EURO: Hrvati se ponadali, ali i Srbi

Grci gubili od Gruzije, ali su u finišu preokrenuli i idu direktno na EURO, kao i Rusi i Danci. Švedska na EURO kao najbolja druga ekipa.

EURO: Hrvati se ponadali, ali i Srbi Izvor: MONDO

Još jedno veliko takmičenje proći će bez fudbalske reprezentacije Srbije. Na Evropskom prvenstvu u Poljskoj i Ukrajini naredne godine, igraće oni koji znaju da pikaju fucu bolje od njih...

Od reprezentacija iz zemalja bivše Jugoslavije, Hrvatska, Crna Gora i Bosna i Hercegovina idu u baraž i čekaće žrijeb u četvrtak u Krakovu.

Pored reprezentacija domaćina, Poljske i Ukrajine, na Evropskom prvenstvu 2012. godine igraće i: Španija, Njemačka, Holandija, Italija, Engleska, Grčka, Francuska, Danska i Rusija. Ali i Švedska, kao najbolja druga reprezentacija.

U baraž, idu Estonija, Crna Gora, BiH, Turska, Hrvatska, Republika Irska, Češka i Portugal.

POGLEDAJTE GOLOVE SA POJEDINIH UTAKMICA

"Gruzija, Gruzija", odjekivalo je na Kantridi u Rijeci kada se pročulo da je Gruzija povela protiv Grčke u prvom poluvremenu. Ali, Hrvatska je u tom trenutku i dalje "tražila" svoj gol protiv Letonije, jer je i dalje bila u baražu. Golom Brazilca, odnosno naturalizovanog Hrvata Eduarda da Silve u 66. minutu, "Kantrida" je eksplodirala, jer je Hrvatska u tom trenutku bila na Evropskom prvenstvu, a roker u duši Slaven Bilić je vjerovatno pomislio: "Ostajem selektor!".

Hrvati su napadali od prvog minuta i osluškivali šta se dešava u Tbilisiju. Letonci su se branili, ali su pali za samo šest minuta. Poslije gola Eduarda, šest minuta kasnije dileme oko pobjednika razriješio je Mario Mandžukić.

Na Kantridi više nikog nije zanimalo šta se dešava na meču Hrvatska - Letonija, već u dalekom Tbilisiju...I sve je išlo na vodenicu Hrvatske do deset minuta prije kraja meča Gruzija - Grčka. Grci su najprije uspjeli da izjednače, potom i preokrenu. "Heleni" idu direktno na EURO.

Rusi su imali lak posao u posljednjem kolu. Gostovala je Andora, koja je već poslije pola sata meča imala tri lopte u svojoj mreži. Do poluvremena još jednu. a u drugom poluvremenu Rusi su još dva puta tresli mrežu gostiju. Dakle, ubedljivim trijumfom od 6:0 Rusija je "ovjerila" direktan plasna na EURO.

Republika Irska i Jermenija vodili su bitku za baraž. Jermeni su od 27. minuta igrali sa desetoricom, a Irci su to naplatili i obezbijedili baraž.

U 27. minutu golman Jemenije Roman Berezovski je dobio crveni karton, a Irce je pogledala sreća u 43. minutu kada su poveli autogolom Aleksanijana. Na 2:0 povisio je Ričard Dan, defanzivac Aston Vile. Jermeni su samo uspjeli da ublaže poraz.

BiH BILA BLIZU, BAŠ BLIZU

Bosna i Hercegovina je bila nadomak senzacije. Otišli su Edin Džeko i drugovi hrabro na noge Francuskoj, poručili da će ići na pobjedu. I imali su je do desetak minuta prije kraja meča, kada je Samir Nasri iz penala anulirao prednost BiH, koja je od 40. minuta vodila golom fudbalera Mančester sitija (Džeka).

Spektakularan meč odigrali su Švedska i Holandija. Šveđanima je pobjeda bila potrebna da bi kao najbolja druga reprezentacija išla dalje. I uspjela je! Šveđani su u 50. minutu gubili 1:2, a u 53. minutu vodili 3:2! Gol za Holandiju dao je i Klas Jan Huntelar, što je ukupno njegov 12. u kvalifikacijama, po čemu je daleko najuspješniji.

Reprezentacija koja je ostavila najbolji utisak u kvalifkacijama bez dileme je Njemačka. Deset utakmica - deset pobjeda! Impresivno. Gol-razlika tima Joakima Leva 34:7.

GRUPA A

Iz Grupe A direktno na EP ide Njemačka, Turska će u baraž. Njemačka se odavno kvalifikovala za EURO, a pred posljednje kolo bilo je pitanje da li će Belgija ili Turska u baraž. Belgijancima je bila potrebna pobeda u Diseldorfu nad strašnim Nijemcima. Bilo je jasno da je to, maltene, nemoguća misija. Turska je pobijedila Azerbejdžan i sa ta tri boda pretekla je Belgiju na drugoj poziciju. Turskoj je bio dovoljan i bod jer je u međusobnom skoru bila bolja od Belgije (3:2 i 1:1).

Kazahstan - Austrija 0:0

Njemačka - Belgija 3:1 (2:0)
/Ozil 30', Šurle 32', Gomez 48' - Felaini 87'/

Turska - Azerbejdžan 1:0 (0:0)
/Jilmaz 60'/

TABELA: Njemačka 30, Turska 17, Belgija 15, Austrija 12, Azerbejdžan 8, Kazahstan 4.

GRUPA B

Rusi su u visokom stilu "zapečatili" plasman na EURO. Irci su, uz malo sreće, pobijedili Jermeniju i idu u baraž.

Rusija - Andora 6:0 (4:0)
/Džagoev 5', 44', Aršavin 26', Pavljučenko 32', Glušakov 59', Biljaletdinov 78'/

Republika Irska - Jermenija 2:1 (1:0)
/Aleksanijan 43', Dan 60' - Mihtarijan 62'/

Makedonija - Slovačka 1:1 (0:0)
/Novevski 79' - Piroška 54'/

TABELA: Rusija 23, Republika Irska 21, Jermenija 17, Slovačka 15, Makedonija 8, Andora 0.

GRUPA C

Srbiji je bila potrebna pobjeda nad Slovenijom u Mariboru da bi išla na baraž. Umjesto pobjede, poraz u "Ljudskom vrtu", uz promašen penal Nemanje Vidića. Sa dve pobjede nad Sjevernom Irskom i Farskim Ostrvima u kvalifikacijama teško da se može reći da je zaslužila da ide na EURO. Umjesto Srbije, u baraž idu Estonci, koji su ove večeri svakako bili uz Sloveniju.

Italija - Sjeverna Irska 3:0 (1:0)
/Kasano 21', 53', Mekoli 74'ag/

Slovenija - Srbija 1:0 (1:0)
/Vršič 45'/

TABELA: Italija 26, Estonija 16, Srbija 15, Slovenija 14, Sjeverna Irska 9, Farska Ostrva 4.

GRUPA D

Albanija - Rumunija 1:1 (1:0)

Francuska - BiH 1:1 (0:1)
/Nasri 78'p - Džeko 40'/

TABELA: Francuska 21, BiH 20, Rumunija 14, Bjelorusija 13, Albanija 9, Luksemburg 4.

GRUPA E

Prije poslednjeg kola znalo se da Holandija i Švedska idu dalje. Holanđani direktno, a Šveđani su bili sigurno drugi. Ali, Šveđanima je pobeda donosila i direktan plasman na EURO kao najboljoj drugoj reprezentaciji u devet kvalifikacionih grupa. I uspeli su Šveđani, iako su gubili 1:2. Pravi vatromet golova od 50. do 53. minuta.

Moldavija - San Marino 4:0

Mađarska - Finska 0:0

Švedska - Holandija 3:2 (1:1)
/Kalstrom 14', Larson 52'p, Toivonen 53' - Huntelar 23', Kujt 50'/

TABELA: Holandija 27, Švedska 24, Mađarska 19, Finska 10, Moldavija 9, San Marino 0.

GRUPA F

Iz Grupe F direktno na EURO ide Grčka. Hrvatska će u baraž.

Gruzija - Grčka 1:2 (1:0)
/Targamadze 19' - Fotakis 80', Harisetas 85'/

Hrvatska - Letonija 2:0 (0:0)
/Eduardo 66', Mandžukić 72'/

Malta - Izrael 0:2 (0:1)
/Rafaelov 11', Geršon 90'/

TABELA: Grčka 24, Hrvatska 22, Izrael 16, Letonija 11, Gruzija 10, Malta 1.

GRUPA G

Bugarska - Vels 0:1
/Bejl 45'/

Švajcarska - Crna Gora 2:0
/Derdiok 51', Lihtštajner 65'/

TABELA: Engleska 18, Crna Gora 12, Švajcarska 11, Vels 9, Bugarska 5.

Engleska je završila kvalifikacije na prvom mjestu, drugoplasirana Crna Gora ide na "izlet" u Švajcarsku.

GRUPA H

Zanimljiv rasplet u Grupi H. Danci su pobedom nad Portugalom uspjeli da se plasiraju na EP kao direktan učesnik, dok će Kristijano Ronaldo i ekipa u baraž. Norvežanima je bila potrebna pobjeda od 9:0 da bi osvojili drugo mjesto u grupi.

Norveška - Kipar 3:1 (2:1)
/Pedersen 25', Kerju 35', Hugli 65' - Okas 42'/

Danska - Portugal 2:1 (1:0)
/Kron-Deli 13', Bentner 63' - Ronaldo 90'/

TABELA: Danska 19, Portugal 16, Norveška 16, Island 4, Kipar 2.

GRUPA I

Španija je ubjedljivo osvojila grupu, a u baraž ide češka koja je pobedila u gostima Litvaniju 4:1 u meču u kojem su dosuđena čak tri penala (dva za Čehe i jedan za Litvance - sva tri su realizovana).

Španija - Škotska 3:1 (2:0)