Pre nego što bilo šta uradite i odnesete hard disk u servis, pročitajte kratke smernice za rukovanje hard diskom oštećenim vodom, vlagom ili tokom poplave.
Korisnici u servis često donose hard diskove oštećene vlagom, vodom ili čak tokom poplave, a ono što je kod većine njih zajedničko jeste da sa oštećenim diskovima nije adekvatno postupano od trenutka oštećenja do trenutka prijema u servis. Nažalost, nepravilno rukovanje vlagom, vodom ili poplavom oštećenim hard diskovima dovodi do još većih oštećenja i smanjuje ili u potpunosti onemogućava spasavanje podataka. Iskustva serisera tokom rada sa vodom oštećenim hard diskovima objedinjena su u postu koji smo pronašli na Zaštita podataka blogu.
Pre nego što bilo šta uradite i odnesete hard disk u servis pročitajte ove kratke smernice za rukovanje diskom oštećenim u poplavi koje će vam, nadamo se, pomoći da ne doprinesete trajnom gubitku važnih podataka.
Ono što nikako ne smete da radite
1 Nemojte UKLJUČIVATI hard disk! Pokušaj pokretanja hard diska oštećenog u poplavi ili vodom može trajno uništiti podatke. Ne samo da nema nade da ćete tako pristupiti podacima, nego ćete najverovatnije kontaminiranim glavama uništiti pločice na koje su smešteni podaci. Glave za čitanje/upis podataka će jednostavno izgrebati medij.
2 Nemojte ga SUŠITI fenom, grejalicom ili nekim drugim izvorom toplote! Koliko god da zvuči paradoksalno, nečistoće i prljavština će se samo još jače zalepiti za sam medij.
3. Nemojte ga OTVARATI! Da bi se komora hard diska otvorila (čak i kod standarnog postupka spasavanja podataka), potrebni su posebni (laboratorijski) uslovi i stručno znanje. Nestručnim otvaranjem u kontaminiranim uslovima možete dovesti do većeg ili trajnog oštećenja.
Evo i šta je potrebno uraditi
1. Stavite hard disk u kesu kako biste sačuvali vlažnost i što pre ga odnesite u ovlašćeni servis ili do prvog servisa koji se bavi popravljanjem komponenti računara.
Potpuno uspešno spašavanje podataka sa poplavljenog hard diska je moguće, ali samo pod uslovom da se sa njim pravilno rukuje!