"Maradona futsala" za 8:1, Španija k'o Atletiko

Azeri su imali više šuteva na gol i doživjeli debakl u utakmici u kojoj je Rikardinjo postao najbolji strijelac u istoriji EURO futsal turnira. Španci ka novom zlatu idu u neprepoznatljivom stilu.

FUTSAL EP: Portugal deklasirao Azerbejdžan, Španija pobijedila Ukrajinu Izvor: MN PRESS

Sedmostruki i aktuelni prvaci Evrope, španski futsaleri, koji - ukupno gledano - samo tri puta NISU bili najbolji, ka novom zlatu idu u stilu Atletiko Madrida.

A, nije to često bio njihov stil. Zapravo, nije nikada.

Nakon što su na otvaranju grupne faze EURO futsala u Sloveniji odigrali 4:4 sa "novajlijama u sportu", Francuzima, Španci su sazidali zid ispred svog gola i potom preko Adrijana Alonsa Pereire - u nastavku teksta: Pola - stigli do novog polufinala!

Pola je postigao gol u teškoj utakmici sa Azerbejdžanom u grupi za 1:0 i prolazak u "nokaut" fazu, a potom i jedini gol na posljednjem meču četvrtfinala odigranom ovog utorka uveče u "Stožicama" podno čijih praznjikavih tribina Ukrajinci nisu imali dovoljno vještine da savladaju Paka Sedana:

Španija - Ukrajina 1:0 (0:0).

Pola, saigrač magičnog Rikardinja u skupom timu Intera iz Madrida, savladao je Jevgena Ivanjaka u 17. minutu (ukrajinski golman imao je 14 odbrana, ali... ) i tako zakazao polufinalni okršaj između "furije" i Kazahstana, koji je u prvom četvrtfinalu eliminisao futsal reprezentaciju Srbije rezultatom 3:1 (1:0).

Za razilku od tvrde utakmice u večernjem terminu, popodnevni je bio bonaca. Dobro, ne ako pitate Azere.

"Maradona futsala", portugalska senzacija Rikardinjo (32), postigao je četiri gola, postao najbolji strijelac u istoriji UEFA šampionata i odveo reprezentaciju Portugala u polufinale turnira u ljubljanskim "Stožicama".

Azeri su imali više šuteva prema golu rivala i doživjeli – debakl!

Portugal - Azerbejdžan 8:1 (5:1) uz po dva pogotka u oba poluvremena majstora, Rikardinja.

Prvi gol dao je poslije prodora u kom ni trojica nisu mogla da ga zadrže, drugi poslije kontre iako se jedan igrač suparničkog tima bukvalno bacio na grudi pokušavajući "klizanjem" da spriječi neminovno, treći glavom na pas golmana, a četvrti lob udarcem preko skoro cijelog terena.

U strelce su se upisali još Pedro Kari, Pani Varela i Bruno Koeljo.

Rikardinjo nastupa za madridski tim Inter FS, popularno nazvan "La Maquina Verde".

"Sedam razlike" na futsalu moglo bi nekoga da navede na pomisao da su se igrale "viktorije", ali to nije bio slučaj jer su poraženi uputili čak 30 udaraca prema golmanu Portugala, Andreu Souzi i još 13 puta bili izblokirani. Ipak, samo jednom su pronašli put do mreže.

Prostije, brže i, naročito, staloženije u završnici igrala je ekipa selektora Žoržea Braza koja će se u četvrtak u borbi za finale sastati sa Rusijom koja je u ponedjeljak uveče rastužila 12.000 navijača Slovenije pobjedom od 2:0.

Futsal

UEFA organizuje EURO futsal od 1996. godine. Španija ima sedam zlata, Italija dva (2003, 2014), a Rusija jedno (1999).

Rikardinjo je, za sada, postigao 21 gol na EURO futsal turnirima, koji je prije dvije godine bio održan u beogradskoj "Areni". i Tada, ovaj omaleni dribler oduševio je publiku, ali su medalje pokupili Španci (zlato), Rusi (srebro) i Kazahstanci (bronza).