• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kinezi zabranili telefone u školama, ljuti i roditelji i đaci

Autor Marko Čavić

Osim što će djecu spriječiti da troše vrijeme na gledanje u ekran, ova odluka smanjiće i klasu razliku među djecom, smatraju kineski stručnjaci.

 Kinezi zabranili telefone u školama, ljuti i roditelji i đaci Izvor: MONDO/Uroš Arsić

Ministarstvo obrazovanja Kine donijelo je odluku o kojoj se već neko vrijeme šuškalo - potpuno su zabranjeni mobilni telefoni djeci u školama.

Ova odluka donijeta je zbog prevencije internet zavisnosti, ali i da bi se zaštitila i pospješila koncentracija djece i spriječilo oštećivanje njihovog vida.

Možda će vas zanimati:

Samo đacima, koji dobiju saglasnost škole i roditelja napismeno, biće omogućeno donošenje telefona u školu, ali i njihovo korišćenje u samo određenim situacijama. Škole u Kini žele da ohrabre i roditelje i djecu da komuniciraju više na druge načine, osim mobilnim telefonom, ali ova odluka naišla je na jak otpor - kako samih đaka, tako i roditelja.

Dnevni list China Daily objavio je da se na Weibo kineskoj mreži i drugim internet mrežama povela izuzetno aktivna, ali i žustra debata o tome da li je ovo dobar potez, koji štiti djecu ili nije. Mnogi roditelji zabrinuti su za bezbjednost svoje djece i žele da su u mogućnosti da non-stop budu sa njima u kontaktu.

Ipak, da je situacija s telefonima van kontrole govori i podatak CINIC-a (China Internet Network Information Centre) da čak 74 odsto djece ispod 18 godina ima mobilni telefon i da na taj način svakodnevno pristupa internetu. Zbog toga su vlasti u Kini zabrinute da djeca pristupaju nedoličnom sadržaju, ali i da pretjerana izloženost internetu jednostavno utiče loše na zdravlje djece, prije svega na njihova čula i kasnije reakcije u ponašanju, na otuđivanje od svakodnevice i da stvara i druge fizičko-motoričke probleme. Zavisnost od interneta se, takođe lakše stiče u mlađem dobu, napomenuli su iz tog Centra.

Dokazana je veza povećanja kratkovidosti kod djece ispod 18 godina i vremena provedenog uz mobilni telefon i ekrane uopšte, zbog čega Kina ima strategiju udaljavanja djece i mladih ispod 18 godina od ekrana. Od 2018. godine zbog toga je na snazi zakon, koji spriječava maloljetnike da igraju i igre radnim danima duže od sat i po, a vikendom od tri sata.

Francuska već učinila isto, sprema se i Velika Britanija

U Francuskoj je zakonom zabranjena upotreba telefona osnovcima i srednjoškolcima od septembra 2018. godine. Učenicima je dozvoljeno da donesu mobilne telefone u školu, ali su u obavezi da ih drže sve vrijeme u ormarićima. Mobilni telefoni mogu biti učenicima dostupni samo u slučaju hitnih situacija ili u "nastavne svrhe", odnosno kad to predmetni nastavnik odobri.

U Velikoj Britaniji je, tokom istraživanja sprovedenog 2020. godine tokom razrade nacrta o zakonu, koji bi regulisao upotrebu pametnih i drugih telefona u školama sprovedena i anketa među roditeljima učenika. Više od polovine roditelja bila je za to da se djeci ograniči ili ukine pristup mobilnim telefonima dok su u školi.

Tamošnje škole sad imaju pravo da same odluče u vezi sa korišćenjem telefona đacima, a učitelji su u istom istraživanju otkrili da sve više vremena troše na objašnjavanje djeci da su mobilni telefoni štetni i da ne bi smjeli da ih koriste toliko koliko ih sad koriste.

Kakav je vaš stav o ovoj temi? Šta mislite, da li bi trebalo uvesti ovako nešto i kod nas?

(MONDO / BBC)

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS