Red Bul stvarno daje krila! Lajpcig direktno u LŠ

Fudbaleri RB Lajpciga ubjedljivom pobjedom nad Hertom u Berlinu (1:4) osigurali su direktan plasman u Ligu šampiona naredne sezone!

Kada je 2009. godine poznata kompanija "Red Bul", koja se bavi proizvodnjom energetskih napitaka, kupila licencu za takmičenje od petoligaša Markranštata nastao je RB Lajpcig.

Cilj novoformiranog kluba je bio da se za osam godina izbori plasman u Bundesligu, a ispunjen je godinu dana prije roka, da bi u debitantskoj sezoni u njemačkoj eliti izborio direktan plasman u Ligu šampiona!

I to dva kola prije kraja!

Kapiten Herte i napadač reprezentacije Bosne i Hercegovine Vedad Ibišević odigrao je svih 90 minuta za berlinski tim.

Iako je Herta u subotu u okviru 32. kola priželjkivala 300. domaću pobjedu u prvenstvu na 573. meču, "crveni bikovi" su već od starta nametnuli svoj ritam i zasluženo stigli do 20. trijumfa ove sezone.

Gosti su do prednosti na Olimpijskom stadionu u Berlinu stigli u 11. minutu pogotkom Tima Vernera - Marsel Sabicer je centrirao u kazneni prostor, a Verner sjajno glavom pogodio desni ugao gola Runea Jarštajna - 0:1.

Verner je time postao prvi njemački fudbaler (ispod 21 godine) sa 18+ postignutih golova poslije Ditera Milera, koji je u sezoni 1974/75 u dresu Kelna uknjižio 24 pogotka.

Lajpcig nije stao poslije vođstva i slobodno se može reći da je golman berlinske ekipe Jarštajn bio najzaslužniji što gosti nisu otišli na odmor sa mnogo osjetnijom prednošću pošto je u nekoliko navrata "skinuo" stopostotne šanse Verneru i Sabiceru.

Ipak početkom nastavka Jarštajn je bio direktni krivac za drugi gol Lajpciga - okliznuo se i dodao loptu Jusufu Poulsenu, a Danac asistirao Verneru za njegov 19. gol u Bundesligi - 0:2.

Od tog trenutka moglo je da počne slavlje gostujućih pristalica...

Međutim, pet minuta prije kraja, Herta je uspjela da smanji vođstvo autogolom Ranija Kedire, koji je nespretno reagovao poslije povratne lopte Vedada Ibiševića i pogodio sopstvenu mrežu - 1:2.

Želio je tim Pala Dardaija do kraja da stigne barem do boda, ali je za tri minuta rezervista RB Lajpciga Dejvi Selke sa dva gola potvrdio pobjedu gostiju - 1:4.

Bio je ovo 14. poraz Herte u sezoni, kojim je ozbiljno ugrozila peto mjesto i sam plasman u Ligu Evrope.