Robot koji uveliko podsjeća na crva će praviti podzemne tunele, a koristiće se i u svemirskim misijama.
Sve veći značaj u svijetu tehnologija ima i robotika, zbog čega smo imali priliku da vidimo razne vrste robota koji imaju svoje prednosti i mane.
Tim naučnika sa Univerziteta u Santa Barbari (UCSB) i Insitituta za tehnologiju Džoržije (Georgia Tech) predstavili su svog robota koji može da raskopa zemljište i da prolazi kroz pesak.
Ta tehnologija ne samo da omogućava nove primjene za brzo, precizno i minimalno invazivno kretanje pod zemljom, već postavlja i mehaničke temelje novim vrstama robota. Ovaj robot je učio na primerima raznih biljaka i životinja koji su pravili podzemne mreže i tunele. Sticanje mehaničkog razumijevanja kako su biljke i životinje savladale podzemlje otvara mnoge mogućnosti za nauku i tehnologiju, ističe Daniel Goldman, profesor na Georgia Tech.
Ovaj robot može da poveća svoju originalnu veličinu i može da aktivno kontroliše u kom će se smijeru razviti, što mu značajno olakšava da se kreće kroz inače nepristupačne dijelove zemlje. On je idealan za istraživanje podzemnih područja, a takođe se može koristiti za isporuku tečnosti koja je često nedostupna u takvom području, prenosi SlashGear. Još jedna njegova upotreba je ta da može da se koristi za inspekciju neistraženih dijelova, zbog čega će se koristiti i u svemirskim misijama gde je potrebno uzimanje uzorka tla.
Istraživači su koristili principe koje koriste različiti organizmi koji uspešno plivaju i kopaju u takvom okruženju kako bi razvili nove mehanizme koje roboti mogu koristiti za kretanje. Prvi takav primjer je da mehanizam širenja oponaša biljke koje rastu uspravno, dok ostatak tijela ostaje u mirovanju. Taj produženi vrh gura zemlju od sebe. "Zrnasta fluidizacija" je druga tehnika koja može da se nađe kod hobotnica koje ispucaju mlaz vode u zemlju i rukama se uvlače u privremeno opušteni pesak, dok robot koristi vazduh umjesto vode kako bi uradio to isto.
U snimku ispod pogledajte kako ovaj robot izgleda.
(Mondo.rs)