GRUPA A: Šok - Grci i Česi idu dalje!

Neočekivan rasplet u Grupi A: Grčka i Češka u nokaut fazi, ispali moćni Rusi i domaćin Poljska! Grci slave Karagunisa, Česi Jiračeka.

GRUPA A: Šok - Grci i Česi idu dalje!  Izvor: MONDO

Ko bi mogao da očekuje da će poslije onakvih igara, Rusija ispasti sa Evropskog prvenstva već posle grupne faze?

A dogodilo se upravo to!

Grčka je pobijedila Rusiju 1:0, a Češka je savladala jednog od domaćina turnira, selekciju Poljske, takođe 1:0! Pobjednici ovih mečeva idu dalje!

Do 72. minuta, uprkos zaostatku u ovom meču, Rusi su mogli da prođu, ali je Petr Jiraček uznemirio Ruse, koji su u Varšavi osluškivali dešavanja na stadionu u Vroclavu.

Grci su se, poput onog čuvenog šampionata koje su potom i osvojili 2004. godine, izvukli iz gotovo nemoguće situacije, jer su pred posljednje kolo grupnog takmičenja imali samo bod, a Rusi četiri.

Zahvaljujući veteranu Jorgosu Karagunisu, koji je večeras odigrao 120. utakmicu za nacionalni tim, Grčka je osvojila velika tri boda i ide u četvrtfinale.

Rusi su dominirali u prvom dijelu, ali i pored ofanzive nisu pronašli način da "otvore" Grke. Umjesto toga, Grci su dali gol u drugom minutu nadoknade prvog poluvremena.

Poslije greške Jurija Žirkova, grčki veteran je uzeo loptu, krenuo ka šesnaestercu, raspalio i pogodio.

U drugom poluvremenu, Rusi jesu napadali, šutirali, doduše ne baš u okvir gola Grčke, ali su ponovo Grci bili bliže pogotku. Jorgos Cavelas je odlično izveo "slobodnjak", ali je pogodio stativu.

Veliku šansu za izjednačenje Rusi su imali u 85. minutu. Andrej Aršavin je centrirao, a najbolji strelac Alan Džagoev glavom je tukao zamalo pored desne stative grčkog gola.

Rusi su imali čak 25 udaraca ka golu Grčke. Uzalud...

GRČKA: Sifakis - Torosidis, Papastatopulos, K. Papadopulos, Cavelas - Kacuranis, Manijatis, Salpingidis (od 83' Ninis), Karagunis (od 67' Makos) - Samaras, Gekas (od 64' Holebas).

RUSIJA: Malafejev - Anjukov (od 81' Ismailov), Berezutski, Ignjaševič, Žirkov - Širokov, Denisov, Glušakov (od 72' Pogrebnjak) - Džagoev, Keržakov (od 45' Pavljučenko), Aršavin.

ISPAO JEDAN OD DOMAĆINA!

Poljaci su se pridružili selekciji Austrije, kao jedini domaćin EP koji nije ostvario pobjedu u grupnoj fazi takmičenja. Austrijancima to nije uspjelo prije četiri godine, a sada i Poljskoj.

Češka je zasluženo pobijedila, zahvaljujući snalažljivom Petru Jiračeku. U 72. minutu, Milan Baroš mu je dodao loptu u šesnaestercu, a Jiraček, napravio dribling i potom vešto šutirao ispod golmana Pržemislava Titona.

POLJSKA: Titon - Pišček, Vasilevski, Perkis, Beniš - Dudka, Polanski - Blaščikovski, Muravski, Obranijak - Levandovski.

ČEŠKA: Čeh, Gebreselasije, Sivok, Kadlec, Limberski, Hubšman, Plašil, Žiraček, Kolar, Pilar, Baroš.