Van Gal zna! Holandija u polufinalu!

Selektor "lala" uveo Tima Krula u igru pre penal-serija, a on Kostarikancima "skinuo" dva jedanaesterca! Prva mundijalska pobeda Holanđana nakon produžetaka!

U polufinalu Svetskog prvenstva u Brazilu igraće:

Brazil - Nemačka, Argentina - Holandija!

Posle 90 minuta poslednjeg četvrtfinala, Holandije i Kostarike, nije bilo golova. Nije ih bilo ni posle produžetaka, iako su "lale" za dva sata igre dva puta pogodile prečku i jednom stativu.

Luj Van Gal za to vreme je čuvao svoju poslednju izmenu. Depaja je zamenio Lensom u 76. minutu, a Martins Indija Huntelarom u 106. Poslednjeg je sa klupe podigao rezervnog golmana Tima Krula i uveo ga umesto Jaspera Silesena, minut pred početak penal serija.

Ispostaviće se, tim potezom je i rešio pitanje pobednika!

Iako je iskusniji golman u prvoj seriji delovao nezagrejan, u naredne četiri je dva puta odbranio svoj gol i poslao Holandiju u polufinale, gde će je čekati dodatno oslabljena Argentina. Taj meč biće odigran  u sredu, 9. jula, od 22. časa!

Da li je ovo godina u kojoj će Holanđani konačno postati šampioni sveta, nakon tri poraza u finalima?

Za vreme razmišljanja o tom pitanju, vredno je pomena istaći da su "lale" u noći između subote i nedelje prvi put trijumfovale posle mundijalskih produžetaka!

Reprezentacije Holandije i Kostarike odigrale su u najvećem delu lošu utakmicu, u kojoj su se događaji vredni pomena ređali tek u poslednjih deset minuta i završnici produžetaka.

Tačnije, od šuta Veslija Snajdera u 80. minutu, završenog na stativi Kostarike, do srećne odbrane defanzivca Tehede, koji je loptu poslao ka prečki svog gola posle udarca Van Persija.

Reprezentacija Holandije četiri puta je igrala produžetke na Mundijalima i sva četiri puta izgubila!

Iako su mnogi očekivali laku pobedu "lala", ona nije viđena. Borbeni Kostarikanci obuzdali su neubedljivog protivnika visokim presingom, na šta su "lale" tek povremeno odgovarale konkretnijim napadima.

Holanđani su opet bili odlučni u završnici drugog produžetka, koji su dočekali sa igračem više u napadu (Huntelar umesto Martins Indija). Snajder je ponovo pogodio prečku sa 18 metara, u 118. minutu...

A, onda je u igru ušao Tim Krul umesto Jaspera Silesena i penali su mogli da počnu! Prvi šutiraju Kostarikanci.

- Borhes pogađa, pogađa i Van Persi - 1:1.
- Krul brani šut Ruiza, Roben pogađa - 2:1 za Holandiju!
- Gonzales pogađa, ali je siguran i Snajder - 3:2 za Holandiju!
- Pogađa Bolanjos, precizan je i Kajt! - 4:3 za Holandiju!
- Krul brani Umanjin šut i Holandija je u polufinalu!

Luj Van Gal, selektor "lala", apsolutnih favorita, napravio je uoči meča par prinudnih izmena u ekipi. U startnu postavu uvrstio je Memfisa Depaja i Bruna Martinsa Indija, koji menjaju povređenog Najdžela De Jonga i levog beka Pola Verhaha.

Sa druge strane, umesto suspendovanog defanzivca Kostarike Oskara Duartea (crveni karton) nastupio je Džoni Akosta.

I jedan i drugi tim stali su u firmaciju 3-4-3 (ili 3-2-2-3, to jest 3-2-2-2-1).

HOLANDIJA: Silesen (od 120' Krul) - Martins Indi (od 106' Huntelar), Vlar, De Frej - Blind, Kujt - Snajder, Vajnaldum - Depaj (od 76' Depaj), Roben - Van Persi

KOSTARIKA: Navas - Akosta, Gonzales, Umanja - Gamboa (od 79' Majri), Teheda (od 96' Kubero) - Borhes, Dijaz - Ruiz, Bolanjos - Kembel (od 66' Urenja).

TOK MEČA:

20' Prva prava prilika na utakmici! Za Holanđane!

Dirk Kajt poslao je sa leve strane loptu u kazneni prostor, gde je dočekao Depaj i dodao do Robina van Persija. Efikasni napadač šutirao je pravo u Navasa, lopta se odbila do Veslija Snajdera, koji je loše šutirao...

Holandija polako postaje konkretna.

28' Ponovo opasan napad "lala" i ponovo polukontra.

Van Persi protrčao je po levoj strani, dodao loptu do Depaja, koji je iz prve šutirao i pogodio golmana.

33' Prete i Kostarikanci!

Akosta je pokušao "makazicama" pred Silesenom, ali lopta posle njegovog šuta nije ni došla do gola.

- Zanimljiv je podatak da su Holanđani u prvih 20 minuta ostvarili 177 dodavanja. Više nego tokom cele utakmice protiv Čilea!

39' Holanđani ponovo pokušavaju, Navas ponovo brani!

Vesli Snajder šutirao je iz slobodnog udarca sa oko 20 metara, ali je golman Kostarike bio priseban i izbacio je u korner, paradom u svoju desnu stranu. Saigrači su odmah prišli da mu čestitaju na odbrani.

60' Užasan meč. Plašljivi timovi više strepe da ih protivnik ne iznenadi nego da sami napadnu.

80' Potencijalna prilika za Holanđane. Roben je iznudio faul na 18 metara sa leve strane. Lopti su prišli on i Snajder... i STATIVA!

Snajder je odlično šutirao i pogodio okvir gola!

84' Pokušava i Van Persi, i šutira u Navasa, iskosa sa leve strane! Golman Kostarike odlično je bio postavljen.

88' Veliki promašaj Van Persija! Roben mu je centrirao sa leve ivice kaznenog, a napadač je u petercu izbegao ofsajd, promašio loptu, pa pokušao da odglumi faul... Neuspešno.

90' Haos, pa produžeci!

Van Persi je šutirao sa sedam metara, ali je loptu na gol linij dočekao Teheda i poslao je ka prečki!

93' Kejlor Navas postaje junak. Hoće li izdržati do penala? Na početku produžetka spasio je svog gol posle šuta Vlara.

- U prvom produžetku nije bilo uzbuđenja. Luj Van Gal neće penale. Izveo je u pauzi između produžetaka defanzivca Bruna Martinsa Indija i uveo napadača Klasa Jana Huntelara.

Kostarika je sačuvala snagu i u 115. minutu izborila prvi korner! Bolanjos plaši defanzivce "lala"!

117' Silesen spasava Holanđane! Urenja je prošao nekoliko čuvara, šutirao, ali je golman Holanđana bio na mestu!

119' Opet se zatresla prečka Kostarike! Vesli Snajder šutirao je sa ivice kaznenog u 118. minutu, Kejlor Navas bio nemoćan, a lopta je zatresla okvir gola! Još jednom!

120' Tim Krul ulazi u igru umesto Jaspera Silesena. Luj Van Gal više veruje svom iskusnijem golmanu!