dolazak boljih VR sadržaja, jer su ovi sad zanimljivi, ali se brzo istroše - malo ih je…

Naša iskustva sa Gear VR objasnili smo vam u posebnom testu, pročitajte!

Pogledajte Samsung Galaxy S7 galeriju:

Je li vodootporan? Tragovi prstiju, grebe li se?

Jeste, vodootporan je i jedan i drugi model (prskanje i potapanje u vodu po najnovijem standardu – pogledajte tabelu specifikacija) i ostaju tragovi prstiju na njemu. S nečim ćete morati da živite, sa krpicom ili otiscima na kućištu, vi odlučite. Svakako, uvek možete i da ga operete. Bukvalno.

Samsung je od proizvođača plastičnih telefona, koji je bio glavni komentar konkurentskog tabora (onog s voćkom na poleđini) postao vodeći proizvođač fantastično dizajniranih smartfona. Samsung Galaxy S7 i Galaxy S7 edge su remek-dela industrijskog dizajna, besprekorne izrade i maestralne završne obrade i to niko ne može da porekne. Iako podsećaju na prethodnu generaciju uređaja novajlije imaju zaobljenja i sa zadnje strane, izdržljivije staklo s obe strane, a i tragovi antenskih jedinica su slabo vidljive.

Što se ogrebotina tiče nismo nezadovoljni. Home tj. taster sa senzorom otiska prsta nam se nije ogulio, kao nekim korisnicima, a telefon nakon dvonedeljnog testa (da, duže nego obično) nije pokazao da je S7 ili edge slab na ogrebotine. Telefon smo nosili bez futrole, u torbi ili džepu jakne, naravno ne baš pored ključeva. Stavljali ga na sto ekranom okrenutim nadole (mi smo jedni od tih) i – ništa. Ogrebotina bez. Dakle, slobodno se opustite, ne žurite baš odmah sa kupovinom silikonskih „gaća“ i preklopnih maski.

#Samsung #GalaxyS7 uzivo. #Unpacked #MWC16 #MobIT_MWC16 #TheNextGalaxy

A video posted by MONDO MobIT (@mondo_mobit) on

Stvoren za igre, i ekran i hardver

Igre danas pokreću sve(t) i to je jasno već neko vreme, pa je Samsung ispoštovao i ovaj zahtev. Zbog unapređenja na polju grafike i bržeg CPU-a uveden je i novi sistem hlađenja, kako se telefoni ne bi pregrevali. Samsung je predstavio i novi 3D rendering API nazvan Vulkan, koji unapređuje gaming, ali i ukupne grafičke performanse. Ovi bi trebalo posebno da bude olakšanje za programere igara, pa i aplikacija, koji će dobiti više uticaja nad grafikom i komponentama važnim za igre. Sa novinama na polju grafike, za koje je zadužen grafički čip Mali-T880 MP12, stiže i Game Launcher aplikacija koja omogućava nesmetano igranje i bolju kontrolu gaminga.

Recimo, Game Lanucher ume da isključi tj. utiša informacije o dolaznim pozivima, mejlovima i porukama i druga sistemska obaveštenja, kako se igra ne bi prekidala. Jedna od opcija menija koji se poiva plutajućim dugmetom (može se postaviti bilo gde na ekranu, kao što može i Chat Heads Messenger aplikacije) je slikanje ekrana ili isključivanje funkcija tastera (hardverskih i softverskih), kako slučajni pritisak na njih ne bi prekinuo igru.

DRAGE DAME, ovaj model Galaxy S7 je SAMO ZA VAS!

Isprobali smo sve ovo u Mortal Kombat X i Asphalt 8 igrama i „zapalili“ prste kao nikad do sada! Grafika blista. Mortal Kombat prvi put nije secnuo prilikom rendera vatre i otrova koji „isijavaju“ nakon što je magija bačena. Svaki deo pozadine, odela boraca, likovi, sve izgleda moćno i mnogo bolje nego na bilo kojem telefonu do sada. Asphalt 8 je još više profitirao od novih opcija, jer je igra u kojoj se sve brzo odvija, ima mnogo zanimljivih detalja, a na Galaxy S7 i Galaxy S7 edge ta igra izgleda i radi perfektno. Samsung u Srbiju isporučuje Exynos 8890 verziju telefona sa Quad-core 2.3 GHz Mongoose + Quad-core 1.6 GHz Cortex-A53 jezgrima, uparenim sa 4 GB RAM i 32 ili 64 GB memorije za korisnika, koja se proširuje microSD karticom kapaciteta do 200 GB.

Od Samsunga nismo očekivali ni da nas razočara kad je ekran u pitanju. I nije! Galaxy S7 ima ekran dijagonale 5.1 inč (oko 13 centimetara), QHD rezolucije sa 577 ppi u Super AMOLED matrici. Isto sve ima i Galaxy S7 edge s razlikama u veličini – 5.5 inča (oko 14 centimetara) i 534 ppi. Telefoni omogućavaju lako čitanje na direktnom suncu, promenu tona boje, kako bi se „bogatiji“ AMOLED prikaz blažio, ako neko tako voli, a zaštićeni su Gorilla Glass staklom 4. generacije. Prsti lako klize preko ekrana i omogućene su brze i precizne kontrole (ispitali smo to i dokazali da je tako u Mortal Kombat X igri gde smo kao „iz pika“ dobijali 100 odsto za dodatne magije gotovo svaki put bez previše zamaranja).

Wi-Fi opcija koju imaju samo Samsung S7 i S7 edge

Samsung Galaxy S7 i S7 edge omogućavaju prosleđivanje Wi-Fi veze na koju je telefon zakačen. Ovo je zgodna funkcija koja će pomoći mnogim korisnicima. Recimo, ako neki telefon ne podržava 5 GHz Wi-Fi vezu (većina ih ima samo 2.4 GHz) upravo takvi telefoni, tableti i laptop uređaji će preko S7 ili S7 edge moći da je dobiju. Ovo je zgodna opcija i za boravak u hotelu, kad se besplatno dobija veza samo za jedan uređaj. Više o Wi-Fi prosleđivanju, zajedno sa slikama kako sve radi pronađite OVDE.

MONDO MobIT

Zakrivljeni ekran na modelu Galaxy S7 edge dobio je nove sadržaje, u vidu više ikonica koje mogu da se pozovu „svajp“ pokretom, opcijom čitanja kratkih vesti sa odabranih izvora ili prikaz standardnih informacija kakve su vreme, datum, prognoza, kad telefon miruje. Tu su i svetlosni efekti prilikom prijema poziva, kad lako možete znati ko vas zove i bez podizanja telefona sa stola…

Novost je i Always On opcija koja omogućava da dok je ekran, praktično isključen, prikazuje osnovne statusne informacije: nivo baterije, vreme, datum, obaveštenja i podsetnike. Always On funkcija može da bude samo monohromatska i može da se isključi.

Impresivna kamera i zvuk

Sve što ste znali o kamerama na mobilnim telefonima - zaboravite! Samsung je predstavio Dual Pixel opciju na kamerama koje daju neverovatno oštre, jasne i kvalitetne slike i na otvorenom i kad ste u zatvorenom prostoru. Kamera je rezolucije 12 megapiksela, uz poboljšane opcije: f/1.7, 26 milimetara (1/2.6 inča senzor, piksel veličine 1.4 mikrona), OIS, fazni i autofokus, LED blic, panorama i auto HDR mod. Iako neki misle da se Galaxy S6 i novi Galaxy S7 ne razlikuju mnogo, promeniće mišljenje kada budu videli kakve rezultate ostvaruje nova kamera, odnosno koliko je Samsung poboljšao sam kvalitet kamere. Ne samo da su fotografije bolje u lošim ulsovima, već je i autofokus mnogo brži.

Kamera ima sve uobičajene funkcije, uključujući promenu formata slikanja, Pro mod, podešavanja balansa belog, blica, ekspozicije, brzine okidanja, unapređeni panorama mod, snimanje u 4K ili HD usporenom formatu...

Kameru samo posle punih i 1:1 isečaka Galaxy S7 uporedili i sa našim dosadašnjim reperom, modelom Lumia 1520, pa imate priliku da vidite kako se kotira Dual Pixel kamera. Što se oštrine tiče - nema joj ravne, ali kolorit na Lumia 1520 uređaju ume da bude bolji.

Ovo je kompanija uspela zahvaljujući velikim f1.7 otvorom objektiva i novom tehnologijom pod imenom Dual Pixel. Sa novim Sonijevim IMX260 kamera senzorom koji prima više svetlosti koristeći 1.4 μm piksele, Samsung kaže da je Galaxy S7 u stanju da „uhvati“ 95 posto više svetlosti od Galaxy S6 modela. Kamera telefona, takođe koristi svih 12 miliona piksela koji se ponašaju kao fokus pikseli, opcija koja se obično sreće na profesionalnim DSLR fotoaparatima. Krajnji rezultat je mnogo brži autofokus, koji je tri puta brži od autofokusa na Galaxy S6 telefonu.

I dalje ne verujete u ovo što ste pročitali?

Kompanija je na MWC sajmu sve mogućnosti kamere pokazala u jednoj vema mračnoj prostoriji. Pogledajte video kako biste videli o čemu se radi.

Galaxy S7 vs S6 vs iPhone 6S: low light camera comparison
Izvor: Phandroid

Samsung još jednom potvrđuje svoj status jednog od najboljih proizvođača i kad je zvuk u pitanju. Sa slušalicama ili bez različiti testovi su pokazali da je zvuk dovoljno glasan, pun, izbalansiranih tonova (visoki, basovi), a kome standardna podešavanja nisu po volji uvek može da se pozove na ekvilajzere i promeni ih po svom nahođenju. Samsung nije puno menjao muzički plejer, a u njemu su sve očekivane opcije. Ono što raduje jeste kvalitet slušalica koje su spakovane u kutiju s telefonom, a na koje nemamo nijednu zamerku – lagane su, dolaze sa tri veličine navlaka za uši, imaju „konzolu“ s komandama na sebi i gajtan koji se teško zamrsi. Samsung sluške koristi i kao antenu za FM radio, pa ako volite da trčite uz omiljenu radio stanicu – nemojte da ih ostavite kod kuće.

Android, mesečne nadogradnje i da… bloatware!

Samsung je jedan od retkih proizvođača koji je prihvatio politiku Google kompanije da (nekim) svojim uređajima mesečno isporučuje sigurnosne i ispravke kroz nadogradnje Android OS-a. Marshmallow je presvučen TouchWiz „kožom“ do neprepoznatljivosti i to će nekim korisnicima smetati. Iako smo na internetu čitali sve i svašta, naši S7 i S7 edge nisu imali problema tokom rada zbog TouchWiz-a, a nismo dobili ni gomilu aplikacija koje nismo želeli. Umsto za Google aplikacije Samsung se za obradu dokumenata i Cloud okrenuo Microsoft rešenjima, što je po nama i bolje i standardnije.

Osim tih na telefonu se nalaze i neke Samsung aplikacije kakve su S Health i slične, koje se mogu deinstalirati ili isključiti (objašnjavali smo to već sa S6 i S6 edge modelima). Takođe, moraćete se navići da ćete neke aplikacije morati da preuzmete iz Samsung Apps prodavnice, umesto sa Google Play, što je još jedan „onako“ potez Samsunga. Recimo, aplikacije koje ćete dobiti na poklon, one premijum, sa uključenom pretplatom ili bonus sadržajima, uglavnom ćete preuzeti sa Samsung Apps lokacije, za koju morate imati nalog i redovno je održavati.

Sve aplikacije koje vam ne trebaju možete trajno isključiti i sprečiti da se pokreću kad vi to ne želite, ali neke od sistemskih aplikacija i dalje ne možete prebaciti na microSD. Takođe, sve Google aplikacije su zaštićene od deinstalacije ili trajne deaktivacije i učitavaju se svaki put sa pokretanjem telefona. Rešenje je da isključite Samsung mejl, kalendar, pregledač neta, kalkulator, fajl menadžer i slično i umesto njih koristite Google aplikacije, koje su svakako bolje i praktičnije.

I, je li ovo najbolje što mogu da kupim?

Kratko - jeste! Samsung Galaxy S7 i Galaxy S7 edge su najkompletniji uređaji na tržištu trenutno i to je potvrdio i svaki drugi IT i mobilni portal na planeti. Svi drugi su OK, postoje alternative, ali ako želite sve u jednom i najbolje za vaše pare, ne tražite dalje, osim ako ne preferirate drugu marku. Ali, ako je The Verge uspeo da smogne snage i Galaxy S7 edge oceni višom ocenom nego njihov obožavani iPhone 6s - onda to govori mnogo toga.

A zamerke?

Ako tražimo dlaku u jajetu, a neki i to vole da pročitaju, pored opisanih softverskih "problema" istakli bismo mono zvuk spikerfona ili to što su izostavili Infra red port, pa  više ni S7 edge niti S7 ne mogu da se koriste kao daljinski upravljač (a bila bi fora).

Naš najozbiljniji kandidat za telefon godine do sada je Galaxy S7.

Šta vi kažete, jeste li ih isprobali, kupili...?

Ovo je #Samsung #GalaxyS7 spreda i pozadi. #Unpacked #TheNextGalaxy #MWC16 #MobIT_MWC16

A photo posted by MONDO MobIT (@mondo_mobit) on

Evo i detaljnih specifikacija:

Galaxy S7

Ekran: 5.1 inč, Super AMOLED (2.560 X 1.440 piksela)
Procesor: Exynos 8890
RAM: 4 GB
Interna memorija: 32/64 GB
Kamera: 12MP f/1.7, OIS LED blic
Baterija: 3.000 mAh
Veličina: 124 x 69.6 x 7.9mm
Težina: 152 grama
Operativni sistem: Android 6.0 Marshmallow
Veze: NFC, Samsung Pay (Visa, MasterCard), GPS, GPS-A, Glonass, LTE, 3G, GSM, 3.5 mm audio (24-bit/192 kHz), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth v4.2, A2DP, LE, aptX, microUSB v2.0, USB Host
Ostalo: IP68, microSD slot, Samsung Pay, Corning Gorilla Glass 4, skener otiska prsta

Galaxy S7 Edge

Ekran: 5.5 inča, Super AMOLED (2.560 X 1.440 piksela)
Procesor: Exynos 8890
RAM: 4 GB
Interna memorija: 32/64 GB
Kamera: 12MP, f/1.7, OIS, LED blic
Baterija: 3.600 mAh
Veličina: 150.9 x 72.6 x 7.7mm
Težina: 157 grama
Operativni sistem: Android 6.0 Marshmallow
Veze: NFC, Samsung Pay (Visa, MasterCard), GPS, GPS-A, Glonass, LTE, 3G, GSM, 3.5 mm audio (24-bit/192 kHz), Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot, Bluetooth v4.2, A2DP, LE, aptX, microUSB v2.0, USB Host
Ostalo: IP68, microSD slot, Samsung Pay, Corning Gorilla Glass 4, skener otiska prsta

Telefoni su dostupni u beloj, crnoj, sivoj i zlatnoj boji.

Čekamo vaše komentare ispod i na Facebooku, Twitteru i instagramu!

Samsung Galaxy S7 and S7 edge: Official Introduction
Izvor: Samsung Mobile

Komentari 2

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Alex

Jebo vam Samsung mater! Ova stranica izgleda samo Samshit voli! Baterije na note 7 pucaju ko petarde i vi hvalite samsung jedno precenjeno govno! Od kad prace telefone 3x su opozivali prodaju zbog gresaka baterije,crkavanje ekrana i flet kablova i vi hvalite? Goglajte malo ako ne znate nesposobnjakovici! Sto nisi napisao kako je Sony izbacio monstrum telefon zvani XZ nego ti i sad E4 stoji na stranici.Pi! Deinstalirat odma!

Marko

Imao sam s2, s3 i s5 tri puta sam pojeo g**** i nikad više, ali marketing je čudo.

RECENZIJE

TIPS & TRICKS