Čudan penal za spas Sanderlenda

Crveno-bijeli ubjedljivo savladali posljednjeplasirani Kardif (4:0), ali im je u tome mnogo pomogla odluka sudije Fila Dauda.

Fudbaleri Sanderlenda izašli su kao pobjednici iz duela sa direktnim konkurentom za opstanak, Kardifom.

Slavili su na svom stadionu 4:0 i došli u odličnu poziciju da u preostala dva kola izbore opstanak, pošto su trenutno na jednom mjestu iznad crte, a imaju meč manje od rivala koji su ispod njih (Kardif 30 bodova iz 36 utakmica, Fulam 31/36, Norič 32/36 i Sanderlend 32/35).

Čovjek odluke ponovo je bio Konor Vikam, koji je u posljednje tri utakmice postigao pet golova! Dva Mančester sitiju, jedan Čelsiju i ove nedjelje dva Kardifu.

Talentovani, 21-godišnji, napadač bio je strijelac prvo za 1:0 u 27, a potom je u 86. minutu stavio tačku na meč.

U međuvremenu je iznudio penal iz kojeg je Sanderlend došao do 2:0, u nadoknadi prvog poluvremena.

O toj situaciji dugo će se pričati u Engleskoj, pošto je sudija Fil Daud donio, najblaže rečeno, čudnu odluku.

Vikam se nalazio u naletu ka golu Kardifa, ali ga je povlačio defanzivac gostiju. Uspio je, ipak, da ostane na nogama i poslije driblinga uputi udarac, koji je blokiran. Tek tada se začula pištaljka, a Daud je pokazao na bijelu tačku. Problem je, međutim, u tome jer je povlačenje Konora Vikama počelo van kaznenog prostora, a po pravilima, faul se svira tamo gdje je počeo.

Procijenite i sami da li je penal opravdano dosuđen ili ne:

VIDEO

Jedanaesterac je uspješno izveo Fabio Borini, a na 3:0 povisio je Emanuele Đakerini u 76. minutu.

Sanderlend će do kraja Premijer lige za sezonu 2013/2014. igrati protiv VBA i Svonsija, obje utakmice na svom terenu.

(MONDO, Foto: AP/Scott Heppell)