Dan emotikona proslavlja se 17. jula, pa pročitajte zanimljivosti o emotikonima i smajlijima i kako se neki od njih pišu.
Internacionalni Dan emotikona proslavlja se 17. jula zbog toga što su organizatori smatrali da je baš "kul" da se datum sa iOS Calendar Emoji aplikacije odabere kao Dan emotikona - pogađate, na kalendaru je 17. jul.
Organizatori Dana emotikona imaju i svoj SAJT i pozivaju sve da danas objave svoje omiljene emotikone i smajlije na Twitteru i drugim mrežama koristeći obavezno #WorldEmojiDay!
Emotikoni su deo japanske kulture i koriste se u pisanju poruka i na veb stranicama. Prvi put su se pojavili 1998. ili 1999. godine, skoro 20. godina nakon smajlija, a kreatorom se smatra radnik NTT DoCoMo-a, Šigetaka Kurita. Emodži, kako se izgovaraju na japanskom, danas su deo internacionalne kulture pisanja poruka, a posebno su popularizovani 2011. godine, kad ih je Apple uveo u svoje servise za razmenu poruka, kao deo standardne "opreme". Preveden s japanskog Emodži bi bio piktogram, nastao od slova i znakova, koji se inače koriste na tastaturama.
Portal The Next Web kaže da je i naučno dokazano da se emotikoni ili smajliji moraju koristiti svaki dan, i to iz sedam sledećih razloga:
1. Čine nas popularnijima na društvenim mrežama
2. Reagujemo na njih kao što bismo na ljude
3. Dozvoljeno je koristiti ih i u poslovnom okruženju
4. Smajliji ublažavaju napisnau kritiku ili komentar
5. Čine nas prijatnijim osobama i kompetentnijima u tome što pišemo
6. Čine radno okruženje srećnijim i lepšim
7. Smajliji su "personifikacija" stvarnog života
Dakle, pišite i govorite jezikom emotikona :D