SP 2010: Remi u Parizu, slavila Srbija!

Kao da su srpski navijači naručili! Francuzi i Rumuni odigrali su meč, čiji je epilog idealan za - Srbiju...

SP 2010: Remi u Parizu, slavila Srbija! Izvor: MONDO

U Parizu - 1:1 (0:0), svakom po bod, a "orlovima" dva. Pred "duel decenije" naredne srijede protiv Francuske u Beogradu, najbolji fudbaleri Srbije imaju četiri boda više od Francuza i isti broj odigranih mečeva.

"Pijetlovi" su na prepunom Stad D'Fransu poveli u 47. minutu golom Anrija, a osam minuta kasnije loptu je u svoju mrežu poslao defanzivac Eskide za 1:1.

Oba tima napadala su do kraja utakmice, moglo je da bude i 2:1 i 1:2, ali je ostalo 1:1, kako "orlovima" najviše odgovara.

Navijače u Srbiji najviše zanima kako remi iz Pariza utiče na dalji tok kvalifikacija. Bitan je i dalje meč Srbija - Francuska u srijedu (21 čas), ali ne i presudan.

Ukoliko "orlovi" pobijede "pijetlove" na Marakani, sve je gotovo - Srbija ide na SP u Južnoj Africi.

Ako na kraju bude neriješeno, Srbima za prvo mjesto i direktan plasman na Mondijal biće neophodna jedna pobjeda u dva preostala meča (Rumunija kod kuće i Litvanija u gostima) i to pod uslovom da Francuska kasnije osvoji maksimalnih šest bodova.

Poslije Beograda, Francuze očekuju dva meča u svojstvu domaćina, protiv Farskih Ostrva i Austrije.

Kada bi se dogodilo da "trikolori" slave u Beogradu, prvo mjesto garantovale bi Srbiji samo dvije pobjede do kraja, opet ukoliko i Francuzi dobiju sve mečeve do kraja kvalifikacija, 14. oktobra

6. Farska Ostrva 7 0 1 6 - 1

9. septembar: Srbija - Francuska, Rumunija - Austrija, Farska Ostrva - Litvanija.

10. oktobar: Srbija - Rumunija, Austrija - Litvanija, Francuska - Farska Ostrva.

14. oktobar: Rumunija - Farska Ostrva, Litvanija - Srbija, Francuska - Austrija.

Omraženi selektor Francuza Rejmon Domenek naredio je potpuni juriš na gol Danuta Komana, a u juriš je poslao trojicu špiceva Tjerija Anrija, Nikolasa Anelku i Andre-Pjer Žinjaka, a iza njih igrao je Joan Gorkuf.

Ofanzivni su bili i bekovi Patris Evra i Bakari Sanja.

U takvoj formaciji, Francuzi su napadali u talasima od početka meča i djelovalo je da se Rumuniji, za koju nije igrao povrijeđeni napadač Adrijan Mutu, sprema kolaps. U 6. minutu Anri je već počeo da se raduje, kada je Koman izbio njegov šut sa 16 metara pored stative.

U 17. minutu ponovo je Anri bio u šansi, odigrao je lob glavom kako to malo ko zna na svijetu, ali je Koman uz pomoć prečke spriječio vođstvo.

Tri minuta kasnije Koman je ušao u šut Sanji, a u 25. minutu Anelka je trapavo pogodio golmana sa 13 metara od gola.

Vođstvo "pijetlova" visilo je u vazduhu, ali ga nije bilo... U 27. minutu probao je Žinjak, ali je opet sjajni Koman, koji je šansu dobio samo zahvaljujući povredi prvog golmana Bogdana Lobonta, bio na mjestu.

Kada je prošlo pola sata igre, a na semaforu i dalje pisalo 0:0, naboj među Francuzima je pao i nije više bilo oluje na polovini protivnika. Najbolji njihov igrač Frank Riberi, nedovoljno oporavljen od povrede koljena sve je posmatrao sa klupe, tik uz zvijezdu Real Madrida Karima Benzemu. Publika je gledala ka selektoru Domeneku, a umalo je Rumunija povela.

Ćiprijan Marika je otresao Eskidea sa leđa i ušao u Lorisov šesnaesterac, kao na tacni poslužio je Surdu, a Mutuova zamjena nefudbalski šutirala pored stative i spasila domaćina potpunog šoka.

Čim su se igrači vratili sa pauze, Anri je pogodio mrežu. Najbolji strijelac u istoriji francuskog reprezentativnog fudbala popravio je svoj učinak na 49 golova, a igrao je 112. utakmicu u plavom dresu. Asistent mu je bio Vilijam Galas, koji je glavom skrenuo loptu ka usamljenom Anriju, a asu Barselone nije bilo teško da sa tri metra ćušne loptu u praznu mrežu.

U tom trenutku, Žinjak je blizu Anrija bio u ofsajdu, ali sudija je vidio da pas nije bio upućen ka njemu. Neki bi vjerovatno svirali ofsajd.

Bilo kako bilo, Rumuni su konačno načeti i trebalo je sve da bude lakše po domaćina, koji je "morao" da pobijedi u potjeri za odbjeglom Srbijom.

No, Rumuni, naizgled bez šansi da se plasiraju na Mondijal, nisu došli samo da uljepšaju veče. Utakmicu života odigrao je vezista Apostol, koji je napravio gužvu u šesnaestercu domaćina u 55. minutu, a u svemu tome najgore se snašao pogubljeni Eskide. Dao je gol u svoju mrežu - 1:1.

Nekoliko sekundi kasnije, Domenek je gurnuo Riberija u igru, a čarobnjak jeste dizao paniku među Rumunima, ali nije uradio ništa krucijalno. Za njim, u igru je ušao i Benzema, ali je bio još neprimjetniji.

U 60. minutu, na centaršut Sanje, Anri je postigao golčinu glavom, ali se aktivirao iz ofsajda i to sudijama nije promaklo.

Vrijeme je odmicalo, a Rumuni su se branili sve bolje i bolje. Ne panično, već oštro, školski pokrivajući svakog fudbalera protivničkog tima, a neke duele koristili su i da se malo leškare po travi. Na kraju su mogli i da pobijede. U četvrtom minutu nadoknade, umalo je jedan centaršut završio na voleju Apostola.

Bogdan Rac i Kristijan Kivu pokazali su se kao sjajni defanzivci kada je Francuska očajnički tražila put ka mreži.

Poslije svega, pojedince je remi toliko razbjesnio da su udarali i kamermane u prolazu. Pogađate, bio je to Vilijam Galas... On i ostali imaju četiri dana da se saberu, a onda ih čeka pakao na "Marakani".

Hrvatska je ostala u igri za plasman na SP, Bosna ima meč loptu, a najšokantiju vijest "kreirao" je Portugal, koji neće vidjeti Mondijal u Južnoj Africi.

Portugalski tim, koji u sastavu ima najplaćenijeg igrača današnjice Kristijana Ronalda remizirao je u Danskoj (1:1) u Grupi 1, čime je izgubio gotovo sve šanse da se sledećeg ljeta nađe na Mundijalu.

Danci su poveli golom Niklasa Bendtnera u finišu prvog, a Liedson je na kraju drugog poluvremena, Portugalcima iščupao bod.

Njihov kiks iskoristili su Šveđani, koji su pogotkom Zlatana Ibrahimovića u sudijskoj nadoknadi dobili Mađarsku u gostima (1:2) i prišli joj na tabeli. Sada ta dva tima jure drugo mjesto i baraž.

Golman Vedran Runje spasio je Hrvatsku protiv Bjelorusije (1:0) i ostavio je u igri za drugo mjesto u Grupi 6 kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo.

"Kockasti" su slavili pogotkom Ivana Rakitića u 24. minutu, ali su pred najvažnije gostovanje u Engleskoj ostali i bez drugog igrača Totenhema. Nakon povrijeđenog Luke Modrića, hrvatski selektor Slaven Bilić neće imati na raspolaganju Vedrana Ćorluku, koji je zaradio crveni karton.

Udarac Rakitića u 24. minutu ne bi završio u mreži da lopta na putu ga golu nije promijenila pravac.

Iz Grupe 5, Bosna i Hercegovina je pobjedom nad Jermenijom (2:0) stigla nadomak baraža, a meč loptu imaće u srijedu u Zenici protiv Turske, koja za ekipom Miroslava Blaževića zaostaje četiri boda.

Crnogorci su u Bugarskoj imali prednost golom Stevana Jovetića, ali su Sofiju napustili pognute glave - 4:1, omogućivši domaćinu da ostane u trci za baražom iz Grupe 9.

U derbiju Grupe 2, Švajcarska je savladala Grčku (2:0) i preuzela lidersku poziciju. Mreže su mirovale do 85. minuta kada je Grihting načeo, a u samom finišu Padalino dokusurio "helene", koji su drugo poluvrijeme igrali bez isključenog Vintre.