Na Proactive konferenciji koja se održava od 25. do 27. maja na Jahorini dosta pažnje izazvala je World cafe radionica na kojoj su predavači zajedno sa učesnicima pokušali doći do zaključaka na brojne teme.
Jedna od njih je i problem društvenih mreža i njihov uticaj na mentalno zdravlje.
Dajana Šipraga Zlojutro, psihoterapeutkinja, postavila je učesnicima brojna pitanja na koje je dobila zanimljive odgovore o tome kako društvene mreže utiču na nas.
Njeno mišljenje je da su društvene mreže u kombinaciji sa slobodnim tržištem dovele do upotrebe čovjeka na poseban način. Da je identitet postao roba, te da je ova pojava izazvala trajnu nestabilnost u čovjekovom samopoštovanju i osjećaju da vodi smislen život.
"Nas su mreže dovele do toga da polarizujemo naše mišljenje, gdje mi samo prepoznajemo da li smo za ili protiv nekih stvari, jer nam nedostaje kritičko mišljenje. Nema konteksta, nema sredine nema umjerenosti, što nas na kraju dovodi do distorzije realnosti. Mi realnost vidimo iskrivljeno, ništa nije onako kako izgleda, iako nas povuče", rekla je Zlojutro.
Istakla je da pitanje mentalnog zdravlja nije više pitanje samo psihologije.
"To je u stvari političko pitanje, kulturološko pitanje i na kraju medijsko i digitalno pitanje. Kako sve ovo utiče nas nas? Mentalno zdravlje je itekako ugroženo društvenim mrežama gdje se razvija zavisnost, uticaj na samopouzdanje, problem sa držanjem pažnje, zatrpanost informacijama, problem sa određivanjem prioriteta. Sve ovo varira od starosne kategorije, jer nisu iste stvari bitne jednom adolescentu i jednom biznismenu", kaže Zlojutro.
Izvor: ProactiveNaglasila je da se takođe postavlja pitanje odgovornosti.
"Ako moj naučni rad dobije 15 lajkova na mrežama, a ravni trbušnjaci neke djevojke dobiju 3000, postavlja se pitanje šta mi u stvari radimo i koje su to vrijednosti koje njegujemo?" upitala je Zlojutro.
Da je uticaj društvenih mreža ogromanm dokazuju fiziološke, ali i fizičke promjene na nama.
"Naš mozak luči dopamin ili kortizol u zavisnosi od onoga šta smo kliknuli i tako utiče na naše raspoloženje. Takođe, javljaju se fizičke promjene kao što su bol u vratu ili kvržice na prstima od držanja telefona. Između ostalog, korištenje mreža ima ogroman uticaj i na jezik, a kada damo jezik, dali smo sve", rekla je Zlojutro.
Na kraju došli smo do najvažnijeg pitanja. Šta možemo uraditi da sačuvamo svoje mentalno zdravlje?
Svjesno filitrirati izvore i količinu informacija, kontrolisati vrijeme provedeno na telefonu, ali i raditi na medijskoj i informatičkoj pismenosti, zaključak je ove radionice.
(Mondo)