LŠ (kval): Helsinki plaši Dinamo, gol Ilieva

Finski šampion "ubio" velški Bangor - 10:0! Sljedeći je zagrebački Dinamo, koji je izbacio Nefči. Iliev strijelac za Vislu.

LŠ (kval): Helsinki plaši Dinamo, gol Ilieva Izvor: MONDO

Zagrebački Dinamo odradio je posao u dalekom Azarbejdžanu i preskočio je prvu prepreku u novom pokušaju da se dokopa Lige šampiona.

Poslije 3:0 u Maksimiru, u Bakuu je bilo 0:0, a zagrebački klub bio je bliži pobjedi i u revanš meču. To što nije trijumfovao i u Azerbejdžanu "kriv" je golman Nefčija Saša Stamenković koji je odbranio nekoliko nezgodnih udaraca fudbalera Dinama, a u prvom dijelu "skinuo" je zicer Milanu Badelju.

U 3. kolu kvalifikacija za Ligu šampiona Dinamu neće biti tako lako. Igraće protiv finskog Helsinkija koji je više nego ubjedljivo eliminisao velški Bangor siti ukupnom pobjedom od 13:0! U Velsu je bilo 3:0 u revanšu čak 10:0 (od toga osam u drugom poluvremenu!).

To je druga najubjedljivija pobjeda u Kupu evropskih šampiona i Ligi šampiona u istoriji. Najveću razliku ostvario je bukureštanski Dinamo protiv Kruzejdersa iz Sjeverne Irske 1973. godine - tada je bilo 11:0 za rumunskog predstavnika.

Najubjedljiviju pobjeda u dva meča ostvarila je portugalska Benfika 1965. godine protiv Didelanža iz Luksemburga - bilo je 8:0 i 10:0.

Najpoznatiji igrač Helsinkija bez sumnje je 40-godišnji veteran Jari Litmanen, koji nije igrao u revanšu protiv Bangora zbog potresa mozga koji je zadobio na treningu. Pitanje je da li će biti spreman i za prvi meč protiv Dinamom.

Naravno, Litmanen je u poznim godinama i pitanje je dokle će još igrati. Ipak, njegova biografija je impresivna i iziskuje svako poštovanje: Ajaks, Barselona, Liverpul, pa opet Ajaks...Samo su neki od klubova za koje je igrao.

Zanimljivo, Litmanen je igrao četiri posljednje dekade - osamdesetih, devedesetih, početkom novog vijeka, i evo sad.

Ivica Iliev prošlog ljeta se upravo u mečevima kvalifikacija za Ligu šampiona vratio na veliku scenu. Brzonogi napadač dao je značajan doprinos plasmanu crno-bijelih u grupnu fazu, a sada je "ovjerio" trijumf poljske Visle nad žilavom ekipom Skonta iz Letonije.

Skonto je nakon minimalnog poraza kod kuće dugo odolijevao u Krakovu, da bi Malecki u 51. i Iliev u 64. minutu potvrdili da je Visla znatno kvalitetniji tim. Sljedeće nedelje čeka ih gostovanje bugarskom Liteksu, koji je bez muke izbacio ekipu Mogrena.

Češki Plzen ponovo je deklasirao jermenski Pjunik i potvrdio da bi Partizanu bio više nego nezgodan protivnik u narednoj rundi. Ovako, neka se dobro drži Rozenborg!

Velikim iznenađenjem zaprijetio je Toršavn sa Farskih ostrva, koji je poslije 0:2 u Švedskoj uspio da povede protiv Malmea, golom kapitena reprezentacije Frodija Benjaminsena u 70. minutu.

Faranima je bio potreban još jedan gol za odlazak u produžetke, međutim, favorizovani Malme uspio je da u posljednjim trenucima utakmice izjednači preko Brazilca Figuereda.