Brozović srušio Island, novi poraz tzv. Kosova

Reprezentacija Hrvatske sa 2:0 savladala Island i ostala usamljena na čelu grupe I. Selekcija tzv. Kosova doživjela novi poraz, Turska je slavila rezultatom 2:0.

Bez publike i bez Modrića u startnih jedanaest Hrvatska je uspjela da dobije jedan od odlučujućih mečeva u Grupi I u ovom ciklusu kvalifikacija.

"Kockasti" su lijepim golovima  Marcela Brozovića savladali Island rezultatom 2:0 i došli do pobjede nad glavnim konkurentom za prvo mjesto u ovoj grupi.

Selektor Hrvatske Ante Čačić izostavio je još rovitog Modrića iz startnih jedanaest, ali odsustvo zvijezde Reala u prvih 45 minuta nije se primijetilo koliko odsustvo Marija Mandžukića koji je bio na terenu, ali je potpuno podbacio pa je opravdano zamijenjen.

Hrvatska je povela 1:0 iz praktično prve prave prilike.

Brozović je odigrao dupli pas sa Rakitićem, a potom postigao prelijep pogodak za vođstvo "kockastih" u 15. minutu meča.

Glavna prijetnja za četvrtfinalistu i najveće iznenađenje proteklog Evropskog prvenstva, selekciju Islanda bio je Perišić koji je probijao po lijevoj strani i ubacivao se u napad gdje je odlično čuvan bio Mandžukić.

Fudbaler Intera u 41. minutu imao je odličnu priliku, ali je poslije sjajnog ubacivanja sa pet metara šutirao u Halnardsona i propustio priliku da već u prvom poluvremenu riješi pitanje pobjednika.

Nekoliko sekundi prije isteka 45 minuta Island je imao priliku da izjednači, ali je Subašić odbranio u korner.

Odličnu priliku "ribari" su imali u 63. minutu kada je lopta uz mnogo sreće došla do Bodvarsona koji se našao ispred golmana, ali je očigledno zatečen ovom šansom šutirao pored gola.

Šest minuta kasnije Modrić, koji na poluvremenu ušao umjesto Kovačića pokušao je dobro sa 25 metara, ali golkman gostiju brani.

Mreže su mirovale sve do sudijske nadoknade kada je Brozović novim lijepim udarcem konačno riješio pitanje pobjednika.

Za nova uzbuđenja do posljednjeg sudijskog zvižduka pobrinuo se Perišić, koji je zbog pogibeljnog starta praktično u posljednjim sekundama utakmice zaradio crveni karton.

Hrvatska je ovom pobjedom pobjegla na tri boda Islandu, dok Ukrajina ima pet bodova i utakmicu manje.

Hrvatska -Island

Isto toliko bodova ima i Turska koja je na svom terenu savladala reprezentaciju takozvanog Kosova.

Gosti su odolijevali do 51. minuta a onda su Turci u samo četiri minute stigli do pobjede.

Prvo je Jilmaz naščeo mrežu Ujkani, a onda i Šen potvrdio treći poraz tzv. Kosova.

Ishod ovog meča bio bi možda drugačiji da je Valon Beriša u posljednjim sekundama prvog poluvremena pogodio mrežu, a ne stativu.