Ove uređaje više nemojte da tražite…
Početkom avgusta još jedna kompanija, nekad izuzetno popularna i kod nas, prestala je zvanično da proizvodi uređaje, po kojima je bila poznata.
“To šiba k’o ludo“ više nećemo govoriti za TOSHIBA laptop računare, koji su u drugoj polovini avgusta 2020. i zvanično i zauvek prestali da postoje.
Nekad je Toshiba laptop bio izbor onih, koji su želeli premijum dizajn i mašinu bez problema, a evo danas, to se prepušta “nekim novim klincima“. Toshiba je svoj manjinski udeo u laptop biznisu potpuno prepustila jednoj drugoj japanskoj kompaniji - SHARP - i prestala da postoji nakon 35 godina u laptop biznisu.
SHARP više neće proizvoditi nikakve laptop ili desktop Toshiba računare, a linija uređaja je preimenovana u novu - Dynabook. Dynabook je nakon prodaje manje od 20 procenata udela u Toshiba kompjuterskom biznisu toj kompaniji postao jedini naslednih Toshiba DNK, ali samo u smislu zaostavštine, ne i kvaliteta ili popularnosti, koju je Toshiba nekad imala.
Toshiba je prvi laptop napravila 1985. godine, a potpisnik ovih redova u tom trenutku još uvek nije bi svestan sebe (iako sam tokom života godinama imao sjajan Toshiba laptop). Uređaj se zvao T1100, imao je punjive baterije, što je za to vreme bilo neverovatno, 256K memorije, 3,5 inča flopi jedinicu i jedan od prvih LCD ekrana u mobilnom formatu.
U to vreme Toshiba direktori i vlasnici kompanije napravili su T1100 kao prototip nečega u šta uopšte nisu bili sigurni da će uspeti. Danas, 35 godina kasnije laptop je ne samo standard, nego i obeležje vremena u kojem živimo i radimo od kuće. Jedno je ostalo isto - i T1100 je bio skup, koštao je oko 2.000 dolara, kao što su i danas skupi ekskluzivni i moderni računari na preklop.
Tokom 2011. godine Toshiba je bila na vrhuncu moći i bila je jedan od najpopularnijih proizvođača računara, iako njeni uređaji nikad nisu bili namenjeni “masovnom tržištu“ u smislu cene, jer su se isticali u odnosu na druge uređaje i tad je Toshiba prodavala nešto više od 17 miliona laptop računara, uglavnom premijum klase godišnje. Već 2017. ta brojka je pala na samo milion i po da bi tri godine potom Toshiba stavila katanac na svoju kompjutersku industriju.
さようなら、東芝!