Društvena mreža nije „ispustila“ samo 50 miliona korisničkih naloga - brojka je gotovo 70 odsto veća!
Facebook je hakovan tj. više od 50 miliona korisničkih naloga je iskorišćeno za poslove Cambridge Analytica kompanije, mislili smo. Zapravo, tako su nam rekli, a ispostavlja se da je procurelo gotovo 90 miliona korisničkih naloga i da Facebook sve vreme za to zna! Ipak, do objave poslednjeg blog zapisa samo su sumnjali u to, sad su sigurni...
Ali brojka možda nije konačna! Facebook nije siguran u to. Opet!
Nažalost po korisnike, osim što zna da je najveći broj hakovanih korisnika iz SAD, Facebook NE ZNA TAČNO kakve podatke je Cambridge Analytica uzela, od kojih korisnika, za šta ih je koristila i koliko je korisnika tačno hakovano. Vrlo sitnim slovima je Facebook izjavio sledeće: "Koristeći se najskupljom mogućom dostupnom metodom ovo je naš najpribližniji pokušaj procene koliko je korisnika instaliralo spornu aplikaciju, kao i čiji su podaci deljeni sa Cambridge Analytica kompanijom". Facebook ovo čak nije napisao u svojoj izjavi za medije, objavljenoj na društvenoj mreži, nego je to stavio ispod slike, gotovo nečitljivo sve dok se slika ne uveliča na prikaz od 300 posto!
Kako bi nas nakon afere zaštitio, Facebook je saopštio da će brisati informacije o porukama i pozivima Android korisnika automatski kad oni budu stariji od godinu dana, ali će nastaviti da ih prikuplja, uključujući i Facebook Lite i Messenger Lite aplikacije.
Od 9. aprila korisnici će biti obavešteni o novoj alatki koja će im omogućiti da pregledaju svoje privatne podatke i sa kim ih dele, a sve će biti napisano mnogo razumljivijim jezikom, nego što je to sada slučaj, navodi se u saopštenju mreže.
Više pojedinosti o novoj alatki biće poznato od 9. aprila. Da li je i vaš nalog među hakovanim i da li su i vaši podaci iskorišćeni na ko zna koji način - saznaćete uskoro!