Ako tražite nov telefon, koji može da uradi dosta toga, a ne želite da potrošite ogromnu svotu novca, onda je Moto G5 telefon za vas. Odmah saznajte i zašto!
Na tržište je stigla i nova generacija G klase uređaja proizvođača Motorola. Moto G5 i Moto G5 Plus su naslednici jednih od najboljih telefona u nižoj tzv. „budžetskoj“ klasi. Zapravo, Moto G5 nudi možda i najviše u cenovnom rangu od oko 200 evra, dok se njegov stariji brat može smatrati gotovo srednjom klasom sa svojim odnosom cene i performansi.
No, trenutno se bavimo samo G5 aparatom, te ćemo navesti njegove glavne karakteristike i šta je to što ga izdvaja od ostalih telefona iz njegovog cenovnog reda. Dizajn, ono što ga pokreće, kamera i posebne karakteristike.
Dizajn: Lep, lagan, ne klizi iz ruke
Moto G5 je telefon veoma prijatnog izgleda i za razliku od mnogih iz iste klase pored plastike nudi i metal, sa elementima koji mu daju malo „skuplji“ izgled. Ovaj telefon je manji od svog prethodnika, ali ne zaboravimo da G4 ima ekran od 5.5 inča, dok je „petica“ prisutna sa manjim - 5.0 inča. Ono što ovaj telefon ima je širina, sa ivicama ekrana uokvirenim širokim hromiranim delovima. Ipak, baš taj hromirani okvir je ono što daje ovom telefonu dozu glamura u odnosu na svoje prethodnike kao i mnoge konkurente.
Zadnji poklopac je od aluminijuma i skida se, što je postala retkost na novim telefonima. Zakrivljenost između metalnih i plastičnih delova izgleda odlično, kao i kontrast između crnog kruga kamere i srebrne ili zlatne pozadine. Telefon sam po sebi nije toliko unapređenje na prethodnu generaciju, ali dizajn svakako jeste.
Ispod ekrana je veoma dobar skener otiska prsta. Nema funkciju „Home“ dugmeta kao osnovnu postavku, ali se uz Moto aplikaciju može podesiti da zameni sve funkcijske tastere. Prevučete nadesno i idete na prethodne aplikacije, nalevo i idete nazad, a kada samo dodirnete, onda služi kao „Home“ dugme. Dakle, skener je unapređenje u odnosu na G4.
Moto G5 još uvek nije prešao na USB-C, tako da se njegovo relativno brzo punjenje obavlja sa microUSB priključkom. Takođe, ne poseduje NFC, te neke naprednije mogućnosti ili plaćanje virtuelnom karticom nisu opcija.
Telefon ima 16 GB interne memorije, što je i očekivano u odnosu na klasu i cenu, ali i microSD ulaz. Baterija može da se izvadi, pa samim tim i zameni rezervnom.
Ekran je u jednom jednak ekranu iPhone 7 Plus!
Moto G5 ima ekran od 5 inča (12.7 centimetara), što je optimalna veličina, nije ni premali, a ni prevelik - taman dovoljno velik da se sve vidi odlično, a dovoljno mali da lepo stane u šaku, džep, gde god.
Rezolucija je 1080p, što uz ove dimenzije ekrana čini da je slika dovoljno čista i oštra, čak, poređenja radi, ima isti broj piksela kao i iPhone 7 Plus. Telefon zapravo ima dva moda boje, Standard i Vibrant, gde je drugi daleko popularniji, jer čini sve življim i ne toliko drugačijim čak i od skupljih telefona.
IPS LCD nema kontrast poput OLED ekrana, a i nivo crne boje nije u tom rangu, ali je kvalitet ekrana bolji nego kod mnogih drugih, skupljih telefona.
Softver: Novi Android, sjajne opcije!
Android 7.0 Nougat pokreće ovaj telefon, i to sa vrlo malo modifikacija u odnosu na originalan OS. Nougat je doneo mnogo novih opcija na Android platformu, ali jedna od najupečatljivijih, koja odlično izgleda na ovom telefonu jeste način na koji se vrši navigacija i ulazi u „Meni“ sa aplikacijama, gde se samo jednim potezom nagore ulazi u njega, umesto da ima posebno dugme, poput starijih verzija.
Notifikacije su dobile dodatne opcije u padajućem meniju. Ako vam telefon stoji zaključan na stolu kad dobijete neko novo obaveštenje, telefon će sa vremena na vreme paliti da vam ih pokaže, bez da troši bateriju, što je neka vrsta „Always On“ ekrana.
Vrlo interesantna stavka su dodatni gestovi. Ako dvaput zasečete vazduh telefonom, kao u karateu, upalićete lampu na telefonu. Ako dva puta zakrenete telefon, upalićete kameru, a na isti način i menjate između prednje i zadnje.
Pogledajte galeriju slika Moto G5 uživo:
Šta je sve stalo „ispod haube“
Telefon pokreće Qualcomm Snapdragon 430 čipset sa osam Cortex-53 jezgara, što je gotovo standard za nižu klasu telefona. Iako ima potpuno isti SoC kao i prethodna generacija, G5 ima bolji GPU od njega, i to Adreno 505. Procesor je na Geekbench testovima dobio rezultat od 2.440 bodova.
Zahvaljujući solidnoj, unapređenoj grafici, ovaj telefon nema velikih problema da pokrene veliki broj Android igara. Poseduje 2 GB RAM memorije što je dovoljno za telefon ove klase, mada postoji i ređa verzija za dve SIM kartice koja ima 3 GB.
Škljocaćete često, svideće vam se…
Moto G5 ima kameru od 13 MP, pozadi sa jednim LED blicem/lampom. Ovo je, kao i kad je reč o procesoru, gotovo identično sa prošlogodišnjim modelom, ali to nije nikakav problem, jer je u pitanju solidna kamera za taj model, po toj ceni. Moto aplikacija za kameru je jedan od posebno podešenih delova softvera.
Aplikacija je prilično jednostavna, gde vi ručno birate fokus na subjekta i podešavate ekspoziciju, a potom kamera sve ostalo odradi sama. Skala za podešavanje je povezana sa „nišanom“ kamere, tako da možete praviti brze izmene.
Na dobrom svetlu fotografije izgledaju odlično, a sam aparat je brz i nema puno problema sa balansom bele boje. Telefon, takođe ima moćan HDR mod sa kojim možete slikati na promenljivom svetlu, bez bojazni da će vam fotografije ostati tamne. Problem je jedino to što je odziv HDR moda spor u svakom aspektu, pa ćete morati da imate strpljenja za dobre fotke. Sa senzorom niže klase i bez optičke stabilizacije slike, Moto G5, ipak ne može da se meri sa drugim, boljim pametnim telefonima kada je u pitanju kvalitet slike, ali verujemo da će kvalitetom fotki svi koji ga kupe biti zadovoljni.
Ovako je bilo na premijeri G5 i G5 Plus u Barsi:
Moto G5 koristi objektiv sa otvorom blende dof/2, što nije savršeno za noćne i okruženja sa malo svetla, ali na raspolaganju imate dodatne opcije kojima možete izvući maksimum i iz tih uslova, ali sa dosta vidljivog šuma i „artefakta“ tj. združenih piksela na slikama. Sve u svemu, ovo je otprilike najbolja moguća kamera na telefonu u cenovnom rangu od 200 evra.
Isto važi i za prednju kameru od 5 MP, koja neće biti u stanju da napravi neke zapanjujuće fotografije, ali joj to u suštini i nije svrha. U pitanju je potpuno standardna selfi kamera ulaznog nivoa.
I koliko će to sve da traje bez žice, naravno…
Motorola Moto G5 ima bateriju od 2.800 mAh, koja može da se izvadi iz kućišta. To znači da nakon godinu i po dana, kada krene da slabi, možete da joj kupite zamenu i sami je zamenite, bez odnošenja u i troškova servisa (G5 koristi istu GK40 bateriju kao i prethodna generacija uređaja).
Punjenje telefona je relativno brzo, sa 5.2 W 2 A punjačem. Bićete u stanju da unutar sat vremena, napunite bateriju gotovo potpuno. Ako koristite Motorola TurboCharger, kakav imaju Motorola telefoni više klase, to punjenje je još brže, sa 15 W.
Izdržljivost tj. autonomija je dobra, lagano baterija ne traži punjač makar jedan dan na optimalnom korišćenju, ali ako igrate igre ili koristite GPS, Bluetooth i slično više u toku dana, tad će vam izdržati do noćnih sati, kada će je trebati dopuniti. Baterija bi bila još efikasnija da je procesor napravljen na nekom modernijem procesu, ali pošto je Snapdragon 430 napravljen na 28-nanometarskom procesu, ostaje nam da čekamo sledeću generaciju za bolju efikasnost baterije.
Zvučnik se nalazi napred, gde služi i kao slušalica, što je OK za gledanje YouTube video zapisa i slično, ali nije ništa preterano uzbudljivo. Često ima problema da se izbori sa pozadinskom bukom, a i na najvišem „Volume“ nivou zvuk ume da bude izobličen. Što se muzike tiče, moraćete da se snađete za slušalice, jer ih u paketu nema, a kad iskoristite neke kvalitetne a 3.5 mm konektorom bićete zadovoljni - plejer je jednostavan, ali kvalitetan i glasan.
Sve u svemu telefon jeste napredovao u odnosu ne prethodnu generaciju dovoljno da bi bio solidna kupovina u niskom „entry“ rangu tržišta, tako da ako vam je budžet za telefon oko 200 evra, ovo je jedan od trenutno najboljih izbora i dostupan je u Srbiji u slobodnoj prodaji, kao i u ponudi domaćih operatora.
Motorola Moto G5 specifikacije:
- Ekran:IPS LCD kapacitivni touchscreen, 16M boja, 5.0 inča, 1080 x 1920 piksela, multitouch, scratch-resistant glass
- Operativni sistem:Android 7.0 Nougat
- Procesor:Qualcomm MSM8937 Snapdragon 430 octa-core 1.4 GHz Cortex-A53
-Grafika:Adreno 505
- Memorija:16 GB, 2 GB RAM-a, uz microSD do 256 GB
- Kamere:poleđinska 13 MP, f/2.0, phase detection autofocus, LED flash, Geo-tagging, touch focus, prepoznavanje lica, panorama, auto-HDR, snimanje 1080p u 30 fps, prednja 5 MP, f/2.2
- Veze:GSM / HSPA / LTE, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Bluetooth 4.2, A2DP, LE, EDR, microUSB 2.0, USB Host
- Dodatno:A-GPS, GLONASS, akcelerometar, metalan ram/okvir i zadnji poklopac, skener otiska prsta s prednje strane
- Baterija:2.800 mAh, brzo punjenje baterije, može da se izvadi
-Cena:199 evra.