Evo rezultata kvalifikacija za Ligu Evrope sa svih krajeva “Starog kontinenta”.
Zanimljiv rasplet drugog kola kvalifikacija za Ligu Evrope. Hrvatski i slovenački klubovi bili su uspješni, kao i Vojvodina. Čuka se oprostila od Evrope, poslije 90 minuta, a Partizan i Budućnost poslije penala.
Poslije Lokomotive i Hajduk je uspio da se domogne narednog kruga takmičenja, iako "bili" nisu bili previše ubjedljivi protiv rumunske ekipe CSMS Iasi, sedmoplasirane ekipe rumunskog prvenstva, kojoj je poklonjen nastup u Evropi pošto boljeplasirani klubovi nisu dobili licencu.
U prvom meču u Rumuniji bilo je 2:2, da bi Hajduk nakon 90 minuta mučenja i rezultatske klackalice pogotkom Ohandze u posljednjem minutu za pobjedu 2:1 prošao u treće kolo.
Veliko iznenađenje priredila je Birkirkara.Maltežani koji su u dvomeču prvog kola izbacili Široki Brijeg, sada su izbacili i škotski Harts i to pobjedom 2:1 u Škotskoj!
Hrvat Kristijan Bubalović i Maltežanin Edvard Erera golovima u drugom poluvremenu priredili su pravi šok domaćim navijačima, a Harts je do kraja uspio samo da ublaži ovaj poraz.
Birkirkara je pobjedom nad Škotima napravila najveći uspjeh još od sezone 2001/02 kada je uspjela da se domogne prvog kola tadašnjeg Kupa UEFA u kojem je eliminisana od moskovskog Dinama.
Podgorička Budućnost nadoknadila je dva gola zaostatka protiv Genka, slavila 2:0 i izborila produžetke, potom i penale, međutim, poslije jedanaesteraca slavili su Belgijanci 4:2.
Čukarički je golom Fofane u 13. minutu najavio da može da iznenadi Videoton, ali umjesto novog gola kojim bi anulirao prednost Mađara, Čukarički je prmio gol za konačnih 1:1 i oproštaj od Evrope.
Slovenački Maribor "opasno je živio" 68 minuta meča protiv Levskog u Sofiji, a onda je Markos Tavareš prešao put od tragičara do junaka.
Brazilac koji je 2008. godine stigao u Maribor i u međuvremenu postao legenda kluba, ali i slovenačkog fudbala, postigao je izjednačujući gol za 1:1 i plasman u treće kolo kvalifikacija za Ligu Evrope, pošto je prvi meč završen 0:0.
Mogao je Tavareš i da bude tragičar ovog meča pošto je u 30. minutu promašio jedanaesterac, međutim Fortuna je večeras ipak bila na njegovoj strani.
Golovi u gostima odlučili su i duel kiparske Omonije i Beitara iz Jerusalima, a na kraju su se radovali Izraelci.
Ekipa koja je u prvom kolu izbacila tuzlansku Slobodu u drugom kolu je na svom terenu slavila rezultatom 1:0, a u revanšu na Kipru dovoljna su im bila dva gola u porazu 3:2 za plasman u naredno kolo.
Slavija je u Pragu savladala Levadiju sa 2:0 i iskupila se svojim navijačima za poraz 1:3 u prvom meču.
Produžeci su se igrali u duelu Stromsgocea i Sonerjuskea pošto su oba meča završena rezultatom 2:1.
U posljednjem minutu drugog produžetka Klove je zabio gol za Dance pa ćeSonerjuske biti protivnik Partizana u trećem kolu, naravno, pod uslovom da crno-bijeli eliminišu Zaglembje.
Produžeci su odlučili i duel norveškog Oda i grčke Janjine. Norvežani su uspjeli nadoknaditi 0:3 iz prvog meča i to pogotkom Ruda minut prije kraja regularnog dijela, ali je Kutris zabio gol za Janjnu u osmom minutu prvog produžetka i odveo ju u naredni krug.
Vojvodina je u Velsu slavila 2:1, a junak Novosađana bio je Dejan Meleg koji je postigao oba gola.
Vicešampion Slovačke, Slovan iz Bratislava, doživeo je pravu blamažu u drugom kolu kvalifikacija za Ligu Evrope. U prvom meču u Bratislavi, Slovan je odigrao "samo" 0:0 sa Jelgavom, četvrtoplasiranom ekipom letonskog prvenstva, a sedam dana kasnije ispostavilo se da to nije bio samo loš dan slovačkog tima.
Naprotiv.
U revanšu - 3:0!
Ekipa iz istoimenog gradića sa nešto više od 60.000 stanovnika. koja svoje mečeve igra na stadionu kapaciteta 1.560 mesto, a koja je Evropu treću godinu zaredom izborila osvajanjem nacionalnog Kupa, definitivno uči kako se igra na međunarodnoj sceni.
Prije dvije godine eliminisani su u prvom kolu, prošle godine, u drugom kolu, a sada su se domogli trećeg kola zahvaljujući remiju 0:0 i ubjedljivoj pobjedi 3:0 nad Slovanom.
Kluskins je postigao pogodak iz jedanaesterca u 27. minutu, a golovima Bogdaskinsa početkom i Malašenoksa krajem drugog poluvremena Letonci su izborili plasman u naredni krug.
Drugi letonski predstavnik nije prošao dalje. Ventspils je sliminisan od škotskog Aberdina koji je poslije pobjede 3:0 u prvom meču u revanšu rutinski završio posao minimalnom pobjedom.
Zagrebačka Lokomotiva sa ubjedljivih 3:0 savladala je finski Rovaniemi. Strijelci su bili Fiolić jednom i Marić dva puta za kraj nadanja Finaca da je 1:1 iz prvog meča aktivan rezultat.
REZULTATI:
Ventspils – Aberdin 0:1, prvi meč 0:3
Jelgava – Slovan 3:0, prvi meč 0:0
/Kluskins 27, Bogdaskins 48, Malašenoks 85/
HJK – Beroe 1:0, prvi meč 1:1
Kalju – Makabi Haifa 1:1, penalima 5:3, prvi meč 1:1
/Nemelo 90 - Rukavicja 34/
Lokomotiva – Rovaniemi 3:0, prvi meč 1:1
/Fiolić 44, Marić 49, 82/
Žodino – Debrecen 1:0, prvi meč 2:1
/Demidovič 25/
Omonija – Beitar 3:2, prvi meč 0:1
/Agajev 26, Šeridan 45+3, Rousias 83 – Acili 17, 45 penal/
AEK Larnaka – Kliftonvil 2:0, prvi meč 3:2
/Boljević 45, Tomas 48/
Europa – AIK 0:1, prvi meč 0:1
/Markanen 55/
Gabala – MTK 2:0, prvi meč 2:1
/Zenjov 7, Viks 37
Geteborg – Pjast 0:0, prvi meč 3:0
Grashoper - KR Rejkjavik 2:1, prvi meč 3:3
/Sigurjonson 45, 68 – Bek Andersen 52/
Levski – Maribor 1:1, prvi meč 0:0
/Narh 22 - Tavareš 69/
Makabi Tel Aviv – Almati 2:1, prvi meč 1:1
/Ben Haim 5, Aberman 86 - Gohu 64/
Od – Janjina 3:1 (3:0), nakon produžetaka, prvi meč 0:3
/Nordkvele 55, Bentli 57, Rud 89/
Slavija P. – Levadia 2:0, prvi meč 1:3
/Škoda 10, Van Kesel 67/
Stromsgodset – Sonderjisk 2:2 (2:1), nakon produžetaka, prvi meč 1:2
/Keita 17, 45+2 – Ure 69/
Vaduz – Mitjiland 2:2, prvi meč 0:3
/Bruner 83, Kostanco 86 penal - Sisto 41, 68/
Kukeši – Austrija 1:4, prvi meč 0:1
/Halači 78 – Kajode 16, 58, Holchauzer 67, Marčinko 90+4/
Konahs Ki – Vojvodina 1:2, prvi meč 0:1
/Vild 65 – Meleg 8, 49 penal/
Brondbi – Hibernijan 0:1, penalima 5:3 prvi meč 1:0
/Grej 63/
Osmanlispor – Zimbru 5:0, prvi meč 2:2
/Umar 16, 26, 50, Kilidžaslan 74, Delarge 83 /
Škendija – Nefči 1:0, prvi meč 0:0
/Ibraimi 31/
Trnava – Širak 2:0, prvi meč 1:1
/Šranc 57, Tambe 61/
Čukarički – Videoton 1:1 , prvi meč 0:2
/Fofana 13 – Gereši 76/
Domžale – Soligorsk 2:1, prvi meč 1:1
/Alvir 35, Majer 69 – Laptev 61/
Hajduk – CSMS 2:1, prvi meč 2:2
/Tudor 22, Ohandza 90 – Ćućur 26/
Budućnost – Genk 2:0, penalima 2:4, prvi meč 0:2
/Đalović 1, Raičković 40/
Kork siti – Haken 1:0, prvi meč 1:1
/O Konor 26/
Sent Patriks – Dinamo Minsk 0:1, prvi meč 1:1
/Rasadkin 18/
Harts – Birkirkara 2:1, prvi meč 0:0
/Samon 74 – Bubalović 55, Erera 67/
Zaglembje – Partizan 0:0, penalima 4:3, prvi meč 0:0