Gatuzo na (veliki) korak od prvog trofeja!

Juventus - Milan u finalu Kupa Italije.

Juventus i Milan igraće u finalu ovogodišnjeg Kupa Italije 9. maja na stadionu "Olimpiko" u Rimu.

Nakon rovovske borbe protiv Lacija i 210 minuta bez gola, penal lutrija prijala je "rosonerima", pa će Đenaro Gatuzo imati veliku priliku da se domogne prvog pehara na klupi Milaneza.

Ipak, posao neće biti nimalo lak, s obzirom da će na drugoj strani stajati "stara dama", najtrofejniji klub u Italiji u kup takmičenjima (12 pehara), koji će imati priliku da osvoji četvrti uzastopni trofej u ovom takmičenju, što do sada nikom nije pošlo za rukom.

LACIO - MILAN 0:0 penali 4:5

Lacio je bio konkretniji od početka susreta, a dobre prilike u prvih 15 minuta u pogodak nisu uspjeli da pretvore Ćiro Imobile i Sergej Milinković-Savić.

Uslijedila je zatim šansa za Susa, koji je nakon solo prodora snažno šutirao sa 30 metara, Tomas Strakoša odbio je loptu na nogu Patriku Kutroneu, koji iz neposredne blizine pogađa stativu. Ipak, i da je uspio da postigne gol, on ne bi bio priznat zbog ofsajda u kojem se našao mladi golgeter.

Nova velika prilika za najboljeg strijelca Lacija viđena je u 36. minutu, ali Imobile je šutirao pravo u dobro postavljenog Đanluiđija Donarumu.

Prvi put od decembra 2003. godine, Milan na šest uzastopnih utakmica u 90 minuta nije primio gol.

I u 56. minutu Strakoša je spašavao svoj gol. Sjajna akcija gostiju završena je udarcem Davida Kalabrije, ali je čuvar mreže Lacija sjajno intervenisao i sačuvao mrežu netaknutom.

Bilo je još nekih poluprilika i prilika, ali odluka o drugom putniku u finale nije pala u regularnih 90 minuta.

A ni u dodatnih 30.

Ipak, u produžecima uzbuđenja nije nedostajalo.

Hakan Čalhanoglu prvi je zagrijao dlanove protivničkog golmana, ali se Strakoša nije dao iznenaditi u 97. minutu. Nakon kornera, Alesio Romanjoli pokušao je potiljkom da ugura loptu u gol, ali nije bio precizan.

4:5 Romanjoli

U samom finišu još dvije dobre prilike za gol. Prvu nije iskoristio Nikola Kalinić, kada je iz dobre pozicije šutirao malo preko gola, da bi zatim Donaruma odbranio šut Felipea Andersona direktno iz kornera.

Penal lutrija odlučila je ko će na megdan Juventusu.

Lopta nije htjela u gol ni sa 11 metara. Nakon što je Imobile pogodio za 1:0, sljedeća četiri jedanaesterca odbranili su Strakoša i Donaruma!

Ipak, narednih sedam izvođača nije pogriješilo, sve dok na red nije došao "rezervista" Luis Felipe. Šutirao je preko gola, nakon čega je Alesio Romanjoli bio precizan za 4:5.