“Hej, Google, pozovi mi mamu“ - ne, nikako! Evo i zbog čega...
Ukoliko ste dosad na nekom od podržanih jezika inicirali poziv, koristeći Siri, Cortana, Amazon ili Google asistenta - možda ste se "otvorili" za buduće “spamovanje“ pozivima i drugim načinima, kojima spameri mogu da vas maltretiraju.
U našem regionu se porast lažnih, spam poziva tek očekuje, ali je ova pošast vrlo raširena u zemljama EU i posebno SAD, što smo imali priliku da doživimo na nedavnom putovanju u Njujork, kad smo za samo par dana na novoaktiviranoj SIM kartici primili desetak ovakvih neželjenih poziva.
Mashable piše da nikako ne bi trebalo praviti pozive koristeći digitalne asistente, a posebno ne pozive ka servisima, biznisima i bilo kojim drugim uslugama.
Pročitajte i ovo: Google Assistant ulazi u APSOLUTNO SVE uređaje!
Način na koji funkcionišu glasovni tj. digitalni asistenti omogućava da Siri ili Google pozovu čak i servise ili biznise, recimo obućara ili avio kompaniju, koje nemate u imeniku, ali se podrazumeva da će ih Siri ili Google potražiti kroz opciju aktivne pretrage. Kroz tu pretragu digitalni asistent je u velikom procentu u mogućnosti da “pokupi“ spamere tj. ostavi tragove, kojima će ih spameri pronaći i zasipati neželjenim pozivima.
Spam biznisi kupuju reklame, u kojima oponašaju popularne servise i biznise i na taj način, kroz pretragu praktično neopaženo dolaze do podataka korisnika, koji su u potrazi baš za takvom uslugom. Kako korisnik nema kontrolu nad sadržajem, jer ga ne gleda, a Siri, Google ili neki drugi asistent još uvek nije dovoljno pametan da razazna lošu od legalne reklame ili linka, u mnogo je većoj mogućnosti da vaše podatke preda baš onome, kome nikako to ne bi trebalo da učini.
Šta je, onda rešenje - koristite konvencionalne načine pretrage i pozivanja, koje ste u mogućnosti da kontrolišete, a Siri, Google i Amazon asistente koristite za neke druge stvari.