AKN: Kamerun izbjegao eliminaciju!

Sve do katastrofalne greške golmana Mijenea, Zambija je imala vođstvo i bila bolja, a onda je doživjela poraz. Da je izgubio, Kamerun bi ispao.

AKN: Kamerun izbjegao eliminaciju! Izvor: MONDO

Kamerun, jedna od najuspješnijih fudbalskih selekcija sa Crnog kontinenta, bila je nadomak eliminacije sa 29. Afričkog kupa nacija već poslije dva odigrana kola u prvoj fazi.

Tada je golman Zambije Kenedi Mijene ponudio rivalu slamku spasa, a ponuđeno je bilo prihvaćeno.

Do 68. minuta utakmice drugog kola Grupe D, Zambija - Kamerun, djelovalo je da Samjuel Eto i drugovi mogu da igraju deset dana, a da ne savladaju Mijenea. Sve dok to nije uradio sam Mijene.

Na bezopasan centaršut Džeremija sa desnog beka, Mijene je reagovao tragikomično i loptu kroz ruke propustio u mrežu, čime su ranjeni "lavovi" izjednačili na 1:1, a ranjeni lav je najopasniji. Samo četiri minuta kasnije Eto je pogodio sa 2:1, a naknadno izjednačenje kapitena Zambije Katonga sa bijele tačke u 82. minutu poništio je i u pobjedu Kameruna pretvorio Idrisu.

Visoki "lav" je sjajnim udarcem glavom, ponovo na centaršut Džeremija, postigao gol u 86. minutu i donio Kamerunu prvu pobjedu na AKN u Angoli - 3:2.

Do 68. minuta, Zambija ne samo da je vodila, već je imala veliki broj izglednih prilika, a samo je golman Kameruna Idris Karlos Kameni bio zaslužan što do bizarne greške njegovog kolege na drugoj strani terena nije bilo 2:0, 3:0, pa i više u korist Zambije...

Kamerun je našao način da se izvuče, uprkos novoj blijedoj partiji, nalik onoj u prvom kolu kada je Gabon bio bolji (1:0).

Pobjeda Kamerunu mogla je da izmakne u 82. minutu, kada je do tog trenutka magični Kameni napravio potpuno nepotreban faul u svom šesnaestercu nad napadačem Zambije, Mulengom, koji je i doveo svoj tim u vođstvo u 8. minutu. Sudija je pokazao na bijelu tačku, a odatle je kapiten Katongo na kratko poravnao na 2:2.

S tim rezultatom Kamerun bi rasplet u Grupi D dočekao na četvrtoj poziciji sa jednim bodom, ali će ovako "lavovima" i remi vjerovatno biti dovoljan za plasman u četvrtfinale.

U prvom meču Grupe D u nedjelju, Tunis i Gabon odigrali su 0:0, tako da Gabon ostaje na čelu tabele sa velikim izgledima za plasman dalje. Za to će biti dovoljan i bod protiv Zambije u četvrtak.

Poslije kompletnog drugog kola u četiri grupe, poznato je da će u četvrtfinalu igrati finalisti prethodnog turnira, šampion Egipat i poražena Obala Slonovače. Zanimljivo, do sada nijedna reprezentacija nije izgubila izglede da prođe prvu rundu, tako da će za preostalih šest mjesta u četvrtfinalu konkurisati 14 timova!

4. Mali 2 0 1 1 (4:5) - 1

TREĆE KOLO (ponedeljak): Angola - Alžir (17.00), Mali - Malavi (17.00).

GRUPA B

PRVO KOLO: Obala Slonovače - Burkina Faso 0:0

DRUGO KOLO: Obala Slonovače - Gana 3:1

1. Obala Slonovače 2 1 1 0 (3:1) - 4
2. Burkina Faso 1 0 1 0 (0:0) - 1
3. Gana 1 0 0 1 (1:3) - 0

TREĆE KOLO (utorak): Burkina Faso - Gana (17.00).

Četvrti tim u Grupi B, Togo, je diskvalifikovan.

4. Mozambik 2 0 1 1 (2:4) - 1

TREĆE KOLO (sreda): Benin - Egipat (17.00), Nigerija - Mozambik (17.00).

GRUPA D

PRVO KOLO: Kamerun - Gabon 0:1, Zambija - Tunis 1:1

DRUGO KOLO: Gabon - Tunis 0:0, Kamerun - Zambija 3:2 (Džeremi 68, Eto 72, Idrisu 86 - Mulenga 8, Katongo pen 82)

1. Gabon 2 1 1 0 (1:0) - 4
2. Kamerun 2 1 0 1 (3:3) - 3
3. Tunis 2 0 2 0 (1:1) - 2
4. Zambija 2 0 1 1 (2:3) - 1

TREĆE KOLO (četvrtak): Gabon - Zambija (17.00), Kamerun - Tunis (17.00).