Da, zvuči senzacionalistički, ali je zapravo - istina! I ne samo gledanje videa, nego i slušanje muzike!
U aprilu je otkrivena serija ranjivosti u Android sistemu, koja je nazvana Stagefright i prema poslednjem istraživanju firme Zimperium zLabs, koja je sve i otkrila, situacija je gora nego što se mislilo.
Androidi uređaji od verzije 1.0 do poslednje 6.0 Marshmallow mogu se napasti i kontrolisati daljinski, što će korisniku onemogućiti da koristi uređaj delimično ili u potpunosti. Prema poslednjim informacijama hakeri mogu modifikovati stranice ili fajlove koji će pukim puštanjem videa ili muzike (audio snimka) preuzeti kontrolu nad Androidom na kojem je to urađeno. To znači da korisnik u najgorem slučaju može da se "pozdravi" sa svojim Androidom.
Ugroženo je više od milijardu korisnika Androida, a 15 odsto je u "teškom položaju", ističu strani IT mediji, jer ranjivost nazvana Stagefright omogućava hakovanje telefona i porukom! I to MMS porukom, koja sadrži kod za daljinsko preuzimanje kontrole nad uređajem. Android ovu poruku vidi kao MMS sa videom i kad se otvori hakeri dobijaju pristup kameri, mikrofonima, fotkama, video snimcima, porukama i drugim podacima korisnika.
Kompanija Zimperium Mobile Security, koja je propust otkrila, ne objjašnjava u potpunosti šta je sve ugroženo od podataka, ali kaže da je Stagefright deo Android koda multimedijalne biblioteke još od 2010. godine i Froyo verzije.
Korisnici starijih uređaja čak i ne moraju da otvore MMS, dovoljno je samo da on stigne i da haker preuzme upravljanje telefonom. U pitanju su uređaji pod Androidom pre Jelly Bean-a.
Google je svestan da problem postoji i pustiće dopunu za svoju Nexus liniju 5. oktobra, dok će drugi proizvođači morati sami da se snađu, što za korisnike mnogih telefona znači mesece i mesece čekanja na dopunu, a za mnoge od milijardu urađaja ona neće ni stići! Portali GSMArena, Business Insider, PhoneArena i mnogi drugi rekli su da se nadaju da će to biti urađeno što pre i da neće biti "proces koji traje" kao što je to bilo u HEARTBLEED slučaju! Sony, HTC, Samsung i drugi proizvođači delimično su zakrpili propust, samo na najjačim i najnovijim modelima.
Za kraj, proverite da li je vaš Android podložan ovom problemu - srećkovići, vi čiji telefoni nisu! Opširnu priču o ovom problemu pročitajte na CNet sajtu.
Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebooku,Twitteru i Instagramu.