Amerikanke su naj naj!

Ženska fudbalska reprezentacija Sjedinjenih Američkih Država osvojila je titulu prvaka sveta

Amerikanke su na krovu sveta!

One su u finalnoj utakmici ženskog Mundijala u Vankuveru pobedila selekciju Japana, branioca titule, rezultatom 5:2 (4:1).

Amerikanke su tako stigle do treće svetske titule u istoriji, jer su šampionke bile i 1991. i 1999. godine.

Ujedno, bio je to i revanš Japankama za poraz u finalu prethodnog Mundijala u Nemačkoj, posle penala.

Junakinja finala bila je Karli Lojd, koja je postigla "het-trik", uključujući i pogodak sa pola terena. Ona je upisala tri gola za samo 13 minuta - u trećem, petom i 16. minutu meča. Golove za SAD postigle su još i Loren Holidej u 14. minutu i Tobin Hit u 54. minutu utakmice.

Strelac za Japan bila je Juki Ogimu u 27. minutu, dok je drugi pogodak bio delo Amerikande Džuli Džonson, koja je u 52. minutu poslala loptu u svoju mrežu.

Amerikanke - Japanke finale SP

Očekivano "Zlatnu loptu" za najbolju igračicu turnira dobila je Karli Lojd.

Treće mesto na šampionatu sveta osvojila je reprezentacija Engleske, koja je posle produžetaka pobedila Nemačku rezultatom 1:0.