• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Rusija šalje spasilačku misiju na Međunarodnu svemirsku stanicu

Autor Ilija Baošić

Nakon što je odlučeno da je povratak na Zemlju kapsulom Sojuz MS-22 suviše opasan, Roskosmos će u februaru poslati novu kapsulu na MSS.

 Rusija šalje spasilačku misiju na Međunarodnu svemirsku stanicu Izvor: NASA

Rusija se sprema da pošalje spasilačku misiju na Međunarodnu svemirsku stanicu nakon što je kapsula kojom su doletjeli njeni astronauti oštećena udarom mikrometorita. NASA je u brifingu za medije rekla da će Roskosmos 20. februara poslati praznu Sojuz MS-23 kapsulu na stanicu, kojom će se na Zemlju vratiti astronauti Sergej Prokopjev, Dmitrij Petelin i Frenk Rubio.

Iz Sojuz MS-22 letjelice, kojom su astronauti doletjeli na MSS u septembru i kojom je trebalo da se vrate nakon okončanja misije, je 14. decembra počela da curi rashladna tečnost. Istragom astronauta je utrvrđeno da je došlo do udara mikrometeorita, slično kao na James Webb svemirskom teleskopu, koji je oštetio rashladni sistem, što je dovelo do više temperature u kabini.

Izvor: YouTube / VideoFromSpace

Roskosmos je ubrzo odlučio da bi korišćenje ove kapsule bilo opasno za povratak posade na Zemlju. Temperature bi tokom ulaska u atmosferu bile opasne za astronaute i kompjutersku opremu, a popravka u svemiru bi bila nepraktična, jer je procedura preteška, rekao je Sergej Krikalev iz ruske svemirske agencije.

Dok ne stigne MS-23, posada na Međunarodnoj svemirskoj stanici je i dalje spremna da koristi pokvareni Sojuz za evakuaciju u hitnim slučajevima. Međutim, to nije idealno jer bi tri od sedam astronauta moralo da prihvati znatno veći rizik tokom povratka kući, a NASA tvrdi da je razgovarala sa kompanijom SpaceX, čija Dragon kapsula je takođe povezana sa MSS-om, o tome da li bi četvoročlana letjelica mogla da primi još jednog astronauta u slučaju da nešto pođe po zlu.

Podsjetimo, odnosi agencija NASA i Roskosmos su postali veoma zategnuti nakon ruske invazije na Ukrajinu. Rusija je prošlog ljeta rekla da će napustiti MSS nakon 2024. godine, i predstavila izgled sopstvenu orbitalne stanice koju će u budućnosti koristiti. Ipak, curenje kapsule je, bar nakratko, primoralo ove dve agencije da blisko sarađuju zarad dobrobiti posade.

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS