AKN: Sudija gurao Tunis, ali Togo prošao

Togo igrao neriješeno sa Tunisom i izborio plasman u četvrtfinale zajedno sa prvoplasiranom Obalom Slonovače.

AKN: Sudija gurao Tunis, ali Togo prošao  Izvor: MONDO

Jedni sa podignutim rukama, drugi u suzama.

Tako su reprezentativci Togoa i Tunisa dočekali kraj međusobnog duela u trećem kolu Grupe D Afričkog kupa nacija, koji se održava u Južnoj Africi.

Predvođeni Emanuelom Adebajorom, fudbaleri Togoa prvi put u istoriji našli su se u četvrtfinalu najjačeg afričkog turnira i igraće protiv Burkine Faso koja je bila prva u Grupi C, ispred Nigerije, aktuelnog šampiona Zambije i Etiopije.

Još prije posljednjeg kola bilo je poznato da iz Grupe D dalje ide Obala Slonovače, kojoj će naredni rival biti Nigerija.

Duel "slonova" protiv Alžira nije imao takmičarski značaj, pošto Alžiru pobjeda nije ništa mogla da donese. Ipak, postignuta su četiri gola (2:2), a svi u razmaku od 15 minuta.

Alžir je vodio 2:0 i bio na putu prve pobjede u Južnoj Africi, ali su ih u tome onemogućili Didije Drogba i Vilfred Bono.

Daleko zanimljiviji bio je duel Togo - Tunis u kojem je Togou bio dovoljan i remi zbog bolje gol-razlike.

Ekipa francuskog selektora Didijea Siksa povela je u 13. minutu preko Serža Gakpea, međutim, u 30. je izjednačio Haled Mueli. Isti igrač je u 78. minutu imao priliku da dovede svoju reprezentaciju na korak od plasmana u narednu rundu, ali je ovaj put stativa zaustavila njegov šut sa 11 metara.

Togo je tokom meča bio bolji, imao je više prilika, a nekoliko puta je pogođen i okvir gola, pa je utisak da Adebajor i saigrači zasluženo idu u četvrtfinale. Kao što je pomenuto, prvi put u istoriji.

Posebno treba istaći sudiju Danijela Beneta iz Južne Afrike, čije su neke odluke bile direktno na štetu Togoa.