• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Zabranjeno "vređanje šefa države" na internetu: Društvene mreže već kažnjene, a prete im i nove kazne od 3 MILIONA EVRA!

Autor Marko Čavić

Turska novčano kažnjava društvene mreže.

 Zabranjeno "vređanje šefa države" na internetu: Društvene mreže već kažnjene, a prete im i nove kazne od 3 MILIONA EVRA! Izvor: Tanjug/AP Photo/Emrah Gurel

Turska je početkom novembra i zvanično izrekla prvi paket visokih kazni velikim društvenim mrežama, uključujući Twitter, Facebook i Instagram, zbog nepoštovanja kontroverznog zakona, koji značajno jača moć́ vlasti nad tim platformama.

"Kazna od 10 miliona turskih lira (gotovo milion evra) izrečena je društvenim mrežama, uključujući Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, YouTube i TikTok, koji nisu odredili predstavnika po isteku zakonskog roka", objavio je baš ironično - na Twitter profilu - zamenik ministra saobraćaja i infrastrukture Omer Fatih Sajan.

Zakon, koji je znatno ojačao kontrolu vlasti nad društvenim mrežama stupio je na snagu u oktobru.

Prema tom zakonu, društvene mreže sa više od milion jedinstvenih veza dnevno, poput nabrojanih, moraju da imaju predstavnika u Turskoj i da se povinuju sudovima, koji traže uklanjanje određenog sadržaja u roku od 48 sati. U slučaju nepoštovanja, platforme rizikuju novčane kazne do 30 miliona turskih lira, odnosno tri miliona evra, zabranu prihoda od oglašavanja i naglo smanjenje njihovog opsega.

I pored pretnje sankcijama, gotovo sve društvene mreže su do sada odbile da se povinuju merama predviđenim zakonom, smatrajući da bi to moglo da dovede do cenzure. Prema profesoru prava Jamanu Akdenizu, samo je ruska platforma VKontakte prihvatila da imenuje predstavnika u Turskoj.

Turska vlada već pomno prati Twitter i Facebook, a brojne tužbe zbog "vređanja šefa države" ili zbog "terorističke propagande" pokrenute su na osnovu običnih tvitova. Turska je 2019. blokirala pristup ka 408.000 veb lokacija, 40.000 tvitova, 10.000 snimaka na YouTube mreži i ka 6.200 podela na Facebook platformi, navodi se u izveštaju Udruženja za slobodu izražavanja.

Možda će vas zanimati


Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS