BUNDES: “Mini-Murinjo” namučio Dortmund

Ekipa Hofenhajma predvođena najmlađim trenerom Bundeslige povela u Dortmundu, ali je Borusija sa igračem više stigla do preokreta. Kapiten gostiju Sebastijan Rudi od junaka prerastao u tragičara.

Borusija Dortmund na svom Signal iduna Parku golovima Mikhtarjana i Ramosa stigla je do pobjede 3:1 nad “fenjerašem” Hofenhajmom i zadržala nadu da još sve nije gotovo u trci za šampionsku titulu.

Bajern Minhen ima osam bodova prednosti, a pred meč sa Hofenhajmom, “milioneri” su izjavljivali da ukoliko Bajern kiksa oni žele da budu tu. Pobjeda je imperativ za ekipu Tomasa Tuhela do kraja prvenstva, a tako je bilo i u duelu sa Hofenhajmom.

Borusija je na kraju uspjela da upiše tri boda, ali mnogo teže nego što se očekivalo. Hofenhajm je pokazao zube, ali kada je Sebastijen Rudi u 58. minutu dobio crveni karton sve je krenulo po zlu.

A Rudi je mogao da bude junak. Kapiten Hofenhajma je poslije hrabrog otvaranja Hofenhajma doveo goste u vođstvo u 25. minutu poslije pokušaja Volanda i odbrane Burkija.

Hofenhajm se odlično borio i pokazao da je novi trener Julijan Nagelsman donio novu energiju klubu, o čemu govore i remi i pobjeda u prethodna dva meča sa njim na klupi.

Zanimljivo je da je dvedesetosmogodišnji Nagelsman svoju trenersku karijeru počeo u matičnom Augzburgu gdje je sarađivao upravo sa Tomasom Tuhelom.

“Mini-Murinjo”, kako ga je prozvao Tim Vize, kome je Nagelsman bio pomoćnik u mlađim kategorijama Hofenhajma, ipak nije namdašio svog učitelja, jer protiv velike Borusije, sa igračem manje se nije moglo.

Sebastijen Rudi u 58. minutu sleđa je oborio Pjer-Emerika Obamejanga i zasluženo dobio direktan crveni karton.

Poslije toga nešto oko 82.000 ljudi na Signal Iduna Parku gledalo je ofanzivu Borusija, a deset minuta prije kraja ona se i isplatila.

Mikhtarjan je u 80’ minutu poslije kornera i kratke kombinacije “milionera” po lijevoj strani poslao loptu ispod Olivera Baumana, koji je mogao i trebao mnogo bolje da interveniše.

Samo pet minuta kasnije Pišček je iz prve centrirao spasivši gotovo već izgubljenu loptu, a Ramos je bio najviši u skoku i proključao je “žuti zid” stadiona u Dortmundu.

Hofenhajm nije imao snage da uzvrati, umjesto toga, Obamejang je ovjerio pobjedu Borusije pogotkom u drugom minutu sudijske nadoknade za konačnih 3:1.

170_dortmund_1456681592213_cut

170_dortmund_1456682952270_cut

170_dortmund_1456683232545_cut

Istim rezultatom Majnc je savladao Bajer Leverkuzen na svom terenu.

“Apotekari” su imali priliku da pobjedom preteknu Borusiju Menhengladbah na četvrtom mjestu na tabeli, ali umjesto njih, Majnc se sa 36 bodova izjednačio sa Borusijom, a Leverkuzen ima bod manje.

Domaći fudbaleri su do pobjede stigli rutinski, pošto je već poslije prvih 45 minuta na semaforu bilo 2:0. Strelci su bili Mali i Kordoba, a potom je Mali u 58. minutu povisio na 3:0 sa bijele tačke.

Čast gostiju spasio je u 65. minutu Ćićarito svojim osmim golom na isto toliko utakmica u Bundesligi.