LE: Penal rulet pripao Sarajevu!

Fudbaleri Sarajeva boljim izvođenjem penala uspjeli su da eliminišu Helsingborg 5:4 (2:1) i izbore ple-of Lige Evrope.

LE: Penal rulet pripao Sarajevu! Izvor: MONDO

Najavljivale su Sarajlije da će uz pomoć navijača, kojih se u četvrtak na Koševu okupilo oko 15.000, uspjeti da anuliraju prednost Šveđana iz prvog meča (2:1), ali ih je već u prvom minutu dočekao prolom oblaka, ali i "hladan tuš".

Napadač Helsingborga Rasmus Jonson je po žestokom pljusku uspio da prekrasnim lob udarcem matira Muhameda Alaima – 1:0.

Međutim, predstavnik BiH je uspio da izjednači u 33. minutu pogotkom Damira Hadžića, koji je bio strijelac jedinog gola Sarajlija u Švedskoj.

Sa dvadesetak metara snažno je iz prve šutirao u lijevi gornji ugao gola Helsingborga za veliko oduševljenje krcatog stadiona "Asim Ferhatović Hase" – 1:1.

Izabranici Mehmeda Janjoša iako su imali inicijativu u drugom poluvremenu nisu uspjeli da slome tvrdu odbranu švedske ekipe kako bi osigurali barem produžetke.

Sve do, po Šveđane kobnog 78. minuta, kada je Alen Avdić pogodio mrežu gostujućeg golmana i ovjerio jedinom preostalom predstavniku BiH šansu da u produžecima osigura četvrto pretkolo bivšeg Kupa UEFA.

Nije bilo golova u dodatnih dva puta po 15 minuta, pa se šutiraju jedanaesterci. Ključna je bila druga serija, kada je Makondale promašio za Šveđane, odnosno Alaim mu je odbranio, a igrači Sarajeva su redom  pogađali. Prvo Jahovnik, potom Ihtijarević, zatim Rizvanović i Maksumić, da bi poslednji gol za veliko slavlje na Koševu postigao Hamzagić (5:4).

Sarajlije, koje su plasmanom u četvrtu rundu kvalifikacija za plasman u Ligu Evrope ostvarile istorijski uspjeh, ime protivnika će saznati u petak, za kada je zakazan žrijeb u Nionu.

SARAJEVO: Alaim, Rizvanović, Belošević, Maksumić, Torlak, Dudo, Džakmić, Hamzagić, Hadžić, Muminović i Avdić.

(MONDO, foto: Sportin.ba)