Na kraju je nevin čovek platio svojim životom.
Cela industrija video igara je stala na trenutak kad je stigla informacija da je jedna zgrada u Montrealu bila meta napadača.
Kako su sve svetske agencije u tom trenutku prenele, radnici kompanije Ubisoft su bili taoci nepoznatih ljudi.
Posle nekoliko sati drame, brojnih nepotvrđenih informacija i policijskog tima, koji je reagovao istog trenutka kad su dobili poziv, utvrđeno je da nije bilo nikakve pretnje niti napadača, te da je sve bila jedna prevara, koja je veoma dobro poznata ljubiteljima video igara. Tamošnja policija je potvrdila da je u pitanju bio 'lažni poziv', a motivi istog nisu poznati.
Video igre u većini slučajeva znaju da budu zabavane, produktivne, zanimljive i još mnogo toga. Ipak, postoji i druga strana novčića, koja budi loše kvalitete i ljudske osobine. Igre znaju da čine ljude toksičnim, da izazivaju ono najgore i kod osoba, pogotovo onih mladih, za koje biste rekli da to nemaju.
U poslednjih deset godina i razvitkom video igara koje se igraju online, u većini slučajeva protiv drugih ljudi, isto tako se razvio i jedan poražavajuć trend. U pitanju je SWATTING, a ona je taktika krivičnog uznemirivanja i obmanjivanja organa reda i to sve kako bi se policija i tim za hitne slučajeve uputile na adresu koja je data telefonskim pozivom.
It turns out that the Ubisoft hostage situation might be completely fake.
— Kamala Haggis️ (@CountDankulaTV)November 13, 2020
Someone might have literally just swatted Ubisoft.pic.twitter.com/uAIyl3MMcT
U Srbiji se dešavalo da se dojavi policiji da je smeštena bomba, to je uglavnom bilo maslo učenika, sve kako bi se izbegao kontrolni zadatak. Swatting je jedan od velikih problema u industriji video igara, ali najčešće u Americi tj. SAD-u. Naime, tamošnja policija je veoma nezgodna kad je u pitanju bilo kakav poziv, pa nije nepoznato da ovakva neslana šala ima nesrećan kraj.
Tako je bilo u Vičiti, Kanzasu.
Ova priča počinje opkladom i video igrom Call of Duty. Naime, dvoje ljudi, Kejsi Viner i Šejn Gaskil su igrali zajedno u timu, ali jedan od njih je ubio ovog drugog (friendly fire), te su obojica izgubili 1,50$, što je izazvalo raspravu između njih dvojice koja se potom nastavila i na Twitter društvenoj mreži. Viner je zapretio Gaskilu da će mu pozvati policiju, na šta mu je ovaj dao svoju staru adresu gde je prethodno živeo (On i njegova porodica su odatle iseljeni), pošto je saznao da će ovaj zaista to učiniti.
Viner je potom kontaktirao tada dvadesetpetogodišnjeg Tajler Rej Berisa koji je imao kriminalnu istoriju, te mu je predao adresu kako bi swat-ovao Gaskila. On nije imao nikakve veze sa Call of Duty partijom. Beris je pozvao policiju, predstavio se kao Brajan i napomenuo je da je upucao svog oca u glavu i da ostale članove porodice drži na nišanu.
Upitavši da li policija dolazi ka njihovoj kući, zapretio im je da je prosuo benzin po čitavoj kući i obećao im je da će se zapaliti ukoliko priđu. SWAT je tim za sprovođenje zakona koji koristi specijalizovanu ili vojnu opremu, uz to su obučeni da odgovore bilo kakvom zadatku ili izazovu. Kako policija Vičite nije imala takav tim, poslali su obične policajce koji nisu bili pripremljeni za talačku krizu, pred kojom su mislili da se nalaze.
Now that Barriss has gone away FEDERALLY for 20 years (NO parole)
— #SOULWAR ✝ (@CatesDuane)March 29, 2019
It's the 2 Degenerates turn in Court. Casey Viner who paid Barriss & Shane Gaskill
who gave a former address as a dare to SWAT him. Pic 3 is Andrew Finch who died.
I hope they do at Least 10 yrs each.pic.twitter.com/dqELKnKgxW
Endru Finč, dvadesetosmogodišnjak koji je živeo sa svojom porodicom je otvorio vrata, uspaničio se i viknuo.
Policajci koji su svedočili, otkrili su da ih je on poslušao kad mu je rečeno da podigne ruke u vis, ali njihove kolege koje su se nalazile sa druge strane su ispalile metak i pogodile ga u srce. Finč je preminuo u bolnici, ostavio je ženu i dva deteta za sobom.
Nesrećnu okolnost možete pogledati na snimku ispod.
Viner je optužen na dve godine društveno-korisnog rada, Gaskil je optužen na dve godine uslovno, dok je Baris dobio 20 godina zatvora.
I followed this Case.
— #SOULWAR ✝ (@CatesDuane)March 29, 2019
Barriss made a living by selling his services as a SWATTER, HOAXER &
STALKER BY PROXY. He got PAID to do this & made 100's of Fake Bomb
Threats alone.
He was a Legit DOMESTIC TERRORIST.pic.twitter.com/o7TU0GKlr3
Ovaj incident kao da nije poslužio za nauk, zbog popularnosti striming platformi kao što je Twitch, swatting je postao još veći problem. U video snimku ispod možete pogledati trenutke kad korisnicima te mreže upada policija dok oni igraju video igre.
Poslednji slučaj u Montrealu nam govori da ovaj pakostan trend neće u skorije vreme nestati.
So the Ubi Montreal thing was a Swatting. There need to be serious repercussions for pulling this crap in countries where responding police are armed. Very glad everyone’s safe.https://t.co/z0Q3AjLhox
— Antony Johnston (@AntonyJohnston)November 13, 2020