Kako vam to zvuči - dovoljno dugo autonomije?
Možda vam neki delovi objašnjenja, koja slede ne budu baš najjasnija, ali verujte nam - to je jedini način na koji možemo da vam opišemo šta to Rusi rade i što je najvažnije - na čemu to rade.
Stručnjaci Nacionalnog istraživačkog nuklearnog univerziteta “MIFI“ (NINU MIFI) razrađuju radioizotopske izvore napajanja na osnovu betavoltaičkih izvora napajanja uz korišćenje nanoklasterskih filmova radioizotopa nikl 63.
Ovo će omogućiti izradu bezopasnih nuklearnih baterija, koje će trajati 100 godina — za pejsmejkere, minijaturne merače šećera ili krvnog pritiska, za daljinske sisteme telemetrije objekata, mikro-robote, ali uređaje trajnog autonomnog rada - izjavila je pres-služba Univerziteta za Sputnjik.
Srušili smo mitove o baterijama: Evo ISTINE!
Zablude o punjenju baterije tokom noći...
Rezultati istraživanja su objavljeni u časopisu “Aplajd fiziks leters“.
Danas naučnici aktivno istražuju mogućnost minijaturizacije uobičajenih litijum-ionskih baterija, solarnih baterija, gorivnih ćelija i svih mogućih vrsta kondenzatora. Međutim, dimenzije takvih izvora napajanja još uvek su prevelike za izradu stvarno mikro i nano sistema.
Drugačiji pristup problemu napajanja savremenih i perspektivnih MEMS i NEMS je povezan sa primenom radioizotopskih baterija.
Radioizotopske, odnosno nuklearne baterije su izvori električne struje u kojim se energija radioaktivnog raspada metastabilnih elemenata - atomskih jezgra - pretvara u električnu energiju. Karakterišu se većom gustinom energije za jedinicu mase i obima. Vreme stabilnog izdvajanja energije se varira u širokom dijapazonu, u zavisnosti od vrste nuklida. Radioizotopske baterije mogu da rade trajno i stabilno, ne zahtevaju održavanje, bešumne su.
Koliko vas košta ostavljanje punjača telefona u utičnici
FORMIRANJE BATERIJE telefona: Saveti i zablude
Oblast primene radioizotopskih izvora napajanja sa termoelektričnim pretvaranjem praktino je bezgranična. Prostire od nuklearnih baterija vrlo malih dimenzija za napajanje mikro i nano elektromehaničkih sistema do pejsmejkera, minijaturnih merača šećera ili krvnog pritiska, za sisteme telemetrije objekata udaljenih od infrastrukture, za mikrorobote različite specijalizacije i namene, te uređaje za trajni autonomni rad u dalekom svemiru, na velikim dubinama i u rejonima Krajnjeg Severa.
Istraživanje naučnika NINU MIFI se vršilo u okviru Ruskog naučnog fonda.