Sevilja penalima do polufinala!

Viljareal i Šahtjor rutinski među četiri najbolja tima Lige Evrope, a Sevilja posle poraza na svom stadionu eliminisala Atletik Bilbao u penal seriji.

Viljareal je u Pragu očitao lekciju Sparti, Šahtjor potvrdio klasu u odnosu na Bragu, a Liverpul posle spektakularnog preokreta šokirao Borusiju golom Lovrena u 91. minutu.

Četvrti klub u žrebu polufinala Lige Evrope, u petak od 13 časova, biće Sevilja, koja je osvojila Ligu Evrope 2014. i 2015. i rekorder je takmičenja, računajući i period Kupa UEFA, sa ukupno četiri trofeja.

Sevilja je posle 2:1 u Bilbau dozvolila Atletiku da joj se istom merom revanšira na stadionu Sančez Pichuan.

Pošto je i nakon 120 minuta igre ostalo nerešeno - 3:3, pobednik je morao da bude rešen udarcima sa 11 metara.

Presudio je slab udarac Benjata Ečeberije u četvrtoj seriji, ostalih devet izvođača bilo je sigurno i Kevin Gameiro je egzekucijom u stilu Alana Širera doneo radost navijačima Sevilje.

Klub iz Andaluzije ostaje u "igri" za treći uzastopni trofej, što nije uspelo nikome u istoriji takmičenja, koje se pod različitim imenima igra od sezone 1971/72.

PENALI

0:1 Raul Garsija - pogodio je donji levi ugao, a Sorija nije uspeo da odbrani, iako je pogodio stranu.
1:1 Koke - topovski, u rašlje.
1:2 Viguera - lopta u desnu, golman u levu stranu.
2:2 Krihovjak - po sredini gola, po zemlji. Prevario je Ererina.
2:3 San Hoze - tukao je u levi ugao, poluvisoko, tako da je lopta ostala izvan domašaja Sorije, koji se ponovo bacio na pravu stranu.
3:3 Konopljanka - nadmudrivao se sa golmanom, malo zastao i lagano plasirao loptu u donji levi ugao. Ererin je pao na kolena...

Promašaj Benjata - tukao je mlako, takoreći pravo u golmana, koji je uhvatio "živu" loptu!

4:3 N'Zonzi - golman u levu, lopta u desnu stranu.
4:4 Susaeta - vara golmana i održava Atletik "u životu" pred poslednji šut domaćeg tima.
5:4 Gameiro - Francuz šalje loptu u gornji levi ugao i vodi Sevilju u polufinale!

LIVERPUL - Borusija Dortmund 4:3 (0:2), prvi meč 1:1
/Origi 48, Kutinjo 66, Sako 78, Lovren 90+1 - Mkitarjan 5, Obamejang 9, Rojs 57/

Gosti iz Baskije znali su da u Sevilji nemaju šta da traže bez bar dva postignuta pogotka, a plan je počeo da im se ostvaruje u 57. minutu.

Iskusni Aric Aduriz dobio loptu iskosa levo, zatim zalomio ka sredini, ušao u kazneni prostor i uputio solidan udarac po zemlji, koji golman Sorija nije uspeo da ukroti - 0:1.

Međutim, samo dva minuta kasnije bilo je 1:1, pošto je Kevinu Gameiru nakon polukontre Vitola i centaršuta Krihovjaka ostalo samo da na petercu podmetne nogu.

Posao Atletiku otežan je izlaskom Aduriza iz igre zbog povrede, a Sevilja je posle izjednačenja preuzela inicijativu i propustila tri odlične šanse da praktično "overi" plasman u polufinale.

Slovenački sudija Damir Skomina pre svega je propustio šansu da dosudi penal, nakon što su trojica defanzivaca zaustavila Gameira u kontri, koristeći se svim sredstvima. Nakon toga je golman Ererin odbranio Gameiru šut sa 16 metara, N'Zonzi je glavom tukao kraj stative, a onda ponovo Gameiro mogao da preokrene na 2:1, ali je bio neprecizan.

Kazna je stigla u 80. minutu i opet je golu Atletika kumovao David Sorija.

Prilikom centaršuta Benjata krenuo je na loptu, pa ostao ukopan između gol-linije i najvišeg u skoku, Raula Garsije, koji ga je rutinski lobovao i doneo gostima rezultat vredan produžetaka.

U prvom ekstra periodu su oba tima mogla da se približe trijumfu, prvo Bilbao.

Susaeta je na pas Benjata u 97. minutu izašao sam pred gol Sevilje, lobovao je Soriju, koji mu je krenuo u susret, ali je lopta odskakutala pored nezaštićene mreže.

Tri minuta kasnije Gameiro je glavom pogodio stativu, a iz odbitka se izrodila nova stoprocentna šansa - Koke je pokušao makazicama iz neposredne blizine, ali je San Hoze telom blokirao loptu na gol-liniji...

Drugi produžetak nije doneo velika uzbuđenja. "Zakuvalo" se tek u 120. minutu, kada gosti posle povrede Gameira prilikom sprinta nisu izbacili loptu u aut, već su krenuli u napad. Duga kombinacija završena je topovskim šutom Garsije iskosa - pravo u dobro postavljenog Soriju.