FRANCUSKA: Veliki gubitnik Bordo

Fudbaleri Liona pobjedom nad Nicom 3:1 odlijepili su se od drugoplasiranog Bordoa koji je poražen na Velodromu od Marseja - 1:0.

FRANCUSKA: Veliki gubitnik Bordo Izvor: MONDO

Kakav udarac za Bordo! Ekipa Lorana Blana poražena je u derbiju 23. kola od Marseja 1:0 autogolom Šamaka koji je omogućio prvoplasiranom Lionu da se odlijepi na četiri boda prednosti.

Nakon trijumfa Liona nad Nicom (3:1) Bordou je bio potreban trijumf na vrućem gostovanju Marseju kako bi nastavio da diše za vrat francuskom šampionu, ali Velodrom je bio neosvojiva tvrđava za “žirondince”.

Trenutak odluke vrlo uzbudljivog derbija u kojem su se prilike smjenjivale na obje strane, a treneri morali da ulaze na teren kako bi smirili naelektrisanu atmosferu desio se u 57. minutu. Šamak je postigao sedmi gol ove sezone, ali prvi koji se piše u rubriku autogolovi.

Napadač Bordoa vratio se u svoj šesnaesterac da pomogne odbrani prilikom jednog slobodnog udarca ali njegov pokušaj da izbije loptu završio je pod prečkom Rameovog gola za, kako se ispostavilo, konačnih 1:0.

Trijumf Marseja trebao je biti i ubjedljiviji pošto je petnaest minuta kasnije Viltor postigao gol, ali je on poništen zbog navodnog prekršaja nad Rameom.

Imao je i Bordo prilika, a najbolju je propustio Žusi koji je nakon odličnog kontranapada uspio da obiđe i golmana domaćih Mandandu, ali je oklijevao, dovoljno da Taivo blokira njegov šut u praznu mrežu.

"Lavovi" pregazili Nicu

Lion je ranije obezbjedio vrh tabele pobjedom na Azurnoj obali nad Nicom 3:1.

Najzaslužniji za uspjeh je bio dvostruki strijelac Džon Makun. Kamerunac je u 19. minutu pogodio za vođstvo Liona, koje je udvostručeno osam minuta kasnije kada se u strijelce upisao Benzema.

Nadu domaćina da mogu bar do boda probudio je Apam smanjivši na 2:1 u posljednjem minutu prvog dela.

Radost domaćih navijača trajala je, međutim, vrlo kratko jer je početkom nastavka Sabl dobio direktan crveni karton. Fudbaleri Liona iskoristili su prednost igrača više deset minuta prije kraja kada je Makun postigao svoj četvrti gol u sezoni.

Loš dan Nice završen je isključenjem rezerviste Adeilsona pet minuta pre kraja meča. Brazilac je napustio teren nakon samo 15 minuta provedenih u igri.

Valensijen je došao do vrijednog boda u borbi za opstanak odigravši 0:0 na gostovanju Grenoblu. Ekipa Milivoja Vitakića koji je odigrao čitav meč nalazi se na 12. mjestu sa 26 osvojenih bodova, a Valensijen je pretposlednji sa 20 bodova iz 22 utakmice.