Na današnji dan: Zidan, Materaci i crveni karton

Kada se spoje ova tri pojma, Zidan, Materaci i crveni karton, jasno je da govorimo o finalu Svetskog prvenstva 2006. godine između Italije i Francuske.

Prošlo je tačno deset godina od finala Svetskog prvenstva 2006. godine u Nemačkoj!

Na "Olimpijskom stadionu" u Berlinu tada su snage ukrstili Francuska i Italija, a nakon što je posle 120 minuta fudbala rezultat bio nerešen (1:1) pristupilo se penalima. Fabio Groso je pogodio u poslednjoj seriji i iskoristio promaša Davida Trezegea, pa su Italijani postali novi prvaci sveta.

Međutim, teško da neko iz te utakmice pamti atraktivne poteze, driblinge, pa i golove koje su postigli Zinedin Zidan sa penala i Marko Materaci posle kornera, nego se mnogo više pamti duel ove dvojice fudbalera u 110. minutu meča koji je obišao ceo svet.

I koga se i danas prisećamo...

U tom 110. minutu videli smo samo kako se Zinedin Zidan i Marko Materaci "nešto dobacuju" i kako je "Zizuu" u jednom trenutku "pukao film", pa je odlučio da on glavno "pukne" i brbljivog italijanskog defanzivca koji mu je u tom trenutku spominjao familiju.

Kasnije se pričalo o tome da je Materaci tada Zidanu psovao majku, pa sestru...

Na to je stavio tačku ovom izjavom.

"Ono što sam rekao je bilo glupo, ali opet nisam zaslužio da me onako udari. Na ulicama Napulja, Milana i Pariza mogu da se čuju i mnogo teže psovke od one koju sam mu ja uputio. Majka mi je umrla kada sam imao samo 15 godina i naravno da mi nije palo na pamet da mu je vređam. Psovao sam mu sestru..."

Prošlo je deset godina i to je poslednja utakmica koju je sjajni Zizu odigrao u karijeri, a danas je trener Real Madrida sa kojim je ove godine osvojio Ligu šampiona. I Materaci je završio karijeru i od tada je samo vodio jedan klub u eksperimentalnoj ligi Indije.

Tačno deset godina i jedan dan nakon ovog događaja Francuska igra svoje veliko finale.

U nedelju od 21 čas u Sen Deniju očekuje ih borba sa Portugalom za titulu prvaka Evrope.