Stručnjaci se nadaju da bi ova laserska olovka, u budućnosti, mogla da se koristi u kvantnom računarstvu i drugim naprednim tehnologijama.
Kineski naučnici iz laboratorije Hungtuo u Vuhanu osmislili su lasersku olovku koja piše po vazduhu (ovu olovku ne treba miješati sa 3D olovkom, koja piše po vazduhu koristeći zagrijavanje materijala koji se pri dodiru sa vazduhom hladi i ostaje čvrst).
Olovka koristi veoma kratke laserske pulseve kako bi uklonila elektrone iz molekula vazduha i pretvorila ih u plazmu koja emituje svjetlost, a sve to kako bi se napisane riječi pojavile u vazduhu.
Vođa istraživanja Cao Šiangdong rekao je kineskim medijima da im za crtanje u vazduhu zahvaljujući ovoj olovci nisu potrebni ni tabla, papir niti ekran.
Pojasnio je kako "olovka" koristi pulseve od samo nekoliko femtosekundi (jednaka jednom kvadrilionitom delu sekunde), a kojima je potrebno milion megavata energije.
Ipak, kako su ti pulsevi izuzetno kratki, dodaje, potršnja energije i nije tako velika, a lasersku olovku je moguće bezbjedno koristiti. Naučnici se nadaju da bi ova laserska olovka, u budućnosti, mogla da se koristi u kvantnom računarstvu i drugim naprednim tehnologijama, a možda čak i kao neka nova holografska tehnologija.
Prvo što je ova olovka ispisala u vazduhu bilo je Hungtuo laboratorija na kineskom jeziku i to se vidi na slikama priloženim uz opis olovke, koje su i nastale u toj laboratoriji.
Izvor: Hungtuo laboratorija