Lideri najvećih tehnoloških kompanija stali u svoju odbranu i rekli da su potrebni svijetu i da ne guše manje rivale, nego podstiču konkurenciju.
Lideri četiri najveće američke tehnološke kompanije, Facebook-ov Mark Cukerberg, Amazon-ov Džef Bezos, Google-ov Sundar Pikaj i Apple-ov Tim Kuk pojavili su se pred poslanicima u Vašingtonu, kako bi branili svoje kompanije od optužbi da zloupotrebljavaju moć u cilju gušenja konkurencije.
Cukerberg, Bezos, Pikaj i Kuk odbacili su niz optužbi da su ugrozili manje rivale u potrazi za udjelom na tržištu, prenosi Rojters.
Bezos je rekao da su svijetu potrebne velike kompanije, dok su lideri preostale tri tvrdili da njihove kompanije podstiču inovacije, navodi BBC. Oni su se pred Kongresom SAD pojavili u vrijeme kad poslanici razmatraju strože propise i u vrijeme kad su u toku istrage o konkurenciji. Demokrate su vršile pritisak na tehnološke gigante zbog pitanja konkurencije, dok su republikanci bili zabrinuti zbog toga kako firme upravljaju informacijama i da li marginalizuju poglede konzervativaca.
Poslanici su optužili Google da je ukrao sadržaj, koje su razvile manje firme, poput kompanije Yelp, kako bi zadržao korisnike na svojim stranicama na internetu.
Pažnju su privukli i načini na koji se Amazon odnosi prema prodavcima na svom sajtu, Facebook kupovina konkurentskih kompanija poput Instagram aplikacije i Apple AppStore.
Kongresmen Dejvid Sislajn, demokrata na čelu odbora Kongresa u kojem se održalo saslušanje, rekao je da je jednogodišnja istraga poslanika pokazala da su onlajn platforme "koristile svoju moć na destruktivan, štetan način kako bi se proširile". On je rekao da je uvjeren da kompanije drže monopol i pozvao na akciju.
Cukerberg, Bezos, Pikaj i Kuk tvrdili su da nisu uradili ništa nelegalno i isticali vrijednost njihovih firmi.
Najbogatiji čovjek na svijetu Džef Bezos prvi put se našao pred Kongresom, a mediji konstatuju da je gotovo sat i po bio ignorisan pošto mu niko nije uputio pitanje za to vrijeme. Amazon, Facebook i Google zajedno drže 62 odsto oglašavanja na Internetu u SAD-u i čine pet biliona američke ekonomije.
Svjetski mediji pišu da se vjerovatno radi o "najviše moći i bogatstva" ikada okupljenog na istom mjestu u isto vrijeme. Predsjedavajući panela Predstavničkog doma rekao je za Rojters nakon saslušanja da su četvorica glavnih izvršnih direktora demonstrirala zabrinjavajuće ponašanje - arogantno, bez poštovanja i na druge načine nedopustivo po konkurenciju i one, koji ih predstavljaju.