Još nekoliko svetskih kompanija zabranilo korišćenje ZOOM aplikacije.
MONDO je tokom virusa korona detaljno pisao o ZOOM aplikaciji i veb alatu, koji omogućava rad na daljinu i odražavanje sastanaka preko video ili glasovne komunikacije.
ZOOM je “eksplodirao“ brzo i za samo par nedelja pridobio desetine miliona novih korisnika.
Ipak, postoje određene brige u vezi s ovim relativno novim softverom, a to je - onlajn bezbednost, jer ga je navodno lako hakovati, kao i sama sigurnost softvera, jer je sam program nedovoljno bezbedan za korišćenje.
Da li zaista postoje manjkavosti u vezi sa sajber bezbednošću ZOOM-a otkrićemo već 22. aprila, kad će MONDO jedini iz Srbije učestvovati na velikoj konferenciji ruske kompanije Kaspersky, koja se, zapravo neće održati preko ZOOM infrastrukture. Na toj konferenciji će, sigurni smo, biti dosta govora i o ZOOM aplikaciji, a mi ćemo vam odmah nakon nje preneti savete i napomene u vezi s tim šta o ZOOM-u misle stručnjaci sajber i druge bezbednosti.
Nakon što su ZOOM upotrebu svojim zaposlenima zabranili kompanije Google, Tesla, SpaceX, njujorške javne škole, državne vlasti Nemačke, SAD, Tajvana i drugih zemalja, spisak zabrana se i dalje ubrzano širi. Zabranu korišćenja ZOOM-a uvela je i Standard Chartered banka svim svojim zaposlenima širom sveta, a u državnom školstvu zabranu je uveo i Singapur, navodeći da je ZOOM prevelika bezbednosna pretnja.
Zbog svega ovoga ZOOM je rekao da će se narednih nedelja posvetiti isključivo “peglanju“ bezbednosti aplikacije i da neće biti novih opcija, a rečeno je i da se radi na tome da se do saobraćaja zemalja zabrinutih zbog političkih pretnji, preusmeri tako da ne ide kroz Kinu tj. servere u toj zemlji.
ZOOM je, navodno, trn u oku mnogim velikim kompanijama, ali je istina i to da je u poslednje vreme nekoliko puta bio u središtu skandala - “upadom“ stranaca u sastanke ili poslednjim hakovanjem, kad je preko pola miliona naloga završilo na Dark Net-u.