Bez obzira na podešavanja, novi operativni sistem je i dalje noćna mora kada je privatnost u pitanju.
Nakon što je Windows 10 ponuđen besplatno svima koji trenutno koriste legalne starije verzije ovog operativnog sistema, počele su da kruže priče kako je zapravo ovaj postupak Microsofta ustvari jedan od načina za praćenje korisnika i prikupljanje korisničkih informacija uz pomoć najinvazivnijeg operativnog sistema.
Korisnici misle da je Windows 10 invazivniji nego što bi trebalo, ali da uz pomoć nekih podešavanja operativnog sistema možete onemogućiti Microsoftu da vas prati.
E, pa, nije baš tako kao što neki misle.
CheesusCrust je testirao svoj laptop na kom je pokrenuo Windows 10 Enterprise verziju operativnog sistema u kombinaciji sa DD-WRT ruterom kako bi pratio saobraćaj.
Takođe je pratio mnoga online uputstva kako bi deaktivirao sve moguće opcije na Windows 10 sistemu koje su bile aktivirane kako bi pratile aktivnosti korisnika. Ostavio je računar preko noći i pratio saobraćaj na mreži.
Osam sati kasnije, video je da je Windows 10 računar (koji je u potpunosti bio u stanju mirovanja) pokušao preko 5 i po hiljada puta da uspostavi vezu sa različitim IP adresama, tačnije sa 93.
Ukupno je bilo 4000 Windows konekcija i čak 51 IP adresa.
Nakon što je ostavio računar u stanju mirovanja 30 sati, Windows 10 je pokušao da se poveže na 113 ne-privatnih IP adresa.
CheesusCrust je onda upotrebio DisableWinTracking alatku kako bi deaktivirao Windows opcije za praćenje.
I nakon toga je Windows pokušao da ostvari preko 2758 konekcija sa 30 jedinstvenih IP adresa u roku od 30 sati.
Interesantno je i to da Windows verzija koja je korišćena za ovaj test nudi korisnicima najviše opcija, kako bi bili u stanju da određene stavke deaktiviraju.
Windows predstavnici još uvek nisu dali nikakav komentar, prenosi The Next Web. Međutim, imajte na umu da je ovo samo test, i da rezultati rezultati nisu toliko precizni.
Čekamo vaše komentare ispod vesti i na Facebooku,Twitteru i Instagramu.