FS BiH žestoko kaznio najboljeg sudiju BiH: Irfan Peljto na "hlađenju" šest utakmica!

Komisija za sudije i suđenje Fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine suspendovao je najboljeg arbitra Irfana Peljtu na šest utakmica nakon grešaka koje su utvrdili poslije derbija između Zrinjskog i Borca.

Irfan Peljto suspendovan na šest mečeva Izvor: Ivica Mucić/hercegovina.in

Derbi u Mostaru (1:1) sudio je Irfan Peljto s pomoćnicima Senadom Ibrišimbegovićem i Emirom Zahiragićem, VAR sudija je bio Luka Bilbija, a asistirao mu je Josip Čolić.

Peljto je prema analizi pogriješio u tri situacije. U 25. minuti nije dosudio penal za Borac, a već u narednom napadu Zrinjski je postigao gol nakon prekršaja u napadu koji nije dosuđen, prenosi Klix.

Konačno, u sudijskoj nadoknadi Zrinjski je prema mišljenju Komsije za sudije i suđenje FS BiH oštećen za nedosuđeni penal.

U sve tri navedene situacije VAR nije intervenisao pa je i VAR sudija Luka Bilbija takođe zaradio suspenziju od šest utakmica, prenio je sarajevski portal "Kliks".Osim Peljte, kažnjen je i zenički arbitar Sabrija Topalović koji je dijelio pravdu u susretu Slobode i Veleža (1:1). U 45. minutu Topalović je propustio da dosudi penal za Tuzlake, zbog čega je dobio dvije utakmice suspenzije.

VAR sudija je bio Dragan Kesić koji nije reagovao, pa je i on suspendovan na dva meča.

Što se tiče gola Slobode iz 92. minute, Komisijaa sudije i suđenje FS BiH, objasnila je da nakon postizanja pogotka nije bilo moguće crtati linije ofsajda, jer nisu bili u cijelosti vidljivi svi igrači odbrane. Odluka sudijskog tima na terenu je bila priznavanje pogotka, a obzirom da nije bilo jasnog dokaza za drugačiju odluku, VAR nije mogao reagovati.

Podsjetimo, Irfan Peljto će dijeliti pravdu na utakmici između Kluba Briža i Borusije Dortmund u Ligi šampiona.