Bezbednosni stručnjaci konstatuju da se sajber napad od 12. maja smirio i da je u toku sanacija, ali i najavili još žešći udar, koji bi mogao da parališe stotine miliona računara…
Ekspert za sajber bezbednost iz Arizone, Ori Ajzen, tvrdi da dosad najobimniji hakerski napad uz iznuđivanje novca, koji je izveden 12. maja na globalnom nivou, nije toliko ozbiljan i upozorava da bi mogao da usledi novi, mnogo ozbiljniji napad, ovog puta na nuklearne elektrane, brane ili železničke sisteme.
Ajzen navodi da je sajber napad, koji je praktično učinio taocima bolnice, fabrike i vladine agencije širom sveta, izgleda bio "na niskom nivou" s obzirom na visinu uplate koju su hakeri tražili da bi odblokirali dokumenta koja su prethodno zarazili virusom, prenosi AP. „To što se 12. maja desilo je mačji kašalj. To još nije ozbiljno. Šta ako se isto to dogodi sa 10 nuklearnih centrala, i ako cela električna mreža padne? Šta ako se isto desi nekoj brani ili mostu?", istakao je američki ekspert. On upozorava i da je sam internet zaražen, predviđajući da će se hakerski napadi nastaviti sve dok se ne obavi ozbiljno restrukturisanje.
"Ovog puta se to desilo sa 10.000 kompjutera... Nema prepreke da se to sutra desi i sa 100 miliona kompjutera", zaključio je on.
Za pomoć u zaustavljanju širenja globalnog sajber napada zaslužan je mladi britanski istraživač u oblasti sajber bezbednosti, koji je slučajno aktivirao ubijanje virusa u zaraženom softveru, navodi američka agencija. The Guardian je tokom 13. maja preneo da je 22-godišnji istraživač otkrio da se širenje zlonamernog hakerskog programa može zaustaviti registrovanjem naziva zaraženog domena. "Ovo nije kraj. Napadači će shvatiti kako smo ga zaustavili. Promeniće kod i početi iznova", upozorio je i on, pozvavši korisnike Windows operativnog sistema da apdejtuju svoje sisteme (kao što smo to i mi učinili danas).
Microsoft je tokom dana saopštio da je ponovo ažurirao sve, pa i stare verzije Windows-a, iako je to učinio u martu.
U međuvremenu, britanska ministarka unutrašnjih poslova Amber Rad izjavila je da je međunarodni sajber napad ugrozio juče oko petinu organizacija Nacionalne bezbednosne službe (NHS), ali da su danas sve one vraćene u normalu, osim šest. Ona je, posle vanrednog sastanka vlade u Londonu, rekla da je 48 od 248 organizacija NHS pogođeno napadom.
Sajber napad, u kojem su korišćene špijunske metode koje je, navodno, razvila NSA, zarazio je tokom 12. maja desetine hiljada kompjutera u skoro 100 zemalja, a najveću štetu pretrpeo je britanski zdravstveni sistem.
Hakeri su žrtve namamili da otvore prilog s kompjuterskim virusom u mejlu koji je sadržao porudžbine, ponude za posao, bezbednosna upozorenja i druge legitimne poruke, a potom su od njih tražili da plate od 300 do 600 dolara kako bi mogli da ponovo pristupe svojim dokumentima, koje je u međuvremenu virus blokirao.
Evropol je jučerašnji globalni sajber napad okarakterisao kao napad bez presedana i kao najžešći sajber napad dosad u svetu, nakon kojeg je pokrenuo istragu.