Tržište ovih uređaja će do 2020. godine vredeti skoro 18 milijardi dolara.
Bez obzira na to što proizvođači mobilnih uređaja govore da je potražnja za njima opala, važno je reći da ljudi i dalje kupuju sve više i više elektronske uređaje. Oni se pune, hardver je sve zahtevniji, procesori su brži, ekrani su sa mnogo većom rezolucijom... Za mnoge korisnike, moderni pametni telefoni mogu obezbediti dan korišćenja. Međutim, nekima jedan dan nije dovoljan jer sve više proizvođača dizajnira uređaje sa integrisanim baterijama koje ne mogu da se vade. Kao rešenje se nameće standardno punjenje – utičnica i punjač. No, ono nije uopšte praktično, pogotovo ako ste u pokretu, jer je onda neizvodljivo.
Postoji rešenje – prenosivi punjači, poznatiji kao Power bank!
Reč je o punjivim uređajima koji su dizajnirani sa jednim ili više USB portova za punjenje. Koriste se za punjenje drugih uređaja, logično. Imaju sopstvenu bateriju koja se dopunjuje putem standardnog microUSB porta. Koriste se baterije koje su sliče baterijama mobilnih telefona.
Prodaja prenosivih punjača se drastično povećala. Očekuje se da do 2020. godine vrednost ovog tržišta dostigne cifru od 17.8 milijardi dolara. Trenutno, punjači veličine od 9500 do 12499 mAh zauzimaju najveći deo tržišta, a očekuje se povećanje prodaje uređaja od 12500+ mAh. Ovo je uglavnom zbog povećanja baterija u pametnim telefonima . Ekrani postaju veći, tehnologija napreduje pa se ugrađuju i veće baterije. Samim tim, neophodni su prenosivi punjači većeg kapaciteta, navodi Android Headlines.
U azijsko-pacifičkoj regiji je prodato skoro 50% svih prenosivih punjača. Ovaj trend će se nastaviti i u budućnosti.