AKN: Angola i Alžir prošli dalje

Domaćin Angola i selekcija Alžira prvi četvrtfinalisti Afričkog kupa nacija. Mali i Malavi se fantastičnom utakmicom oprostili od turnira.

AKN: Angola i Alžir prošli dalje Izvor: MONDO

Angola je ostala jedina neporažena ekipa u grupi A, i sa jednom pobjedom (Malavi - 2:0) i dva neriješena rezultata (Mali - 4:4, Alžir - 0:0), zauzela je prvo mjesto.

Alžir se jedva provukao do četvrtfinala. Učesnik narednog Svjetskog prvenstva prošao je dalje najviše zahvaljujući igračima Malija, koji su u odlučujućem meču pobijedili Malavi.

Mali je poveo već u prvom minutu. Frederik Kanute iskoristio je grešku golmana Svadika Sandija, koji je ležerno ispucao loptu na svega 30-ak metara od svog gola, odakle je napadač španske Sevilje iz prve smjestio u mrežu.

Samo dva minuta kasnije Mali je vodio sa 2:0. Sejdu Keita postigao je jedan od najljepših golova na turniru. Vezista Barselone pogodio je golmanov gornji desni ugao iz slobodnog udarca sa preko 30 metara od protivničkog gola.

Malavi je uspio da na početku drugog dijela smanji prednost na 2:1, ali ne i da napravi preokret, odnosno da stigne do izjednačenja što bi s obzirom na rezulta druge utakmice, takođe bilo dovoljno za plasman među osam najboljih ekipa na turniru.

Strijelac jedinog gola za ekipu koja je u prvom kolu deklasirala Alžir (3:0) bio je Rasel.

Utakmica je riješena u 85. minutu kada se u kaznenom prostoru Malavija najbolje snašao Mamadu Bagajoko.

Angola i Alžir igrali su kao da su više bili koncentrisani na rezultat u Kabindi. Meč je završen bez golova, a s obzirom na pobjedu Malija, i jednima i drugima odgovarao je bod za prolazak u narednu rundu.

Obala Slonovače i Egipat još ranije su obezbijedili plasman u četvrtfinale.

GRUPA A

PRVO KOLO: Angola - Mali 4:4, Malavi - Alžir 3:0

DRUGO KOLO: Mali - Alžir 0:1, Angola - Malavi 2:0

TREĆE KOLO: Angola - Alžir 0:0, Mali - Malavi 3:1 (Kanute 1, Ketita 3, Bagajoko 85 - Rasel 58)

3. Gana 1 0 0 1 (1:3) - 0

TREĆE KOLO (utorak): Burkina Faso - Gana (17.00).

Četvrti tim u Grupi B, Togo, je diskvalifikovan.

4. Mozambik 2 0 1 1 (2:4) - 1

TREĆE KOLO (srijeda): Benin - Egipat (17.00), Nigerija - Mozambik (17.00).

GRUPA D

PRVO KOLO: Kamerun - Gabon 0:1, Zambija - Tunis 1:1

DRUGO KOLO: Gabon - Tunis 0:0, Kamerun - Zambija 3:2 (Džeremi 68, Eto 72, Idrisu 86 - Mulenga 8, Katongo pen 82)

1. Gabon 2 1 1 0 (1:0) - 4
2. Kamerun 2 1 0 1 (3:3) - 3
3. Tunis 2 0 2 0 (1:1) - 2
4. Zambija 2 0 1 1 (2:3) - 1

TREĆE KOLO (četvrtak): Gabon - Zambija (17.00), Kamerun - Tunis (17.00).