Evo šta bi trebalo češće, a šta da ne radite uopšte kada su baterije u pitanju.
Iako ćemo se ovde zadržati na Litijum-Jonskim baterijamaovih nekoliko saveta se može manje-više primeniti i na sve ostale tipove baterija, recimo i na Litijum-Polimerske, ali se sa njima možete ponašati opuštenije, jer su uglavnom boljih karakterisitika od Li-Ion.
Ovi saveti ne odnose se samo na mobilne i pametne telefone, nego na sve mobilne i uređaje koji u sebi imaju ugrađene baterije i rad im se oslanja na njih. Evo i saveta.
1. Nekoliko sporadičnih punjenja tokom dana čine bateriji više koristi nego jedno potpuno.
2. Nemojte dozvoliti da se baterija telefona ili drugog uređaja često prazni skroz do kraja.
3. Idealno bi bilo održavati nivo napunjenosti baterije na oko 40 odsto.
4. Na 25 stepeni Celzijusovih u radnom okruženju baterija će izgubiti manje od 20 odsto kapaciteta za godinu dana, dok će sa povećanjem temperature taj procenat rasti značajno. Ne izlažite bateriju toploti!
5. Niske temperature, posebno blizu nule, loše utiču na bateriju, a nekda i sprečavaju punjenje.
6. Ne ostavljajte praznu bateriju neupotrebljenu na duže vreme. Ako odlažete bateriju napunite je do pola, recimo i onda je ostavite na suvom i tamnom mestu.
7. Li-Ion baterije su potrošna roba i gube svoj kapacitet s vremenom, Naviknite se na to.
Portal PhoneArena ponudio je dodatna objašnjenja na svom sajtu u vezi sa svakim od ovih sedam saveta, pa ih možete pročitati, ukoliko su vam ona potrebna. Ako želite da pročitate još više saveta, da saznate kako da baterija traje duže i radi bolje, kao i zašto je nije baš najbolje puniti celu noć - pogledajte naše povezane vesti u kojima je sve objašnjeno.
Kako vi održavate svoju bateriju telefona ili mobilnog uređaja u top formi? Čekamo komentare i pitanja na Facebooku, Twitteru i instagramu!