U atmosferi, koja bi mogla da bude predmet rasprave unutar Disciplinske komisije UEFA, Red Bul je pobijedio na Maksimiru i ide dalje.

LŠ: Dinamu ne pomaže ni Tompson! Izvor: MONDO

Pjesme Marka Perkovića Tompsona sa razglasa, transaprenti koji veličaju operaciju "Oluja", pun Maksimir... Sve je bilo spremno slavlje na dan kada Hrvati slave progon Srba od prije 14 godina.

Dekor je bio tu, ali je slavlje izostalo.

U atmosferi, koja bi mogla (čitaj: morala) da bude predmet rasprave unutar Disciplinske komisije UEFA, zagrebački "modri" imali su sjajnu osnovu za plasman u poslednje, četvrto kolo kvalifikacija za Ligu šampiona (1:1 iz Austrije), ali su sve uprskali u revanšu sa Red Bul Salzburgom.

Tim srpskih internacionalaca Milana Dudića (igrao svih 90 minuta) i Saše Ilića (rezerva), koji predvodi holandski stručnjak Hub Stevens, pobijedio je sa 2:1, a gol koji je pokopao sve nade Zagrepčana pao je sedam minuta prije isteka regularnih 90, kada se lopta od bombe Šveglera odbila pravo na nogu Neliseu
.

On je tukao sa ivice šesnaesterca iz prve i savladao Butinu, poslije čega je "modrima" za prolaz dalje bilo potrebno da postignu dva gola.

Prvi muk na "Maksimiru" nastupio je u 33. minutu, kada je Švento izveo slobodan udarac sa više od 35 metara. To je trebalo da bude centaršut, ali niko nije dirao loptu, pa ni uspavani Butina i ona je zatresla mrežu - 0:1.

Ovaj gol neodoljivo podsjeća na onaj, koji je Siniša Mihajlović postigao Draženu Ladiću 2000. godine u duelu Hrvatska - Jugoslavija (2:2).

Dinamo je u prvom poluvremenu imao jednu jedinu šansu, a prvu u nastavku igre u gol je pretvorio iskusni Grk Dimitros Papadopulos, koji je trebalo da bude pojačanje za Ligu šampiona.

Papadopulos je lako riješio situaciju "1 na 1" sa Gustafsonom i tada se sve vratilo na početak. Galamu na stadionu "modri" nisu uspjeli da pretoče u potpunu ofanzivu, a kada su se strasti stišale - Nelise je poslao svoj tim na 180 minuta od prvog plasmana u Ligu šampiona u istoriji, a Dinamo u četvrto kolo kvalifikacija za Ligu Evrope.

Dinamo je meč igrao bez najboljeg igrača, Marija Mandžukića, koji je isključen u 90. minutu prvog meča u Salzburgu.

Bio je ovo jubilarni, 100. nastup Dinama u Evropi od osamostaljenja Hrvatske i 39. poraz, uz 24 remija i 37 pobjeda.

Jubilarna utakmica bila je ozvučena stihovima pjesme "Lijepa li si" ustaškog pjevača Tompsona, a na tribinama su se mogle vidjeti šovinističke poruke od kojih je jedna glasila: "Hiljadu je oluja, ali samo jedna slobode je vrijedna".

Meč o kojem će Izrael pričati godinama odigran je u utorak uveče u Haifi, gdje je Makabi poslije 0:0 u Kazahstanu protiv Aktobe, već u 15. minutu revanša gubio sa 3:0!

Pogađate, domaći su uspjeli da izbore plasman u četvrto kolo kvalifikacija za Ligu šampiona... Na kraju je bilo 4:3 i Makabi se nalazi na korak od najvećeg uspjeha u istoriji.

Kada je Katan postigao gol u 26. minutu, preokret je mogao samo da se nasluti. Golas je u 34. smanjio na 2:3, a onda je Gruzijac Vladimer Dvališvili za tri minuta šokirao goste i nekadašnje zemljake iz doba SSSR: 59. minut - 3:3, 62. minut - 4:3.

Do kraja nije bilo golova. Makabi ide dalje.

Poslije blamaže u Brisleu protiv Anderlehta u prvom meču (0:5), drugoplasirani tim prošlog prvenstva Turske, Sivaspor, silovito je krenuo u senzaciju.

U 19. minutu bilo je 2:0, ali je Turke ohladio Van Dam u 34. minutu.

Prije preusmjeravanja na Ligu Evrope, Sivaspor je postigao još jedan gol u 58. minutu.

Atinjani nikad nisu voljeli Spartu, još od Starog vijeka i Peloponeskih ratova. Ime češkog tima i rezultat prvog meča iz Praga - 3:1 u korist protivnika, bili su više nego dovoljan motiv za Panatinaikos da u revanšu, u grotlu OAKA Spiros Luis stadiona pregaze protivnike.

Golovima Sarijegija u 45, Katsuranisa u 54. i za kraj, Salpingidisa u 89. minutu - 3:0, Česi su ispraćeni u kvalifikacije za Ligu Evrope, a Panatinaikos nastavio put ka takmičenju čiji je redovan učesnik posljednjih godina.

Do LŠ lako se moglo desiti da stigne i holandski Tvente. Slavilo se na Arke stadionu u Enšedeu... Poslije 0:0 u Lisabonu, domaći su na vrijeme otvorili Sporting. Već u 2. minutu gol je postigao Daglas, ali je Seisedo u sudijskoj nadoknadi odveo Portugalce u poslednje kolo kvalifikacija.

Ostali mečevi kvalifikacija biće odigrani u srijedu, 5. avgusta.