• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

50 godina Intel 8080 procesora: Čip koji je stvorio tržište i inspirisao rađanje x86 arhitekture

Autor Ilija Baošić

Prošlo je pola vijeka od nastanka Intel 8080 procesora i začetka industrije mikroračunara.

 50 godina Intel 8080 procesora Izvor: Intel

Intel proslavlja 50 godina od lansiranja legendarnog Intel 8080 procesa. Kako bi obilježila ovaj jubilej, kompanija je na zvaničnom sajtu podijelila priču o nastanku rješenja koje nije samo donijelo revoluciju u svijetu mikročipova, već i stvorilo tržište mikroračunara.

Do 1974. godine, odnosno do lansiranja 8080 procesora, kompanija Intel je proizvodila čipove po potrebi klijenata. Iako su prethodni modeli, poput 4004 i 8008, našli primjenu van svoje osnovne namjene, njihova šira upotreba nije bila primarni cilj prilikom dizajniranja. Na primjer, 4004 je bio napravljen za kalkulator Busicom 141-PF, dok je 8008 bio dizajniran za terminal Datapoint 2200.

Izvor: YouTube / IMSAI Guy

Federiko Fadžin, glavni dizajner u Intel-u, razvio je 8080 procesor kao odgovor na ograničenja modela 8008. Novi 8-bitni procesor bio je efikasniji, moćniji i fleksibilniji - mogao je da izvrši 290.000 operacija u sekundi, što je bilo deset puta više od prethodnika. Njegova konfiguracija sa 40 pinova pojednostavila je povezivanje sa drugim komponentama i predstavljala značajno unapređenje u odnosu na 8008 model, čija arhitektura je imala 18 pinova.

Izvor: Intel

Busicom je investirao 60.000 dolara u razvoj 4004 procesora za sopstvene potrebe, što je bio standard za čipove tog doba. Međutim, 8080 je donio prekretnicu - korisnici su mogli da izdvoje 360 dolara i programiraju procesor za gotovo bilo koji zadatak. Ova fleksibilnost pokazala je da moćan univerzalni procesor može da zadovolji širok spektar potreba, što je utabalo put za razvoj personalnih računara i mnogih drugih uređaja.

Izvor: Intel

Iz Intel-a navode da je "genetika" 8080 modela i dalje prisutna u modernim procesorima, s obzirom da je upravo ovaj čip inspirisao razvoj x86 arhitekture.

Elektronske kase, povoljni računari i Space Invaders

Povodom jubileja, kompanija je organizovala izložbu u Intel muzeju u Santa Klari, SAD, gde su prikazani funkcionalni uređaji bazirani na Intel 8080 procesoru. Među eksponatima se nalaze neki od prvih uređaja zasnovanih na ovom rešenju, kao i njihovi moderni naslednici.

Izvor: Intel

Jedan od prvih uređaja sa Intel 8080 procesorom bila je švedska kasa Hugin Model 150, koja je započela prelazak sa mehaničkih na elektronske kase. Kasnije su ovi aparati dobili funkcionalnosti poput štampanja računa i čitanja kreditnih kartica, a čak i danas se u modernim kasama širom svijeta mogu pronaći Intel procesori.

Izvor: YouTube / Dave's Garage

Intel 8080 je bio srce jednog od prvih personalnih računara – Altair 8800, kompanije MITS. Cijena sistema iznosila je 439 dolara, što je bilo značajno pristupačnije u odnosu na komercijalne računare vredne 30.000 dolara, ali i otvorilo vrata kućnim računarima.

Poređenja radi, brzina takta Intel 8080 procesora bila je 2 MHz, dok današnji Intel Core Ultra procesori dostižu 5,7 GHz, gotovo 3.000 puta više.

Izvor: YouTube / Jonathan Wild

Prva arkadna igra koja je koristila mikročip bila je Gun Fight, kompanije Midway Games. Igra, koja prati dvoboj kauboja, postala je izuzetno popularna sredinom 70-ih godina, a Intel 8080 je takođe bio osnova za legendarnu igru Space Invaders iz 1978. godine. Danas, zahvaljujući napretku tehnologije, igre su dostupne na gotovo svim platformama – od PC-a i konzola do virtuelne stvarnosti i mobilnih uređaja.

Svestranost Intel 8080 procesora zauvijek je promijenila istoriju tehnologije, postavši osnova za mikroračunare, igre i druge uređaje koje danas uzimamo zdravo za gotovo.

Možda će vas zanimati

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

RECENZIJE

TIPS & TRICKS